Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Toruński szpital wciąż bez porozumienia z NFZ
Michał Ciechowski 2 marca, 2014, 13:59 Aktualności
szpital toruń_ Adam Zakrzewski
Lecznica nie podpisała kontraktu, ponieważ nie zgada się na zaproponowane stawki (fot. Adam Zakrzewski)

Specjalistyczny Szpital Miejski nie nawiązał porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie działania izby przyjęć w toruńskiej placówce. Lecznica nie podpisała kontraktu, ponieważ nie zgada się na zaproponowane stawki.

– Nie doszliśmy do porozumienia – mówi Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. – Rozpisaliśmy więc kolejne rokowania, czyli jeszcze raz zapraszamy szpital miejski do rozmów.

A chodzi o fundusze, które ma otrzymać szpital na swoją działalność. Dr Andrzej Przybysz, wicedyrektor ds. medycznych szpitala deklaruje, że nie zejdzie poniżej 4,8 tys. zł za dobę. Dodaje, że szpital na Bielanach na działalność SOR-u dostaje z NFZ 17,5 tys. zł za dobę, nawet wówczas, kiedy ostry dyżur pełni jego placówka.

Brak porozumienia był widoczny już w grudniu 2013 r., kiedy to lecznica miejska ogłosiła, że od nowego roku przestaje pełnić tzw. ostre dyżury. Do tej pory były prowadzone naprzemiennie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym – pacjenci w dni parzyste trafiali na Batorego, a w nieparzyste na Bielany.

Do placówki będą przyjmowane wyłącznie osoby z bezpośrednim zagrożeniem życia lub takie, które mają skierowanie od lekarza na konkretny oddział. Pacjenci w karetkach mieli być odsyłani na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) do szpitala wojewódzkiego.

Toruńskie szpitale nawiązały jednak nić porozumienia. Chorzy i ofiary wypadków od 1 marca będą przyjmowani tak jak do tej pory. Ponadto szpital wojewódzki przejmie od miejskiego osiem dodatkowych dyżurów.

W dalszym ciągu jednak nie znaleziono rozwiązania w kwestii nowego kontraktu lecznicy miejskiej z NFZ na prowadzenie izby przyjęć.

– Nie dogadaliśmy się, bo oferta Funduszu nas nie satysfakcjonuje – mówi dr Andrzej Przybysz – Zaproponowano nam dokładnie taką samą stawkę, jak dotychczas – 2 tys.143 zł dziennie. W grudniu ją odrzuciliśmy, więc i teraz nie mogliśmy na nią przystać.

W odpowiedzi na wypowiedź dr Przybysza, Jan Raszeja zapowiada, że w nadchodzących rokowaniach Fundusz będzie rozmawiał z lecznicą o wyższych stawkach. Negocjacje mają potrwać do 12 marca.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także