Twórca nominowany do Oscara odwiedzi Toruń

Fot. nadesłane

W tym tygodniu Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW odwiedzi nominowany do Oscara, wybitny reżyser dokumentalista – Marcel Łoziński! Z jednym z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych na całym świecie spośród polskich dokumentalistów porozmawiać będzie można w piątek, 10 lutego o godz. 17.00.

Przed spotkaniem odbędzie się seans najnowszego filmu Marcela Łozińskiego „Ojciec i syn w podróży”, a także pokaz filmów nagrodzonych w ramach konkursu „Małe rzeczy w wielkim świecie”, inspirowanego twórczością naszego gościa. Wstęp na spotkanie jest wolny!

Marcel Łoziński – ur. 1940, jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich autorów filmów dokumentalnych. Nominowany do Oscara za film dokumentalny „89 mm od Europy”. Laureat m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej, Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage, Paszportu „Polityki”, a także wielu innych prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Znakomity pedagog i wykładowca na renomowanych uczelniach filmowych całego świata. Twórca takich filmów, jak: „Happy End”, „Zderzenie czołowe”, „Egzamin dojrzałości”, „Próba mikrofonu”, „Ćwiczenia warsztatowe”, „Wszystko może się przytrafić”, „Żeby nie bolało”, „Tonia i jej dzieci”, „Ojciec i syn w podróży”.

– Ponadto zapraszamy na spotkanie z cyklu „(Nie)codziennie dzieła sztuki” – zachęca Paulina Tchórzewska z toruńskiego CSW. – W środę, 8 lutego o godz. 18.00 naszym gościem będzie Jerzy Brukwicki, a tematem sukienka jako dzieło sztuki. Dla artysty staje się ona pretekstem do stworzenia z niej ruchomego obrazu, rzeźby, artystycznego obiektu. Sukienka – podobnie jak dzieło sztuki – powstaje w wyniku przenikania się linii, plam, figur, przeróżnych motywów i kolorów.
Cykl ma na celu popularyzację sztuki poprzez prezentację obiektów i przedmiotów, które towarzyszą człowiekowi na co dzień.

Tydzień w CSW:
/ 8.02. (środa), godz. 18.00 – wykład Jerzego Brukwickiego „Sukienka – obraz, rzeźba, dzieło sztuki”
/ 10.02 (piątek), godz. 17.00 – spotkanie z Marcelem Łozińskim + projekcja filmu „Ojciec i syn w podróży”
Wydarzenia dla seniorów:
/ 7.02. (wtorek), godz. 12.00 – Eksperymenty Okołofotograficzne
/ 8.02. (środa), godz. 12.00 – Kino dla seniora – cykl filmoznawczy: pokaz filmu „Powidoki”, reż. Andrzej Wajda
/ 9.02. (czwartek), godz. 12.00 – Spacer po wystawie World Press Photo ’16.