Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W Krajinie Piva posmakujemy ponad 200 piw, a w tym 12 z nalewaka
Tomasz Więcławski 24 maja, 2015, 17:00 Aktualności
DSC_7077
Michał Olszewski rywalizuje z dużymi koncernami piwowarskimi. Wkrótce chce mieć sklep, w którym będzie sprzedawał piwo z nalewaka (fot. Łukasz Piecyk)

Prowadzi pub, w którym sprzedawanych jest dwanaście rodzajów piwa „z kija”. Trzynasty kran jest właśnie montowany. Ma własny sklep z piwami, hurtownię i browar. Walczy z koncernami jakością i różnorodnością złocistego trunku.

Dodaje do piwa kawę arabicę, herbatę earl grey, a przede wszystkim udowadnia, że w przeciwieństwie do piw koncernowych, poszczególne browary mają swój oryginalny smak. Przekonał już wiele osób do chmielowej goryczki – zanikającej w kolejnych puszkach i butelkach robionych na potęgę. Wielu nie wróciło już do pitych kiedyś marek.

W Krajinie Piva znajdziemy jego rodzaje z całego świata. Ale właściciel lokalu przekonuje, że obecnie tendencja jest inna. To Polacy wyspecjalizowali się w robieniu znakomitego piwa rzemieślniczego.

– Kiedyś słynęliśmy z tego, że w naszej ofercie były piwa z Afryki, Azji czy bardzo egzotycznych zakątków świata – mówi Michał Olszewski, właściciel Krajiny Piva, sklepu PIWEX i kontraktowego browaru „Olimp”. – Teraz w naszym kraju robi się tyle rodzajów piwa wysokiej jakości, że trudno nadążyć za nowościami. W naszym browarze zrobiliśmy unikalny, polski gatunek piwa na świecie – grodziskie. To piwo pszeniczne ze słodem podwędzanym.

Początki nie były jednak różowe. Razem ze wspólnikiem, Marcinem Markowskim, młodzi i niedoświadczeni przedsiębiorcy z Torunia popełnili kilka błędów. Przez nie Krajina Piva musiała zmienić lokalizację, a właściciele zostali z kredytami. Na początku skrzynki z piwem zwozili z Polski prywatnym oplem astrą. Samochód wytrzymał dwa lata. Nie zrażali się jednak i osiągnęli swój cel.

– Otwarcie mówię, że w Polsce dokonała się piwna rewolucja – mówi Michał Olszewski. – Uszczupliliśmy, oczywiście nie tylko my, chociaż nasz pomysł był jednym z pierwszych w Polsce, udział w rynku browarów koncernowych. Z zaopatrzeniem w pierwszych miesiącach działalności nie było łatwo, bo browary rozsiane po Polsce nie miały doświadczenia z klubami takimi, jak nasz.

Obecnie Olszewski sam prowadzi Krajinę Piva, sklep PIWEX i hurtownię piwną. Jego wspólnik został z Instytutem Piwa, popularnym lokalem przy ul. Gagarina.

– W moim pubie można obecnie spróbować 220 piw – mówi z dumą Olszewski. – Z tego dwanaście z nalewaka. Trzynasty kran będzie na dniach instalowany, w planie jest także czternasty. Potem zamontujemy znaną z Wysp Brytyjskich pompę. Będzie można się z niej napić piwa typu „ale”.

Oferta PIWEX-u to ok. 500 różnych rodzajów piwa. Każdego dnia roku można pić inne, a jeszcze zostanie nam zapas na kolejne 12 miesięcy.

– Przychodzę do Krajiny od wielu lat – mówi Marek, mieszkaniec Torunia. – Chwilę to trwało, ale teraz nie sięgam w domu już w ogóle po piwa znane z telewizyjnych reklam. Gdy jestem u kogoś i ten stawia je przede mną, to piję z uprzejmości, ale nie smakuje mi. Dlatego zabieram na imprezy u kogoś małe co nie co.

Właściciel piwowarskiego biznesu widzi, jak przez ostatnie lata zmieniały się preferencje Polaków.

– Na początku mojej działalności hitem były piwa niepasteryzowane, które smakowały dokładnie tak, jak w browarze – mówi Michał Olszewski. – Później koncerny zraziły część osób do nich robiąc podróbki, które miały niewiele wspólnego z niepasteryzowaniem. Nigdy bym jednak nie przypuszczał, że w Polsce, gdzie pije się raczej delikatne piwa, przyjdzie bum na Idia Pale Ale – piwo z niezwykle dużą zawartością chmielu, o bardzo wyrazistym, goryczkowym smaku.

Olszewski ma jednak kolejne, rewolucyjne pomysły.

– Marzy mi się sklep z 15 piwami z kranu – mówi. – Sklep, nie lokal. Klient wychodziłby z niego z butelką typu PET z piwem, które ma trzy dni od wyjścia z browaru. Wielką radość sprawia mi obserwowanie procesu wydobywania z niepozornych składników kształtu piwa. Sam będąc właścicielem browaru kontraktowego, nie mogę nie spróbować samodzielnej produkcji w domu. Zresztą armia polskich rzemieślników piwnych jest coraz liczniejsza.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także