Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Trzy tygodnie bez Grunwaldzkiej
Tomasz Więcławski 3 października, 2013, 19:15 Aktualności Miasto
średnicówka 5
Prace na Trasie Średnicowej trwają w najlepsze (fot. Adam Zakrzewski)

Budowa Trasy Średnicowej powoduje kolejne objazdy. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość i z uwagą patrzeć na znaki

Roboty w ramach inwestycji realizowanej przez firmę Skanska prowadzone są w kilku miejscach. Przez najbliższe trzy tygodnie kładziona będzie kanalizacja deszczowa i sanitarna na ul. Grunwaldzkiej. Objazd zaplanowany został przez ul. Świętego Józefa i Żwirki i Wigury. Później ruch przeniesie się na zachodnią jezdnię Szosy Chełmińskiej.”

Grunwaldzka zamknięta zostanie na odcinku od Szosy Chełmińskiej do ul. Borowiackiej.

– Musimy wykonać w tym miejscu kanalizację deszczową i sanitarną – mówi Tomasz Królak, kierownik budowy z ramienia firmy Skanska. – Jest to niezbędne, by później móc wykonywać roboty drogowe.

I etap Trasy Średnicowej Północnej obejmuje budowę dwóch jezdni, każda po dwa pasy ruchu z poszerzeniami na dodatkowe pasy ruchu w obrębie skrzyżowań.

– W ramach inwestycji powstaną również chodniki i ścieżki rowerowe – mówi Agnieszka Kobus Pęńsko, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. -Zakres robót obejmuje także wykonanie kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz oświetlenia drogowego. W ramach zadania zostaną wybudowane również skrzyżowania Trasy Średnicowej z ul. Grudziądzką, Szosą Chełmińską i Legionów.

Budowa Trasy Średnicowej Północnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Szosy Chełmińskiej uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. W myśl podpisanej 16 listopada 2010 r. umowy, wyniesie ono 50% kosztów projektu.

Pierwsze samochody przejadą trasą średnicową pod koniec tego, albo na początku przyszłego roku. Firma Skanska informowała, że zamierza skończyć działania na szosie pod koniec 2013 roku. Obliguje ją jednak termin wykonania, który został określony w umowie na 20 marca. Kierowców czekają więc jeszcze kolejne ciężkie tygodnie.

– Mam nadzieję, że warto czekać – mówi Radosław, mieszkaniec Jakubskiego Przedmieścia. – Przebijam się przez Grudziądzką od dłuższego czasu, ale nie sposób budować zmieniając organizacji ruchu.

Wagę inwestycji podkreśla prezydent miasta Torunia.

– „Średnicówka” jest dla nas niezwykle istotną inwestycją – mówi Michał Zaleski. – Trzeba wiele trudu, żeby nieustannie zmagać się z formalnościami. Udaje się jednak pozyskiwać środki zewnętrzne, co znacznie przyspiesza realizację tej inwestycji.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także