V edycja Festiwalu Ballady i Piosenki Filmowej przeszła do historii

W sobotę, 2 sierpnia, festiwal zakończył Koncert Galowy na Rynku Nowomiejskim (fot. oficjalna strona festiwalu)

W sobotę zakończyła się V edycja Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Z Torunia, ze statuetką Złotego Jabłka i Nagrodą im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego wyjechała Agata Grześkiewicz z Olsztyna.

Festiwal rozpoczał się  31 lipca i trwał do 2 sierpnia 2014 r. Oprócz konkursu głównego, odbyły się także koncerty muzyki znanej z kina i gala z udziałem gwiazd.

Pierwszego dnia festiwalu publiczność zgromadzona w Dworze Artusa mogła wysłuchać wielkich przebojów filmowych w wykonaniu zespołu Alla Vienna i chóru Vivid Singers.

Drugiego dnia na Rynku Nowomiejskim w koncercie „Czas honoru” zorganizowanym z okazji 70.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zabrzmiały kompozycje Bartosza Chajdeckiego.

Późnym wieczorem tego dnia w Baju Pomorskim odbył się również recital Grzegorza Małeckiego „Gdyby zegary poszły na wagary”, z kompozycjami Macieja Małeckiego do tekstów Grzegorza Wasowskiego.

Drugiego dnia Festiwalu odbył się również konkurs, podczas którego jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Magdalena Wojewoda (RMF Classic), Aniela Hebel-Szmak, Jan Poprawa, Jan Wołek, przyznało festiwalowe nagrody:

• nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3.000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich otrzymała Ada Bujak z Krakowa za wykonanie piosenki Tea for Lang z filmu ,,No, no Nanette” w reżyserii Herberta Wilcox’a (muzyka – Vincent Youmans, słowa Irwing Cesar),

• nagrodę specjalną za wykonanie piosenki z filmu polskiego w wysokości 4.000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej otrzymała Anastazja Simińska z Kalisza za piosenkę Balu Posejdona z filmu „Anna German” w reżyserii Waldemara Krzystka (muzyka i słowa Marek Sart),

• III Nagrodę regulaminową ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w wysokości 5.000 złotych otrzymała Aleksandra Bogucka i Nieczuli Gentelmeni z Warszawy za wykonanie piosenek „Oj wyjdę Ja” z filmu Jerzego Hoffmana „Potop” (muzyka – Kazimierz Serocki, tekst ludowy) oraz piosenki „Alfie” z filmu Alfie (reż. Lewis Gilbert, muzyka Burt Bacharach, słowa Hal David),

• II Nagrodę regulaminową ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów „ZAiKS”, w wysokości 8.000 złotych otrzymała Natalia Lubrano z Wrocławia za wykonanie piosenki „Precz z moich oczu” z filmu Trędowata Jerzego Hoffmana (muzyka Wojciech Kilar, słowa Adam Mickiewicz) oraz piosenki „Maniac” z filmu Flashdance w reż. Adriana Lyne (muzyka Michael Sembello, słowa Denis Matkosky),

• Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15.000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Agata Grześkiewicz z Olsztyna za wykonanie piosenki Iskry i łzy z filmu „Głos” w reżyserii Janusza Kondratiuka (muzyka Jerzy Satanowski, słowa Jacek Kaczmarek) oraz piosenki Journey to the past z filmu Anastazja w reżyserii Gary Goldmana i Don Bluth (muzyka Lynn Arens, słowa Stephen Flaherty)

W sobotę, 2 sierpnia, festiwal zakończył Koncert Galowy na Rynku Nowomiejskim. Przeboje znane z ekranu zaśpiewali Katarzyna Żak, Robert Małecki, Maja Kleszcz, Anna Sroka, Magdalena Czerwińska, Paulina Walemdziak, Beata Banasik. Imprezę poprowadziła Katarzyna Kwiatkowska z Bartoszem Poczykiem.