Tour de France: Michał Kwiatkowski zajął 27. miejsce

Górski etap z Tomblaine do Gerardmer La Mauselaine wygrał Blel Kadri (fot. Adam Zakrzewski)

Ze stratą blisko czterech minut dojechał do mety ósmego etapu Tour de France Michał Kwiatkowski. Torunianin zajął 27. miejsce. Jak sam przyznał, dzisiejszy wyścig podsumować można zdaniem „161 kilometrów męczarni”.

Bardzo trudne warunki atmosferyczne przeszkodziły Kwiatkowskiemu w zdobyciu lepszego miejsca. Finałowej wspinaczce towarzyszył rzęsisty deszcz.

Faworytem dzisiejszego wyścigu okazał się Kadri. Francuz z grupy Ag2r wygrał po samotnym finiszu, drugi na mecie był Alberto Contadorem, który miał ponad dwie minuty przewagi. Trzeci był prowadzący w klasyfikacji generalnej Włoch Vincenzo Nibali (Astana) – 2.20 straty. Kwiatkowskiego sklasyfikowano na 27. lokacie, ze stratą prawie czterech minut.

W „generalce” Nibali wciąż ma blisko dwie minuty przewagi nad kolegą z zespołu Duńczykiem Jakobem Fuglsangiem i Australijczykiem Richiem Portem (Sky). Kwiatkowski utrzymał czwarte miejsce, ale jego strata do lidera wzrosła do 2.26.
Na pocieszenie pozostaje mu objęcie prowadzenia w klasyfikacji najlepszych młodzieżowców. Na kolejnym etapie zobaczymy więc Polaka jadącego w białej koszulce, bo taki przywilej daje przewodzenie stawce kolarzy, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat.