Trwają przygotowania do święta Bydgoskiego Przedmieścia

Święto Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się 16 czerwca już po raz dziewiąty (Fot. Adam Zakrzewski/archiwum)

Dom Kultury przy ul. Sienkiewicza 11/2 i przylegające do niego ulice ponownie staną się epicentrum święta dzielnicy. Na podwórzach kamienic odbywać się będą gry i zabawy, staną także kawiarenki. Na jednej z ulic zaś powstanie Pchli Targ. Zwieńczeniem zabawy będzie całonocna muzyczna impreza nad Martówką.

Przed laty Bydgoskie Przedmieście było odpowiedzią na niewygodne życie na Starym Mieście. To tu powstały szerokie ulice, przestronne podwórka i tu mieszkańcy spędzali czas. Historia tego okręgu po dziś dzień budzi zachwyt. Od lat jego mieszkańcy włączają się w organizację święta swojej dzielnicy, które ma na celu aktywizację i integrację – także społeczności z innych części miasta.

– Święto Bydgoskiego Przedmieścia zrodziło się z Dnia Sąsiada organizowanego przez Stowarzyszenie Motyka – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, koordynator wydarzenia. – Przez lata w wydarzenie włączyło się kilkaset osób. I w tym roku liczymy, że zaangażują się kolejni mieszkańcy, stowarzyszenia czy organizacje.

Wspólna celebracja święta najpiękniejszej dzielnicy Torunia odbędzie się w ostatni weekend przed wakacjami, w sobotę 16 czerwca. Przygotowania do imprezy już trwają. W Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu odbyły się dwa spotkania, kolejne zaplanowane zostało na połowę kwietnia.

– Chcielibyśmy zamknąć program święta do końca maja – tłumaczy koordynator. – Nie oznacza to jednak, że po tym terminie nie będziemy otwarci na kolejne propozycje od mieszkańców dla mieszkańców.

Już wiemy, że nie zabraknie tradycyjnego Pchlego Targu czy warsztatów dla dzieci i dorosłych. Po sukcesach Cafe Żandarmerii, otwartej na jednym z podwórzy, organizatorzy ponownie liczą na podobne projekty i duże zaangażowanie mieszkańców, ponieważ to oni tworzą swoje święto. W wydarzeniu uczestniczyć będą także fundacje i stowarzyszenia.

– Na co dzień działamy w bibliotece przy ul. Fałata, w trakcie święta przygotujemy w Domu Kultury warsztaty tworzenia zabawek z recyklingu – opisuje Katarzyna Piątkowska z Klubu Kreatywnych „Katarzynki”. – Wspólnie z Anną Iglińską zachęcimy, nie tylko najmłodszych, do kreatywnego spędzenia czasu.

Już napływają także pomysły od samych mieszkańców. Wśród nich są i tacy, którzy chcą się w święto zaangażować, jednak nie mają pomysłu, w jaki sposób mogą to zrobić.

– Zachęcamy wszystkich do kontaktu, z pewnością dla każdego coś wymyślimy – dodaje Arkadiusz Wiśniewski. – Można się z nami kontaktować telefonicznie, mailowo oraz osobiście.

W ubiegłym roku jedną z atrakcji przygotowali toruńscy seniorzy. W trakcie święta promowali grę w bule. Największą popularnością jednak cieszyły się organizowane od lat spacery tematyczne.

– Mamy najlepszych przewodników, którzy odkrywają przed mieszkańcami Bydgoskie Przedmieście – tłumaczy Paweł Kołacz, założyciel i szef Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście. – Odwiedzaliśmy działające przed laty i obecnie szkoły, miejsca niedostępne, a także szliśmy śladem mieszkających tu dawniej kobiet. Jest to dzielnica pełna sentymentu, za każdym razem odkrywamy naprawdę ciekawe miejsca. A w ubiegłym roku, w trakcie tylko jednego przejścia, w spacerze uczestniczyło aż 120 osób!

Kilkaset zaś z pewnością pojawi się w trakcie finału imprezy, który odbędzie się nad Martówką w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Tam na gości, często takich, którzy przyjeżdżają do Torunia z odległych zakątków Polski, czekać będzie zabawa przy rytmach muzyki elektronicznej. O najlepsze brzmienie zadba organizator – grupa Po Drugiej Stronie Techno.

Więcej o święcie Bydgoskiego Przedmieścia przeczytać można na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia: www.swietobydgoskiego.pl lub na profilu Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście na Facebooku.

[fbcomments]