W Kaszczorku znaleziono martwego łabędzia. Czy to ptasia grypa? (AKTUALIZACJA)

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

W Toruniu, a dokładnie w Kaszczorku w okolicach ul. Turystycznej został zgłoszony kolejny martwy łabędź. Pobrane od ptaka próbki zostały przesłane do Puław w celu wykonania badań na obecność wirusa H5N8. Jak dotąd w Toruniu był potwierdzony tylko jeden przypadek wystąpienia tego wirusa – 28 lutego bieżącego roku.

Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreśla, że wirus nie jest groźny dla człowieka. Wszystkie działania służb weterynaryjnych, związane z podejmowaniem i badaniem nowych przypadków padłego ptactwa dzikiego mają na celu monitorowanie sytuacji w powiecie toruńskim i mieście Toruniu.

Wśród aktualnych zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii jest ograniczenie spacerów, zwłaszcza ze zwierzętami, w okolicach brzegu Wisły i innych rozlewisk na terenie Torunia, a także niedokarmianie dzikiego ptactwa wodnego na terenie miasta.

Wszelkie aktualne informacje związane z grypą ptaków są dostępne na stronach internetowych Kujawsko-Pomorskiego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy oraz na stronie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu i pod nr tel. 56 655 30 30.

 

Znane są wyniki badań martwego łabędzia znalezionego w Kaszczorku 5 marca. W przesłanych do Puław próbkach nie stwierdzono obecności H5N8, czyli wirusa zjadliwej grypy ptaków.