Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W Kenii więcej osób ma bezpośredni dostęp do Facebooka, niż do bieżącej wody w kranie, czyli Afryka oczami wolontariusza PAH-u
Aleksandra Radzikowska 4 grudnia, 2013, 23:50 Aktualności
pah 2
Dla Łukasza Bartosika praca w Polskiej Akcji Humanitarnej stała się pasją (fot. Adam Zakrzewski)

Wiecznie triumfujące słońce, bezkres pomarańczowej ziemi i wyrastające z niej, niczym parasole, cienie drzew i dzikich zwierząt. To Kenia ulepiona z idealistycznych wizji. W tych jej regionach, w których cywilizacja rozgościła się już na dobre, ludzie mieszkają w nowoczesnych apartamentach. Wystarczy jednak kilkugodzinna podróż samochodem, by znaleźć się w świecie domów zbudowanych z trzciny, wyschniętego błota i palonej cegły.

To właśnie w takich miejscach pojawiają się wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej. Łukasz Bartosik, choć w Kenii był trzy lata temu, jej obraz pamięta doskonale. O tym, jak pomagać mądrze, liczyć tam czas i nie tylko nauczać, ale również się uczyć, tkwi w nim do dziś.

Ludzie ludziom

W tym roku mija dwadzieścia jeden lat od momentu, w którym Polska Akcja Humanitarna zorganizowała pomoc dla mieszkańców oblężonego Sarajewa. Od tego czasu organizacja ufundowała już ponad 10 mln posiłków dla niedożywionych dzieci i stworzyła możliwość edukacji ponad 25 tys. z nich. Cegiełkę do tego sukcesu dołożył też Łukasz Bartosik, pracownik toruńskiego oddziału organizacji.

– Wyjechałem na trzymiesięczny staż zagraniczny w ramach GLEN – mówi Łukasz Bartosik. – Nie pracowałem na typowej misji humanitarnej, lecz brałem udział w projekcie edukacyjnym. Prowadziłem tam akcję informacyjną o wirusie HIV oraz uczyłem w miejscowej szkole matematyki i języka angielskiego.

W Kenii system edukacji rozwija się dynamicznie i choć nauka jest bezpłatna, potrzeba jeszcze wielu lat, żeby wykształciły się odpowiednie struktury biurokratyczne i kadra nauczycielska.

– Co ciekawe, w jednym z tamtejszych podręczników dla czwartej klasy znajduje się czytanka o Powstaniu Warszawskim – dodaje z uśmiechem. – Moim partnerem podczas misji był Niemiec, więc te zajęcia poprowadziliśmy razem.

Jednym z głównych problemów w Kenii, oprócz kwestii edukacji, jest też dostęp do bieżącej wody.

– W porze deszczowej do jej transportu używa się tam osłów – mówi wolontariusz toruńskiego oddziału. – Najczęściej młodzi chłopcy wędrują z nimi do okolicznych strumieni. Kiedy pada deszcz, tereny robią się błotniste i ciężko się wtedy poruszać. Tam, gdzie nie ma chociażby studni głębinowych, zbiera się też deszczówkę, która służy do prania, zmywania, a nawet gotowania.

Choć z roku na rok sytuacja ta ulega poprawie, to wciąż szokuje fakt powszechności telefonów komórkowych i bezprzewodowego internetu. Do nich dostęp ma prawie każdy. Inaczej jest z zeszytami szkolnymi czy bieżącą wodą.

Czas nie goni nas

– Zaskoczyło mnie to w pierwszych dniach pobytu w Kenii – dodaje. – Ciężkie do zrozumienia było też podejście mieszkańców, którzy robili wszystko bez pośpiechu. Jechaliśmy tam wraz z Christophem pełni pomysłów i zaangażowania, chcieliśmy działać od zaraz. Okazało się, że tam czas płynie inaczej. Wciąż się czeka. Na autobus, który odjeżdża dopiero, gdy się wypełni, czy na rozpoczęcie projektu. Ostatniego dnia myślałem już inaczej. Byłem cierpliwy.

Dopiero pod koniec pierwszego miesiąca stażu, wolontariusze zaczęli pracę w miejscowej szkole. Podręczniki są tam dostępne jedynie na miejscu, a nowe zeszyty przyznawane uczniom dopiero wtedy, gdy skończą zapisywać stare. Dziwnym trafem stają się często o połowę cieńsze, niż powinny. To nie jedyny fakt, o którym wolontariusz opowiada z uśmiechem i który postronne osoby wprawia w zadumę.

– Pamiętam, gdy pod koniec pobytu jechałem z Mombasy do Nairobi. Był piątek trzynastego – wspomina. – Po raz pierwszy zobaczyłem wtedy żyrafę. Pomyślałem, że większość ludzi, których tam spotkałem, nie widziała połowy dzikich zwierząt, z których sławny jest ich kraj.

Z podobnym uśmiechem opowiada o przyjęciu go do społeczności przez miejscową ludność.

– Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło – dodaje. – Byliśmy tam jedynymi białymi ludźmi, więc grupy dzieci chodziły za nami i krzyczały „mzungu”, co oznacza „biały”. To jednak nie wynikało z ich złośliwości, a dla nas było idealną lekcją antyrasizmu. Na koniec pobytu dostaliśmy w podziękowaniu wielkiego, drewnianego słonia.
Wtedy mieli już czas, by się nim cieszyć.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także