Toruńskie Anioły wręczone

Rolą festiwalu jest podkreślanie idei wolontariatu jako wewnętrznego rozwoju człowieka i pomocy najsłabszym i potrzebującym (fot. UM Toruń)

W niedzielę 1 października, tradycyjnie, jak co roku, prezydent Michał Zaleski wręczył statuetki Toruńskiego Anioła osobom zaangażowanym w wolontariat. Nagroda przyznana została już po raz dwunasty.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach festiwalu „Anielskie Spotkania w Toruniu”, podczas uroczystej gali w Hotelu Filmar.

– Najpiękniejsze anioły, jakie spotykamy w życiu, mają twarz bliskiego człowieka i dobroć okazanej przez niego – mówił podczas nagradzania laureatów prezydent Michał Zaleski.

W tym roku w Toruńskiego Anioła w kategorii ogólnopolskiej otrzymała pośmiertnie Helena Agnieszka Kmieć – wolontariuszka, która działała w duszpasterstwie akademickim i była wolontariuszką w ramach Wolontariatu Misyjnego „Salvator”.  Organizowała m.in. półkolonie dla dzieci przy parafii księży salwatorianów na Węgrzech i w Rumunii, uczestniczyła w misji do Zambii, była koordynatorką Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Została zamordowana 24 stycznia 2017 roku podczas misji w Boliwii. Statuetkę odebrała jej siostra – Teresa, która także jest wolontariuszką.

W kategorii regionalnej wyróżnienie otrzymał ks. Paweł Nowogórski CSMA – dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Jest on pomysłodawcą i dyrektorem tej placówki, której ideą jest pomoc młodym ludziom. CEM zatem to miejsce edukacji, gdzie wzorem patrona zaszczepia się młodym ludziom najpiękniejsze ludzkie cechy i wartości.

Jezuicki Wolontariat Społeczny został wyróżniony w kategorii miejskiej, za podejmowanie działań lokalnych w domach pomocy społecznej, domach dziecka, hospicjach i „Szlachetnej Paczce”. Tę grupę stanowią młodzi ludzie, dla których pomaganie i służenie ludziom słabszym, chorym, zagubionym jest nadrzędną wartością.

Organizatorem tej imprezy, przy wsparciu miasta, jest  toruńskie Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Rolą festiwalu jest podkreślanie idei wolontariatu jako wewnętrznego rozwoju człowieka i pomocy najsłabszym i potrzebującym. Statuetki zaś stanowią wyróżnienie dla tych, którzy poświęcają swój czas, by pomagać innym, zarówno w naszym mieście i kraju, jak i na świecie.