Kolejne etapy budowy nowej linii tramwajowej na Bielany

Na budowie pracuje 60 robotników. Pozostał montaż sygnalizacji na skrzyżowaniu Fałata i Sienkiewicza (fot. torun.pl)

Wciąż trwają pracę przy budowie linii tramwajowej na Bielany. Jak zapewniają wykonawcy, tramwajem do UMK mamy pojechać już w lipcu. Aktualnie prace trwają na al. Solidarności, Sienkiewicza i Gagarina.

Prace rozpoczęły się rok temu. Firma Budimex weszła wtedy na plac budowy i przedstawiła harmonogram robót rozpisanych na fronty: Szosę Okrężną i Olimpijską, na których miały powstać pętle tramwajowe. Prędko plany okazały się nieaktualne. Przykładowo: już 22 października ub.r. wykonawca planował ukończyć roboty na ul. Sienkiewicza. W 2013 r. miała być również gotowa al. Solidarności. Tak się jednak nie stało.
Robotnicy napotkali problemy w postaci m.in.: konieczności przebudowy gazociągu. Przedłużyło to prace o dwa miesiące.

Do 20 marca powinny skończyć się prace na ul. Sienkiewicza. Ulica w ten dzień zostanie oddana dla kierowców.

Na budowie pracuje 60 robotników. Pozostał montaż sygnalizacji na skrzyżowaniu Fałata i Sienkiewicza. Ma być gotowa w maju.
Gotowe są tory m.in. między Od Nową a pierwszym wjazdem do rektoratu UMK. To będzie tzw. zielony tor, obsiany trawą i wyposażony w system nawadniający. Odcinek torowiska przy rektoracie z uwagi na dużą liczbę pieszych zostanie wykonany na samym końcu.
W związku z kolejnymi pracami wykonywanymi przy nowej linii tramwajowe, z ruchu tramwajowego zostanie wyłączona Czerwona Droga i Odrodzenia. 1 marca ruszy podłączanie torów ułożonych w al. Solidarności.

Prace potrwają do połowy maja. Budowa linii tramwajowej pochłonie 42,9 mln zł.