Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
,,Totalnie schińszczałaś’’, czyli przebojowa Polka w Chinach
Inga Kaźmierczak 8 czerwca, 2014, 19:49 Aktualności Damska głębia Wywiad
8cf7b8f68f658643ca6e96a05463165c
Emilia codziennie przeżywa swoją przygodę na nowo! (fot. archiwum prywatne)

Marzenia są po to, żeby je spełniać. Ona jest najlepszym tego dowodem. Wymarzyła sobie wyjazd do Chin, przeszła rekrutację, a teraz? Teraz odbywa największą przygodę swojego życia. Ze studentką dziennikarstwa na UMK w Toruniu, Emilią Kornatowską, rozmawia Inga Kaźmierczak.

Skąd pomysł na wyjazd do Chin? Jak dowiedziałaś się o możliwości zdobycia takiego stypendium?

Wyjazd do Pekinu był moim marzeniem od zawsze. Pomysł na dojazd miałam nietuzinkowy, ponieważ chciałam jechać autostopem. W internecie poznałam bardzo dużo osób, które taką przygodę miały za sobą. Jedyne czego mi brakowało, to odważnego ochotnika, który podejmie się tego razem ze mną. Jednak na studiach wszystko obróciło się o 180 stopni. Na jednym z portali społecznościowych dostrzegłam ogłoszenie dotyczące wyjazdu, i od tego czasu moje marzenie zaczęło się powoli urzeczywistniać.

Zainteresowania idą w parze z krajem, w którym przebywasz? Czy może jest to ciekawość wynikająca z chęci poznania nowej, odmiennej kultury?

Mimo tak wielkiego marzenia o wyjeździe do Chin, moja wiedza na temat tego kraju była stosunkowo niewielka na początku. Dopiero w momencie, kiedy wymyśliłam sobie stypendium i wyjazd, zaczęłam się interesować Chinami.   Czytałam i przeglądałam blogi polaków przebywających tam, związałam z Chinami temat mojej pracy licencjackiej. Pomimo wszystko, czytanie to jednak nie wszystko. Tutaj trzeba przylecieć i zobaczyć wszystko na własne oczy.

Były jakieś przeszkody w zdobyciu wymarzonego stypendium?

Jedyną przeszkodą byli kandydaci, których było dużo. Średnia ocen oraz projekt badawczy to najważniejsze kryteria oceny. Zatem komu zależało, ten się przyłożył i napisał świetną pracę. To zadanie było najtrudniejsze. Potem należało, przetłumaczyć wszystko na język angielski i czekać na wyniki.

Czy po przyjeździe do Chin odczułaś szok kulturowy?

Szok kulturowy – to mało powiedziane. Do dzisiaj nie potrafię tego opisać. Tutaj wszystko jest dziwne, inne, niepowtarzalne. Czasami mam wrażenie, jakbym żyła na innej planecie. Poleciałam do Pekinu z dwiema innymi dziewczynami, gdzie miałyśmy spędzić około 4 dni. Znalazłyśmy na couchsurfingu (strona internetowa, na której użytkownicy z różnych stron świata oferują darmowy nocleg, przyp. red.) chłopaka, u którego mogłyśmy spać na podłodze. Dał nam klucze od swojego mieszkania i wskazał adres. W Chinach tak już jest, że ludzie sobie ufają. Podobnie jest z płaceniem. W wielu miejscach po prostu wrzuca się pieniądze do kubeczka, a chińczycy ufają, że wrzuciłeś odpowiednią sumę. Jeśli masz za dużo – sam sobie wydajesz resztę.

Było coś, co totalnie cię zaskoczyło?

Dziecięce spodenki z dziurą w kroku, ułatwiające dzieciom załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jak dla mnie, kosmos i totalna abstrakcja! Poza tym Chińczycy krzyczą, śmiecą, plują. Może to brzmieć źle, a nawet obrzydliwie. Ale to jest ich kultura, w której się wychowali. Jeśli w Chinach bekanie to oznaka dobrze przyjętego posiłku, to dlaczego mamy to krytykować? Po prostu nie można patrzeć na to przez pryzmat własnej kultury, tylko przyjmować tę chińską jako nową.

Czy jest coś, co ,,przeniosłabyś’’ z Chin do Polski?

W Chinach, gdy jest się zaproszonym na obiad nie zjada się go do końca. Jeśli zostawimy coś na talerzu, oznacza, że obiad smakował i więcej nie damy rady zjeść. Całkowicie inaczej, niż w Polsce, gdzie zostawienie pustego talerza to oznaka smacznego obiadu. To mi się bardzo podoba, ale trzeba uważać, żeby się nie zapomnieć i jednak coś zostawić na talerzu, bo inaczej dokładkom nie będzie końca.

Twoi znajomi mówią, że ,,schińszczałaś’’. Zgadzasz się z tym?

To zabawne, bo oni tak mówią cały czas. Ale myślę, że nie. Jeszcze nie ,,schińszczałam” . Nadal wszystko mnie zadziwia, wszystko fotografuję, chłonę tę kulturę jak gąbka. Codziennie spotykam coś nowego, widzę i doświadczam czegoś. Bycie w tak odmiennym miejscu to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie mogły mnie w życiu spotkać. Mam nadzieję, że jeszcze długo nie ,,schińszczeję’’ i nie przyzwyczaję się do tutejszego życia i nie przyjmę chińskich zachowań jak swoich.

Myślałaś nad tym, żeby zostać w Chinach na stałe?

Oczywiście, że tak. Pierwsza taka myśl pojawiła się mniej więcej po tygodniu, kiedy zachłysnęłam się Chinami, a podczas zwiedzania śmiałam się sama do siebie, że wszystko tutaj jest inne. W tym momencie jestem w trakcie rekrutacji na kolejne, roczne stypendium w Pekinie. Jeśli się nie uda, to jest wiele innych opcji na zostanie tutaj na dłużej. Może nie na całe życie, ale z pewnością na więcej niż pół roku. To trochę moja miłość od pierwszego wejrzenia i od poczucia… pierwszego smogu.

Jak w jednym zdaniu określisz społeczność chińską?

Z moich obserwacji mogę śmiało wywnioskować, że Chińczycy to bardzo uczciwi i pracowici ludzie. Każdy dba o własny interes, jeśli nie ma się zawodu, to rozkręca się swój biznes. Mimo że są zabiegani, to znajdują czas na uprawianie sportu. O poranku na stadionie ćwiczą tai chi, a wieczorami tańce. Widzę mnóstwo starszych, ale szczęśliwych ludzi. I to w nich kocham tę radość z życia.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także