Uwaga na upały i burze [komunikat prasowy]

Fot. ilustracyjne

Do Polski napływa gorąca masa powietrza. W najbliższych dniach możliwe są też burze. Takie warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dbajmy w szczególności o osoby starsze i dzieci. Policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa na upalne dni.

W związku z nadchodzącymi wysokimi temperaturami i burzami policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa: 
·        Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach.  Zamknięte auto podczas upału może okazać się śmiertelną pułapką.  Szczególnie narażone na wysokie temperatury są dzieci do lat 3, u których mechanizmy termoregulacji są niewykształcone, temperatura ciała wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Maluchy pozostawione bez opieki w zamkniętym, nagrzanym samochodzie są osłabione, potliwość ich organizmu znacznie wzrasta, a skóra blednie. W takich sytuacjach dzieci nie płaczą, są zdezorientowane i nie maja siły, aby krzyczeć. Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na nasza obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub  własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe. Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.
·        Unikaj przebywania na słońcu między godz. 10.00 a 16.00. Jeśli musimy przebywać na powietrzu starajmy się wybierać miejsca zacienione  Unikajmy zbytniego nasłonecznienia i pracy na otwartych terenach. Pod żadnym pozorem nie zasypiaj na słońcu – może to grozić udarem słonecznym. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem i dobierać odpowiednią odzież i nakrycia głowy. Ubieraj się w przewiewne rzeczy z naturalnych materiałów (len, bawełna), zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry – lekka odzież o jasnych kolorach odbija promieniowanie słoneczne oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
·        Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Spożywaj zbilansowane, lekkostrawne posiłki; pij duże ilości płynów, najlepiej wzbogacone w mikroelementy. Należy również zadbać o odpowiednią ilość płynów dla twojego dziecka. Unikaj picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – powodują one odwodnienie organizmu. Ogranicz spożycie napojów alkoholowych – mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu. 
·        W czasie burzy najlepiej pozostać w domu i pozabezpieczać swoje okna i balkony (np. pozdejmować donice z zewnętrznych parapetów). Jeśli gwałtowne zjawiska atmosferyczne zastaną nas poza domem należy pamiętać o tym, aby nie chronić się pod drzewami. Jeśli gwałtowna burza zastanie nas podczas jazdy samochodem poszukajmy bezpiecznego miejsca i zatrzymajmy się na postój (nie należy wybierać miejsc pod drzewami czy liniami wysokiego napięcia). Pozostańmy w samochodzie, który jest najbezpieczniejszym miejscem w przypadku uderzenia pioruna. Jeśli burza zastanie nas nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg. Nie należy także kąpać się w morzu, jeziorze ani rzece.