Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Wigilię Mikołaj nie wejdzie kominem. Pracownicy przez cały rok dają podopiecznym najlepszy prezent – nadzieję
A. Radzikowska, T. Więcławski 23 grudnia, 2013, 17:23 Aktualności Reportaż
hospi 14
Dzieci z hospicjum „Nadzieja” nie spędzą świąt w rodzinnym gronie (fot. Adam Zakrzewski)

Już jest. Pierwsza, wyczekiwana, tak jasna. Rozświetla spowite czernią niebo. Możemy siadać. Są babcia z dziadkiem, tata z mamą w odświętnych ubraniach, Janek, Marysia i Zosia. Pan Jezus też już jest. W powietrzu unoszą się miłość, nadzieja i szczęście. Jakkolwiek by tego nie nazwać. Wszyscy są dziś razem. Nikt nie został sam. Prawie nikt…

Marek spędza w hospicjum „Nadzieja” kolejne święta. Jego życie przykute jest do wózka inwalidzkiego. Głową porusza we wszystkie strony. Nie ma nad tym kontroli. Porażenia mózgowego nie można wyleczyć. Nie zna zapachu barszczu, pierogów z kapustą i grzybami czy smażonego karpia. Każda kolejna Wigilia nie przynosi szans. Lekarze są bezradni. Matka pogodziła się już z wyrokiem. Nie ma więcej łez, żeby płakać. Wyjechała za granicę. Babcia przychodzi raz na jakiś czas. Nie może go wziąć do domu. Na stole, do którego siada, zawsze zostawia dodatkowe nakrycie. Dla wnuka. Smutno śpiewa się kolędy samemu. Kilka łyżek zupy owocowej, dwa pierogi i kawałek ciasta. Pasterka w kościele i spać. Marek też już zamknął oczy. Sny ma spokojne.

Po korytarzach hospicjum snuje się wielki, czarny kot – Zuzia. Sprawdza czy Marek już zasnął. Śpi. Kot też zamknął zielone oczy.

Ważniejsze niż słowa

Martyna dusi się śliną. W tchawicy ma rurkę. Bez niej nie mogłaby jeść, pić i oddychać. Ma 3 lata. Jej mózg nie pracuje normalnie. Kontakt z rzeczywistością ma bardzo utrudniony. Tylko czasem, kiedy do jej łóżka podchodzą opiekunki, twarz dziewczynki pogodnieje.

– Wtedy widzę jej śmiejące się oczy – Halina Wiśniewska, wiceprezes Fundacji Społeczno-Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi” uśmiecha się spojrzeniem. – Wzrokiem wyraża to, czego nie może powiedzieć. Z dziesięciorga dzieci, które mieszkają przy ul. Włocławskiej, nie mówi żadne. Nie wypowiadają słów, ale wszyscy wiemy, co chcą nam przekazać.

Dzieci są znacznie spokojniejsze od dorosłych. Nie boją się podróży do aniołków. Śmierć jest poza nimi. Nie istnieje w ich słowniku. Martyna nie ma szans pojąć, co ona znaczy. Rodzice nie wezmą jej na święta do domu. Pracownicy ośrodka dzwonili do opiekunów prawnych wszystkich dzieci. Tylko jedno dziecko spędzi Boże Narodzenie w rodzinnym gronie. Reszta odmówiła wzięcia maluchów z różnych powodów. Nie mają czasu i warunków albo nie chcą ich mieć. Część z nich nie potrafi żegnać się kolejny raz.

– Pracuję tutaj od maja i w każdy weekend tęsknie za dzieciakami – mówi Małgorzata Klarowska, dobra dusza tego ośrodka, skórę na dłoniach ma szorstką, ale zawsze ciepłą. – Biorę je wszystkie na ręce. Nie ma nic piękniejszego niż ich uśmiech. Dzieci, gdy kupuję coś w sklepie pytają, czy to dla nich czy dla „moich dzieci”.

Dom Martynki przyozdobiony jest tysiącem lampek. Świecą tak pięknie. Nigdy ich nie widziała. Nie zna smaku opłatka. Nie może podkraść mamie surowego ciasta przed włożeniem do piekarnika. Chciałaby oblizać wysmarowaną w czekoladzie łyżkę. Całe dnie musi leżeć w łóżku.

Wieczorem Zuzia zawsze sprawdza czy dziewczynka śpi. Dzisiaj ma otwarte oczy.

Świąt nie będzie

Rodzice Marcina nie obchodzą świąt. Zamiast kompotu z suszonych owoców na stole stoi flaszka. Za kołnierz nie wylewają matka i ojciec. O synku zapomnieli już dawno. Matka, gdy nosiła go pod sercem, nie dawkowała mu witamin. Papierosy i alkohol były na porządku dziennym. Gdyby urodził się zdrowy, może spróbowałaby wydorośleć. Pokrzyżował jej plany. Choroba sieroca sprawiała, że rzucał się po łóżeczku całą dobę.

Dziś Marcin uspokaja się brany na ręce – opiekunki, nie matki. Nie zaciska już pięści tak mocno, jak kilka miesięcy temu. Ma teraz roczek. Jego serce nie pracuje normalnie. Przed nim zaledwie kilka wiosen życia. Codziennie o tej samej porze połyka małą, błękitną tabletkę. Trudno powiedzieć, czy ból jest po niej mniejszy. Marcinek nie mówi. Wykrzywia tylko twarz w grymasie. Zuzia spogląda przez uchylone drzwi. W pokoju słychać tylko miarowy oddech. Marcin śpi.

– Domu nie definiują mury, ale miłość – mówi Elżbieta Wiśniewska, pedagog w hospicjum. – To jest dom dla tych dzieci. Wbrew pozorom to miejsce wypełnione szczęściem. Ściany pomalowali studenci wydziału sztuk pięknych. Zdobią je białe obłoki, postacie z bajek i kwiaty w kolorach tęczy.

Ptaki na ścianach zdają się ćwierkać. Pokój pachnie wiosną – porą roku przynoszącą nadzieję. Tylko tu dzieci mogły ją odnaleźć. Odchodzą powoli. W pokoju pożegnań stoi łóżko. Nie ma obok niego respiratora, ani kolorowych zabawek. Nieopodal stoją dwa kremowe anioły. Nad łóżkiem wisi obraz Matki Boskiej. Ona patrzy na nie ostatnia, a wita je pierwsza.

Bóg się rodzi, moc truchleje

Dzieci rozpakowują już prezenty. Znalazły je pod choinką. Są tylko dla dwójki. Kolorowy papier migoce na podłodze. Jaś zbił bombkę. Na szczęście. Jest głośno, bo babcia intonuje kolejną pastorałkę. Nie słychać jednak melodii. Szczęśliwy gwar wypełnia cały dom. Nic na świecie go nie zastąpi, chociaż on może zastąpić cały świat.

U Olka cisza. Nikt go dziś nie odwiedził oprócz Zuzi i kochających opiekunek. To ona cieszy się z każdego kroku, który maluch zrobi. Być może na święta zacznie już chodzić sam. Serce ma bardzo słabe. Wrodzona wada jest nieuleczalna. Gdy opiekunki biorą go na ręce, zawsze wyciąga z kieszeni ich fartuchów wszystkie długopisy. Najbardziej lubi zielony.

– W tych murach pożegnaliśmy tylko jedno dziecko – mówi Halina Wiśniewska. – Mam nadzieję, że do pokoju pożegnań nie będziemy musieli już wchodzić.

Kobieta wie, że tak nie będzie. Nadzieja jest jednak ostatnią rzeczą, którą może odebrać podopiecznym. To nic, że wszystko jest już przesądzone. Każdego poranka do sal leniwie zagląda przez okno słońce. To może być ich ostatnia pobudka. Byleby tylko miały lżej. Ciszę można w tym miejscu kroić nożem.

Przy oknie siedzi Zuzia. Czarny, smutny kot. Tylko on wie, kiedy dziecko śpi, a kiedy umiera.
***
Jeśli chcesz wspomóc placówkę, wyślij darowiznę na nr konta: 21 1090 1506 0000 0001 0385 1201


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także