Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Ulubieniec kobiet – szczur Karol
Aleksandra Radzikowska 14 października, 2015, 18:36 Aktualności
Łukasz Piecyk
Karol, ten z biało-szarą sierścią, jest gwiazdą sklepu zoologicznego NORKA Anny Zakrzewskiej. (Fot: Łukasz Piecyk)

Mówi się, że trzeba mieć to coś, by przykuwać do siebie uwagę wielu dam. Co zatem ma w sobie Karol, że to na niego wzrok kierują wszystkie panie?

Każdy z dwudziestu pięciu szczurów, które Anna Zakrzewska ma w swoim sklepie, jest jej wychowankiem. Iwo, Zorro, Joszko, Tabik, Sony i on… Karol. Imię ma najmniej wyszukane spośród swoich współtowarzyszy, jednak wdzięku mogą mu zazdrościć wszystkie zwierzaki.

– Panie go kochają – mówi Anna Zakrzewska. – Karol jest szczurem, o którego pytają najczęściej. Nie zliczę chyba rozmów na ten temat. Mogłabym sobie kupić za jego sprzedaż świetną komórkę, dochodziło nawet do licytacji na tym polu pomiędzy klientami! Jest ciepły, kontaktowy, niewątpliwie ciekawie też wygląda. Nie ma czegoś takiego, jak rasa szczura. One dzielą się co najwyżej na odmiany – ze względu na barwę, rodzaj sierści, uszu, oczu. Jednym bardziej podobają się szczurki gładkowłose, innym tzw. rexy, z pokręconą sierścią, jaką właśnie ma Karol. Cóż, ewidentnie ma w sobie to coś.

Co ciekawe, coraz więcej mam decyduje się kupić swoim pociechom szczura niż chomika.

– Chomiki mają to do siebie, że potrafią ugryźć albo uciekać, ze szczurami nie ma takiego problemu – dodaje z uśmiechem Anna Zakrzewska. – One są kontaktowe. Wiem, bo sama mam je w domu.

Anna Zakrzewska prowadzi sklep zoologiczny, ale nie traktuje go jak sklepu. To tylko nazwa. Wnętrze wypełniają meble autorstwa jej taty. Można tam spotkać również papugi, rybki czy chomiki, ale to o szczurach opowiada z największym ciepłem.

– Praca jest moją pasją – mówi. – Zwierzaków nie traktuję jak towaru. Nie toleruję transakcji na zasadzie: dzień dobry, poproszę to i to, dziękuję, do widzenia. Zdarza się, że odmawiam sprzedaży zwierzęcia komuś, kto nie spełnia minimalnych kryteriów. Jeśli klient wchodzi i pyta: są szczury? A potem wskazuje jednego palcem i nie ma w tym emocji – odmawiam. Zwierzaka nie da rady postawić na półkę, wyjść, zamknąć drzwi. Jeśli ktoś nie potrzebuje z nim kontaktu, nawet minimalnego, to odmawiam sprzedaży. To nie zabawka ani kaprys.

Zdarza się, że ktoś kupuje zwierzaka bezmyślnie. A wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytania: czy mam czas dla nowego pupila, ile miesięcznie będzie mnie kosztować jego utrzymanie, gdzie postawię klatkę, czy ktoś z domowników ma alergię?

– Dziesięć lat temu częściej bywało tak, że ktoś kupił zwierzaka na prezent i szybko go zwracał – mówi Anna Zakrzewska. – Dziś, z radością stwierdzam, że ludzie podchodzą do decyzji bardziej świadomie. Są prawa i obowiązki. Wiele osób zagląda też do mnie po poradę, nawet po wyjściu od weterynarza lub odwrotnie – jeszcze przed wizytą u specjalisty.

Anna Zakrzewska wychowała się w domu jednorodzinnym, więc ukochane koty i psy mieszkały z rodziną odkąd pamięta. Jej pierwszym zwierzakiem była myszka, ale już w szkole podstawowej musiała być za nią odpowiedzialna.

– Miałam nawet jeże – śmieje się. – Nauka nie idzie w las, tylko w nas. Każde doświadczenie jest cenne, chociaż do domu jeży nie polecam. Nocą często zwiedzają zakątki mieszkania i baraszkują. Poza tym, zwierzaki w większości lubią swoje towarzystwo, więc powinny mieszkać w parach. Proszę spojrzeć na szczury, jak tulą się do siebie. Mitem jest to, że czas, który my poświęcamy zwierzęciu, jest wystarczający. Kiedy pupila zostawiamy w domu albo odkładamy do klatki, tęskni. A musi czasem podroczyć się z kolegą, wyrwać mu kawałek jedzenia i uciekać albo potarmosić się. Te szczurki wszystkie są kontaktowe i oswojone, tylko ten Karol jest taki specyficzny. Och! I znowu o nim wspominam…

Gwiazdora można spotkać na toruńskim Rynku Nowomiejskim 25/1. Tylko jest, drogie panie, jeden problem. Karol nie jest na sprzedaż.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także