Uczniowie z IV LO rozpoczną edukację pod skrzydłami UMK

Organizacja Międzynarodowego Spotkania Matematycznego będzie pierwszym w tym roku szkolnym efektem współpracy klas IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu z patronami - dziekanami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (fot. nadesłane)

Dziekan Wydziału Nauk Ekonomii i Zarządzania toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika objął patronatem program edukacji w klasie o profilu ekonomicznym IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Renomowana placówka już od ponad pół wieku współpracuje z Wydziałem Matematyki i Informatyki. Wkrótce również pozostałe klasy zdobędą swoich opiekunów.

Momentem zacieśniającym współpracę pomiędzy uniwersytetem a liceum będzie uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych, na które zaproszeni zostali dziekani z UMK – przyszli patroni klas. Wydarzenie to odbędzie się 13 października podczas szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

– Wsparcie merytoryczne, wspólne warsztaty zajęciowe oraz spotkania z uniwersyteckimi profesorami pozwoli naszym uczniom na zdobycie szeroko pojętej wiedzy, możliwa jest ona tylko dzięki takiej właśnie współpracy – mówi Małgorzata Białek, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. – Patronaty, których podjęli się toruńscy dziekani, dają nam – uczniom oraz placówce – większy wachlarz możliwości dydaktycznych.

Liceum korzysta już z nich ponad pół wieku. W latach 60. podjęło współpracę z Wydziałem Matematyki i Informatyki, zaś od trzech lat współpracuje z Wydziałem Politologii i Stosunków Międzynarodowych. Ten drugi swoim patronatem objął klasy o profilu humanistycznym. W planach IV LO znajduje się także podpisanie porozumienia z pozostałymi jednostkami uniwersyteckimi.

– Współpraca z UMK w edukacji młodzieży jest dla nas bardzo ważna – dodaje Małgorzata Białek. – Dzięki temu chcemy dać możliwość poznania szerokiego spektrum dziedzin nauki, dając tym samym młodzieży szansę na wybranie wymarzonego kierunku studiów.

Oficjalna współpraca z Wydziałem Nauk Ekonomicznych i Zarządzania rozpoczęła się wraz z nowym rokiem szkolnym. Jednak przez ostatnie lata licealiści mieli również okazję brać udział w zajęciach organizowanych przez profesorów i wykładowców toruńskiej uczelni. Pod ich czujnym okiem uczestniczyli w wielu konkursach ekonomicznych. Oprócz tego w liceum odbywał się program „Miniprzedsiębiorstwo”, gdzie teoria powiązana była z nauką praktyczną.

– Po sukcesie poprzednich warsztatów postanowiliśmy wspólnie z Wydziałem Matematyki i Informatyki zorganizować Międzynarodowe Spotkanie Matematyczne, patronować mu będą marszałek województwa Piotr Całbecki, kujawsko-pomorski kurator oświaty Anna Łukaszewska oraz prezydent Torunia Michał Zaleski – komentuje Małgorzata Białek. – Warsztaty podzielone zostaną na dwa dni – dla uczniów i dla nauczycieli.

Zajęcia, w których licealiści porozmawiają o matematyce, poprowadzą absolwenci i przyjaciele IV LO. Na warsztatach pojawią się goście z Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec. Uczniowie dowiedzą się wielu ciekawostek i poznają interesujące rozwiązania matematycznych problemów.

– W Instytucie Matematyki i Informatyki zorganizujemy spotkanie pod nazwą „O matematyce z różnych stron świata” – mówi dyrektorka IV LO. – W pierwszym dniu głównymi uczestnikami będą uczniowie, w drugim wraz z nauczycielami porozmawiamy o metodyce nauczania oraz samym procesie przekazywania wiedzy. Właśnie na 8 października bardzo serdecznie zapraszam wszystkich matematyków ze szkół z naszego regionu.

Warsztaty dla uczniów odbędą się 7 października o godzinie 10.00 w Instytucie Matematyki i Informatyki w Toruniu. Dzień później o godzinie 11.30 w IV Liceum Ogólnokształcącym będzie miało miejsce otwarte spotkanie nauczycieli z zaproszonymi gośćmi.

Toruńskie liceum od lat przykłada dużą wagę do edukacji swoich uczniów. Właśnie dlatego do końca września zostaną podpisane umowy z kolejnymi wydziałami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Dzięki temu specjalistycznym patronatem objęte mają być klasy z pozostałych profili. We współpracę włączy się również Collegium Medicum z Bydgoszczy, którego dziekani patronować będą klasom o profilu medycznym.