Zespół z Torunia podbija polską scenę muzyczną

Fot. Małgorzata Replińska

Na scenie Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” rodziła się Republika, a swoje pierwsze koncerty dawały największe gwiazdy muzyki rockowej, popu i jazzu. Tu właśnie w kwietniu 2016 r. światu zaprezentował się zespół atem i czarująca swoim wokalem Justyna Chachuła. Najnowszym utworem pt. „Tonę” grupa promuje nadchodzącą płytę i walczy o występ w Jarocinie.

Za nimi połowa rywalizacji o jeden z najważniejszych w ich działalności koncertów. Dzięki wsparciu fanów zespół powołany przez Justynę Chachułę, Krystiana Czerniewskiego oraz Huberta Müllera już 14 kwietnia zagra w Trójce – Programie 3 Polskiego Radia. Ich występ odbędzie się w ramach kolejnego etapu konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych 2018.

Kim jednak jest ta uzdolniona trójka?

Dwóch gitarzystów i wokalistka spotkali się, by kształtować swoją pasję. Do Torunia Justyna przyjechała na studia i tu, dzięki niej, rozwinął się zespół.

– Podczas naszego pierwszego muzycznego spotkania zarejestrowaliśmy wypływające z nas dźwięki telefonem komórkowym i po odsłuchaniu tego materiału stwierdziliśmy, że udało się nam stworzyć coś naprawdę ciekawego – mówi wokalistka. – Znamy się długo, a więc równie dobrze znamy swoje preferencje muzyczne. Dlatego mało rozmawiamy na temat samego stylu grania. To dzieje się intuicyjnie. Mamy do siebie muzyczne zaufanie.

Wyraz „atem” w języku niemieckim oznacza „oddech” i podobne właściwości ma wykonywana przez artystów muzyka. Przestrzenne i rozmyte brzmienie, pogłosy oraz delikatny, melodyjny wokal, który niesie emocjonalne treści, przywołują na myśl estetykę dream popu i shoegaze’u. Teksty pisze sama wokalistka, która podkreśla, że są one dla niej autoterapią, a każdy z nich ma osobisty przekaz.

– Muzyka mówi za nas. To ujście naszych emocji – podkreśla Justyna.

Pierwszy utwór grupa atem nagrała w trzyosobowym składzie przy współpracy z zaprzyjaźnionym perkusistą. Dźwięki te były ich reklamą, ogłoszeniem, poprzez które szukali basisty i perkusisty, tworząc sekcję rytmiczną. Pierwszy koncert, zorganizowany przez Radio Sfera, dali w toruńskiej Od Nowie w kwietniu 2016 r. Krótko po tym występie znaleźli się w finałowej dziesiątce Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, w którego jury zasiadała m.in. Katarzyna Nosowska. Niedługo potem atem, według muzycznej strony Brand New Anthem, określeni zostali jako artyści z największym potencjałem na rok 2017.

W połowie wspomnianego roku zagrali koncert w Czwórce Polskiego Radia. Wystąpili również w ramach międzynarodowego projektu Balcony TV. Ich utwory można usłyszeć m.in. w Trójce w audycji „Offensywa” Piotra Stelmacha.

– Obecnie nasze próby odbywają się także w Warszawie, ze względu na nowego członka zespołu – Patryka, który jest perkusistą – dodaje Justyna. – Mamy swoje obowiązki, jednak spotykamy się co tydzień na kilka godzin, by móc poświęcać się naszej największej pasji.

Jak podkreślają, nie tworzą dla trendów. Ich muzyka ma charakterystyczne brzmienie, nie zawsze odpowiadające największym komercyjnym stacjom radiowym. Wciąż też pracują nad płytą. Choć mają zarejestrowany cały materiał, nadal pielęgnują go z wielką starannością.

– Chcielibyśmy, żeby nie była to epka, lecz płyta długogrająca – dodają. – Z pewnością zaskoczymy. Same utwory zaś wybrzmią zarówno po polsku, jak i po angielsku.

Utwór „Tonę”, promujący płytę, już pojawił się w internecie. Wysłuchać go można także podczas koncertów, które atem daje w całej Polsce.

– Na koncertach prezentujemy cały nasz materiał – tłumaczą. – Nie jest on bardzo obszerny, ale z pewnością można liczyć na utwory, które nie zostały jeszcze nigdzie opublikowane. Nie nastawiamy się na konkretnego odbiorcę. Taką osobą może być każdy, jeżeli tylko poczuje w naszych dźwiękach „to coś”.

Przed zespołem kolejne koncerty. Już 12 kwietnia wystąpią w Warszawie, 15 we Wrocławiu, a 12 maja w Poznaniu. Kiedy zagrają dla toruńskiej publiczności? Tego jeszcze nie wiedzą, ale jak deklarują, postarają się szybko do nas wrócić.

[fbcomments]