„Trzeźwy kierujący” – poranna akcja toruńskiej policji

Za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu grozi nawet do 12 lat więzienia (fot. archiwum)

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego toruńskiej komendy, w godzinach porannych, przeprowadzili w Toruniu akcję prewencyjną „trzeźwy kierujący”. W czasie działań funkcjonariusze skontrolowali trzeźwość 1515 kierowców. Siedmiu z nich jechało „na tzw. podwójnym gazie”.

Dzisiaj, od godziny 5.00 do 13:00 policja przeprowadziła w Toruniu akcję prewencyjną „trzeźwy kierujący”. Efektem ich służby było zatrzymanie pięciu kierujących w stanie po użyciu alkoholu (mieli nie więcej niż pół promila) oraz dwóch w stanie nietrzeźwości.

Pierwszego kierowcę mundurowi zatrzymali o godz. 5.30 na Pl. Armii Krajowej. Kierowca volkswagena transportera miał ponad 0,3 promila alkoholu w organizmie. Drugiego funkcjonariusze zatrzymali na moście im. Gen. Elżbiety Zawackiej. Kierował mając ponad 0,2 promila. Kolejnego kierowcę policjanci skontrolowali również na placu Armii Krajowej Mężczyzna miał ponad 0,3 promila. Następny zatrzymany kierowca miał 0,3 promila. Ostatni w stanie po użyciu to zatrzymany również na moście kierowca scani. Probierz wykazał u niego ponad 0,3 promila.

Mimo wielu apeli toruńscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policjanci przypominają konsekwencje karne tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji.

Stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm 3 wydychanego powietrza) stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat.

Za spowodowanie wypadku w takim stanie grozi nawet do 12 lat więzienia. Jeśli w wyniku takiego wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę pozbawienia wolności nawet do 15 lat.