Tylko miesiąc dzieli nas od wielkiego Święta Bydgoskiego Przedmieścia

Miesiąc przed wielkim Świętem Bydgoskiego Przedmieścia sprawdzamy, co będzie się działo w jego trakcie (fot. archiwum/Adam Zakrzewski)

 

Spektakle, animacje, koncerty, a także wydarzenia sportowe – tak zapowiada się siódma edycja Święta Bydgoskiego Przedmieścia, która rusza 18 czerwca o godzinie 10.00. Nie zabraknie wrażeń artystycznych, nutki tajemnicy i wielkiego finału nad Toruńską Martówką.

Organizatorzy wydarzenia oraz wszyscy aktywnie zaangażowani w Święto mieszkańcy dzielnicy są już po kilku spotkaniach, wielu rozmowach i tysiącu planach umiejscowienia najciekawszych atrakcji przygotowanych specjalnie dla torunian.

– Zamysłem Święta jest wspólne celebrowanie wyjątkowej atmosfery dzielnicy – zaznacza Arkadiusz Wiśniewski, współorganizator imprezy. – Chcemy pokazać część Torunia, która pełna jest sentymentalnego czasu, pięknych drzew i, co najważniejsze, wyjątkowych ludzi. Święto skoncentrowane będzie na wydarzeniach organizowanych w podwórkach, alejkach parkowych i zakamarkach kamienic. Wspólnie odkryjemy walory Bydgoskiego Przedmieścia i, razem się bawiąc, damy sobie okazję do większej integracji.

A zabaw i spotkań w tym roku organizatorzy przygotowali pod dostatkiem. Miłośnicy sportów będą mieli okazję poznać zabytki Bydgoskiego Przedmieścia podczas rajdu na rolkach. Teatr Pomarańczowy Cylinder dla najmłodszych przygotuje spektakl oraz animowane zabawy. Przedstawienie wystawione zostanie w amfiteatrze znajdującym się w Parku Bydgoskim.

– Tam też odbędzie się koncert podsumowujący warsztaty wykonywania miniaturowych instrumentów – dodaje koordynator Święta. – Zajęcia zaś przeprowadzimy dzień wcześniej, w sobotę, 17 czerwca w Domu Kultury. Dla miłośników wycieczek pieszych przygotowaliśmy spacer szlakiem szkół przy dawnej Schulstrasse, czyli ulicy Sienkiewicza. Wydarzenie zatytułowane zostało „Sienkiewicz w szkolnym zagłębiu”.

Święto Bydgoskiego Przedmieścia to także liczne tajemnice. Jedną z nich będzie projekt „Wielkie żarcie”, który zakłada zorganizowanie w parku proszonego obiadu. Nawiązywać będzie do dawnych tradycji bydgoskiego – funkcjonujących w dzielnicy restauracji i kawiarni.

– Chcemy pokazać dzielnicę nie tylko poprzez zabytki, ale także happeningi – komentuje Arkadiusz Wiśniewski. – W filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej zorganizujemy wystawę „Krzyżacy – niekoniecznie Sienkiewicza”, na bazie książki Katarzyny Kluczwajd „Krzyżacka ORBIta”. Filia nr 3 zaprosi zaś na animacje pod hasłem „W pustyni i w puszczy”, podczas której odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Zdzisławem Preisnerem.

Na ulicy Krasińskiego zorganizowany zostanie Pchli Targ, w Domu Kultury przy ul. Sienkiewicza trwać będą warsztaty i animacje. Wielki finał odbędzie się zaś na Martówce, gdzie spotkają się wszyscy miłośnicy Bydgoskiego Przedmieścia, aby hucznie zakończyć wielkie święto dzielnicy.

– W sposób szczególny do udziału w siódmej edycji święta zapraszane są rodziny, by mogły aktywnie spędzić czas, spotkać się z przyjaciółmi, sprawdzić się w wielu ciekawych grach i zabawach oraz poznać miłośników Bydgoskiego – podsumowuje przedstawiciel

organizatorów. – Bo jak nigdzie indziej, na różne sposoby Święto opowiada o niezwykłym dziedzictwie Bydgoskiego Przedmieścia.

Od organizatorów Każdy mieszkaniec Torunia oraz turysta może aktywnie włączyć się w Święto. Zapraszamy do kontaktu: swieto@bydgoskie.org, formularze na www.bydgoskie.org. Drzwi otwarte zostawiamy także w naszym Domy Kultury przy ulicy Sienkiewicza 11/2. Zaglądajcie, dopytujcie lub dzwońcie (783-473-489)