Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Ukończył triathlony, maratony i zdobył szczyty górskie. Bez płuca
Marcin Tokarz 10 grudnia, 2014, 11:11 Reportaż Sport i rekreacja
archiwum prywatne
Piotr Pogon schładza organizm po ukończeniu Lewa Safaricon Marathon w Kenii w 2009 roku (fot. archiwum prywatne)

Zaimka osobowego „ja” unika jak ognia. Po trzykrotnym leżeniu na łożu śmierci uznał, że z życia będzie czerpał pełnymi garściami, a to co zbierze odda potrzebującym. Piotr Pogon trudni się osiąganiem celów pozornie niemożliwych. Pustkę po brakującym narządzie oddechowym wypełnił nieskończoną nadzieją, która pozwoliła mu zdobyć najwyższe góry świata, ukończyć liczne maratony, zawody triathlonowe, 80-kilometrowy Bieg Rzeźnika.Gdy brakuje mu sił, spogląda na zdjęcie osoby, dla której biegnie. Karci się wtedy za chwilowy brak woli, błagalnie spogląda w niebo i przyjmuje motywacyjnego kopniaka od samego Wielkiego Bacy – swojego najdroższego sponsora.

To nie był czas nadziei. Bankructwo zmusiłogo do zamieszkania w schroniskudla bezdomnych im. św. Brata Alberta. Poznanym tam ludziom nie wspominał, że był kiedyś biznesmanem zdolnym kupić sobie dowolnie drogi samochód. Z czasem tajemnica się wydała. Odwiedzająca ośrodek Anna Dymna okazała się przepustką do nowego rozdziału jego życia.

– Podopieczni schroniska powiedzieli jej przekornie, że mają do sprzedania takiego Carringtona – wspomina Piotr Pogon, który 15 listopada wygłosił prelekcję motywacyjną w toruńskim Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. – Mianowała mnie wtedy terapeutąosób z upośledzeniem umysłowymswojej fundacji.To był najlepszy czas mojego życia, jednak Anna zdecydowała, że będzie lepiej, jeśli swoje umiejętności biznesowe spożytkuję na prowadzenie pierwszego w Polsce działu fundrising. Od tego czasu zajmowałem się pozyskiwaniem środków na szczytne cele.

W 2008roku wykluł się pomysł zorganizowania wyprawy osób niepełnosprawnych na szczyt Kilimandżaro. Oczywistym problemem było zdobycie na nią pieniędzy. Piotr stanął na wysokości zadania i 6 miesięcy później doszło do próby osiągnięcia tego celu.

– Ruszyliśmy dziewięcioosobowąekipą, ale nie wszystkim udało się zdobyć szczytw dosłownym znaczeniutego słowa. Niemniej jednak każdy z nas zmierzył się ze swoimi słabościami, stanął przed wyzwaniem niezmiernie trudnym, a tym samym osiągnął swój cel – wspomina Katarzyna Rogowiec, złota medalistka paraolimpijska w biegach narciarskich. – Piotr Pogon narzucił sobie cały ciężar tej podróży.To dzięki jego motywacji byłam tą, która znalazła się w najwyższym punkcie Kilimandżaro. Przyjaźń z nim cenię sobie w sposób wyjątkowy, gdyż darzę Piotra podziwem. Nigdy nie zapomnę też jego wrażliwości i szarmanckiej postawy wobec mojej osoby.

W grupie podróżników znalazł się niewidomy Łukasz Żelechowski. Paradoksalnie,Piotr Pogon wymienia jego nazwiskojako tego, który otworzył mu oczy na świat. To z nim wyruszył jeszcze na podbój Elbrusa w2009 roku, a następnie w 2011 wspólnie sforsowali Aconcaguę.

– Nikt nie potrafi mnie tak zmotywować do działania jak Piotr, czasem siarczyście, ale zawsze w dobrej wierze – podkreśla Łukasz Żelechowski. – Zanim poznałem Pogonanie przypuszczałem, że człowiek może mieć w sobie tak wielkie pokłady energii, pokonywać kilka razy w roku mordercze dystanse maratonów, triathlonów i innych zawodów, których sama nazwa przyprawia o dreszcze.Był przecież pierwszym człowiekiem na świecie, który dokonał tego, mimo braku płuca.

Ktoś kiedyś zadał Piotrowi pytanie, czy środków na zorganizowanie tych wszystkich wypraw nie było rozsądniejprzeznaczyć na jedzenie dla ubogich, leki dla chorych…Pogon, cierpiący na onkologiczne ADHD,patrzy na to z zupełnie innej strony.

– Myślę, że w ten sposób dawaliśmy niepełnosprawnym coś, czego nie można zmierzyć. Nadzieję – podkreśla 47-letni krakowianin. – Mam w domu list od chłopca z porażeniem mózgowym czterokończynowym. Podziękował nam w nimza zdobycie Kilimandżaro, bo dzięki temuwierzy, że sam kiedyś, też zdobędzie swoje… dojdziedo umywalki.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także