Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Tutaj się poznali, tutaj się pobrali. Jakie historie skrywa TUTU Jazz Club?
Tomasz Więcławski 8 listopada, 2013, 22:49 Aktualności Stary Toruń
jazz tutu 3
Piotr Brodniewicz pracuje w TUTU Jazz Clubie od jego powstania. 14 listopada zaprasza na piąte urodziny lokalu (fot. Adam Zakrzewski)

Jazz nie jest grany w toruńskich lokalach szczególnie często. Improwizacje instrumentalne nie sprzyjają szybkiemu seksowi, alkoholizacji i popularnemu „resetowaniu się”. W TUTU Jazz Clubie można nieco więcej uwagi poświęcić muzyce. Wiele osób rozwija swoje melomańskie zainteresowania po wizycie w budynku przy ul. Rabiańskiej 17.

Właściciel popularnego studenckiego klubu Kadr postanowił pięć lat temu stworzyć miejsce o nieco innym charakterze. Już 14 listopada jego dziecko obchodziło będzie okrągłą rocznicę urodzin.

– Przemek (właściciel przyp. red.) bardzo chciał, aby na Rynku Staromiejskim powstał klub, do którego będzie mógł zabrać swoją żonę – mówi Piotr Brodniewicz, barman w TUTU, związany z lokalem od samego początku. – Nie jest jednak tak, że do nas przychodzą sami zakochani. Jest jeden pan, który nienawidzi jazzu, a jest stałym bywalcem. Czeskie piwo tak mu zasmakowało, ze muzyka mu nie przeszkadza. Mamy grono stałych bywalców, którzy o tym gatunku muzyki wiedzą całkiem sporo. W weekendy przychodzą większe grupy. Wtedy gramy troszkę „strawniejsze” utwory. Wielominutowe improwizacje nie pasują do piątkowego „clubbingu”.

Dobrze, bo razem

Marzeniem barmana każdego klubu jest docenienie jego pracy. To on jest gospodarzem danego miejsca i od niego zależy to, czy ktoś do niego wróci.

– Staram się poznawać ludzi, którzy przychodzą do mnie w gości – mówi Piotr Brodniewicz. – Chcę o nich wiedzieć więcej niż to, jak mają na imię. Razem musimy się dobrze czuć. Wiele osób przychodzi z muzycznymi marzeniami. Staram się je spełnić, ale też otworzyć przed kimś nowe horyzonty. Bo jazz to nie tylko Davies i Armstrong.

Zdarzają się klienci, którzy znacznie ponad walutę cenią sobie sztukę.

– Kilka dni temu był chłopak, który za piwo oferował dwa wiersze – mówi Michał, barman w TUTU. – Nie brakuje również osób związanych z muzyką, grających na różnych instrumentach.

Środowisko zadeklarowanych fanów jazzu nie jest szerokie. Przychodzą jednak i starsi i młodsi.

– Jedna para zapragnęła mieć u nas swoje przyjęcie weselne – mówi Piotr Brodniewicz. – Tu ich miłość przy dźwiękach trąbki i skrzypiec rozkwitała. Później z Torunia wyjechali. W najważniejszym dniu swojego życia zdecydowali jednak skierować swoje kroki w naszą stronę.

W TUTU próżno szukać najtańszego alkoholu i sposobu jego podawania znanego ze studenckich „mordowni”.

– Najbardziej irytuje się, gdy ktoś zamawia jako drinka wódkę z sokiem albo colą – dodaje Piotr Brodniewicz.- Asortyment rzeczy, które proponujemy naszym bywalcom jest bardzo szeroki. Liczy się nie tylko zawartość „szkła”, ale również kolor koktajlu, jego aromat i sposób podania.

Starania barmana doceniają klientki.

– Jamestown drink – kolorowy i przepyszny – mówi Ola, która do TUTU pierwszy raz trafiła wiosną. – Ale nie dla alkoholu tu przychodzę. Lubię pewną dozę intymności i odosobnienia w lokalach. Potrafię się wyłączyć i odbierać jedynie muzyczne bodźce. W innych miejscach muszą zwracać uwagę, czy ktoś zaraz nie „przytnie komara” na moim stoliku, nie wyleje mi drinka, czy nie zacznie obijać się o mnie swoim spoconym ciałem. W tym klubie znajduję swoisty azyl. Lubię ten stan – muzyka, kawa, ja.

Jazzowy, a nie „zgonowy”

Barman, którego najczęściej zastaniemy w TUTU, pamięta jeszcze czasy popularnego niegdyś pubu Miles.

– Załapałem się po przyjeździe do Torunia na kilka lat funkcjonowania tego miejsca – zdradza w rozmowie z Tylko Toruń. – Z nazwy jednak był to już w tamtym okresie pub związany z jazzem. Raczej przeistaczał się o 4 nad ranem w „zgonownię”, bo był najdłużej otwarty. Piosenki Kazika Staszewskiego ludzie tam śpiewali. Na fortepianie nie raz, nie dwa też ktoś grał.

Akustyka w TUTU nie pozwala na spektakularne koncerty z muzyką „na żywo”. Co jakiś czas udaje się jednak zorganizować recitale dla toruńskich wykonawców poruszających się w obrębie jazzu, ale też nieco innych brzmień. Atrakcją są również, niewątpliwie, projekcje koncertów puszczane z rzutnika.

– Szkoda, że nie jest to lokal, w którym gra cały czas jazzowy band – mówi jeden z gości pubu. – To byłby w Toruniu prawdziwy ewenement.

Każde uogólnienie jest krzywdzące, ale dominują w lokalu osoby, które już skończyły studia i rozpoczęły dorosłe życie. Mężowie przychodzą odpocząć po ciężkim dniu pracy ze swoimi żonami, a ci, którzy starają się o rękę niewiasty, mogą jej zaimponować wiedzą o niezbyt popularnej, ale w powszechnym odbiorze dość elitarnej, muzyce.

– Kiedyś grałem po południu przeboje z okresu powojennego – mówi Piotr Brodniewicz. – Moimi gośćmi były dwie pary staruszków, myślę, że osiemdziesięciolatków. Leciały utwory Elli Fitzgerald czy Glena Millera. Wychodząc do domu stwierdzili, że takiej muzyki się już nigdzie nie gra. To najlepsza rekomendacja TUTU, jaką słyszałem.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także