Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Twój głos ma znaczenie – chcą to pokazać członkowie projektu „At Home in Europe”
Aleksandra Radzikowska 4 marca, 2014, 12:50 Aktualności Miasto
home 1
Frekwencja wyborcza jest podstawą społeczeństwa obywatelskiego - twierdzą uczestnicy projektu (fot. Adam Zakrzewski)

Gdy jeden cel realizują młodzi obywatele Unii Europejskiej, granice się zacierają, a różnorodność kulturowa nie dzieli, lecz łączy. Solidarność, postawa obywatelska i wspólna myśl tym razem pozwoliły młodzieży z Polski, Łotwy i Portugalii walczyć o wspólne cele. Pomysł na realizację projektu „At Home in Europe”, narodził się dzięki wolontariuszom współpracującym z Toruńską Agendą Kulturalną i działającym w Stowarzyszeniu Inicjatyw Niemożliwych MOTYKA.

Akcje organizowane przez członków grupy mają zachęcić młodzież z państw biorących udział w projekcie, do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jego celem jest zwiększenie udziału młodych ludzi w mechanizmach demokracji przedstawicielskiej, a także umożliwienie im doświadczenia w teorii i praktyce jej mechanizmów.

W projekcie bierze udział trzydzieści sześć osób, dwanaście z Polski oraz odpowiednia liczba przedstawicieli z Łotwy i Portugalii. Do części artystycznej projektu, proponowanej przez polskich przedstawicieli grupy, partnerzy zza wschodniej granicy włączyli elementy aktywności fizycznej. Dzięki temu łatwiej jest realizować kolejne zadania, które postawili przed sobą inicjatorzy projektu, a więc aktywne uczestnictwo młodych obywateli Unii Europejskiej nie tylko w życiu swoich społeczności na poziomie lokalnym, ale i wspólnotowym.

– Dzięki takim inicjatywom pogłębia się także wzajemne zrozumienie między młodzieżą z różnych krajów – mówi Patryk Hubala, jeden z uczestników projektu. – Tego typu działania promują tolerancję wśród młodzieży, budują poczucie solidarności europejskiej, a także są doskonałą okazją do tego, żeby kreatywność zamienić efektywne działania.
W ramach pierwszej odsłony projektu, w styczniu, odbyło się w Polsce zebranie wszystkich uczestników. Wzięli oni udział w wykładach i warsztatach, które pozwoliły stworzyć bazę merytoryczną do dalszego działania. W marcu pomysłodawcy „At Home in Europe” spotkają się na terenie Łotwy, gdzie wykorzystają zdobytą wcześniej wiedzę do realizacji swoich pomysłów.

Założeniem grupy jest nie tylko zapoznanie się z prawami obywatelskimi i politykami wspólnotowymi, ale też zaplanowanie kampanii promocyjnej, która pozwoli realizować idee inicjatywy. W tym celu zaproszeni do udziału w akcji zostaną posłowie zasiadający w Parlamencie Europejskim oraz eksperci. Aby kampania przyniosła wymierne skutki, uczestnicy zaproponowali, by działania projektowe oprzeć na wyjściu w przestrzeń miejską i skupić się na aktywności typu flash mob, ponieważ najlepiej sprawdzają się one w grupie docelowej. Również akcje typu lib dub – stworzenie specjalnego teledysku promującego program, a także aktywność na portalach społecznościowych, mają zapewnić uczestnikom „At Home in Europe” odpowiednią promocję.

Apolityczni, lecz skuteczni

– Zależy nam na tym, by nasze działania miały charakter interaktywny – mówi Patryk Hubala. – To pozwala na przełamanie barier, szybsze przyswajanie wiedzy, a także integrację grupy. W dobie internetu i wszechobecności środków masowego przekazu, łatwiej jest w ten sposób dotrzeć do młodzieży. Przecież taki jest cel naszego projektu, by uwrażliwić ją na aktywną postawę obywatelską i udział w głosowaniach. Każdy głos jest ważny. Warto dodać, że nasz projekt jest apolityczny. Swoim działaniem promujemy aktywny udział w głosowaniu jako cel sam w sobie. Nie interesuje nas to, na kogo dana osoba odda głos.

Uczestnicy „At Home in Europe” w ramach tego projektu spotkają się trzy razy, lecz zakładają działanie długofalowe. Temat wielokulturowości, który podczas przedsięwzięcia jest często poruszany pokazuje, że różnice mogą łączyć, nie dzielić. Formy aktywności, które do realizacji projektu wybrali jego uczestnicy, pozwolą zapoczątkować proces zmian w kontekście aktywności w życiu politycznym.

Właśnie dzięki takim inicjatywom zacierają się granice, a wspólny cel łączy ludzi różnych kultur, wyznań i przekonań politycznych. Przecież chodzi o to, by uwierzyć, że pojedynczy głos może coś zmienić w naszym wspólnym domu, Europie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także