Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
UMK: Pracownikowi naukowemu trudniej będzie dorobić na etacie
Michał Ciechowski 4 marca, 2014, 22:15 Aktualności
rektorat1_0
Od nowego roku akademickiego szykują się zmiany w zatrudnieniu (fot. umk.pl)

Zmieniają się zasady pracy zatrudnionych nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesorowie oraz doktorzy wykładają również na uczelniach prywatnych. Od nowego roku akademickiego będzie im trudniej o taką pracę.

Wprowadzenie nowych zasad wymusza na uczelniach publicznych ustawa z 2011 r., która po trzech latach przejściowych obliguje je do wprowadzenia regulacji dotyczących pracowników naukowych dorabiających na etacie poza uniwersytetem. Rektor Andrzej Tretyn wydał już pismo w tej sprawie, zmienione zasady będą obowiązywać od nowego roku akademickiego.

Kilka lat temu nie potrzebowano zgody rektora, aby, poza etatem na UMK, móc wykładać w innym ośrodku. Takie pismo wymagane było dopiero przy trzecim etacie. Od 2011 r. nauczyciel akademicki musiał mieć takie pozwolenie już za pierwszym razem, gdy chciał się zatrudnić poza UMK. W tym roku wejdą dodatkowe obwarowania.

– Kolejne miejsce zatrudnienia nie może być naszą bezpośrednią konkurencją, chodzi tu zwłaszcza o prywatne szkoły – w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” podkreśla Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. – Jeśli pracownik będzie chciał na przykład wykładać na innej uczelni w mieście na tym samym kierunku, nie dostanie zgody rektora. Również jeśli jest tam liczony do minimum kadrowego.

O pozwoleniu nie mają co myśleć nauczyciele akademiccy, którzy zaniedbują swój rozwój naukowy na uniwersytecie. Każdy z nich powinien zajmować się działalnością badawczą. Przypomniał o tym rektor Tretyn.

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której pracownik UMK nie prowadzi badań i nie publikuje ich wyników – zaznaczył rektor. – Takie sytuacje już dziś należą do rzadkości, chciałbym jednak, aby dziekani prowadzili taką politykę kadrową, która całkowicie je wyeliminuje.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także