W niedzielę spotkanie z pisarzem Pawłem Huelle w Dworze Artusa

Niedziela, Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6) w Toruniu - godz. 18; wstęp wolny (fot.

Forte Artus Festiwal to nie tylko muzyka, ale także poezja. Właśnie dziś, miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się z twórcą powieści „Śpiewaj ogrody” – Pawłem Huelle.

Spotkanie z pisarzem zaplanowane jest w Dworze Artusa o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

– Tematem spotkania w Dworze Artusa będzie bez wątpienia ostatnia powieść autora, ale możemy się również spodziewać pytań dotyczących pisarskiego warsztatu i jego bezwarunkowego zakochania w Gdańsku – opowiadają organizatorzy.

Paweł Huelle już jako debiutujący autor zdobył zarówno uznanie krytyki, jak i popularność wśród czytelników. Prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg – jest ceniony przede wszystkim za powieści i opowiadania. Jego twórczość, bogata pod względem tematycznym i formalnym, wiąże się zawsze z Gdańskiem – „małą ojczyzną”. Do wyróżników tej prozy należy, z jednej strony, epicki rozmach i dbałość o realistyczny detal, z drugiej – erudycyjność, skłonność do pastiszu i gry konwencjami, do podejmowania dialogu z dziełami innych pisarzy. Widać to już w pierwszej powieści, Weiserze Dawidku (1987) – książce, która nawiązuje do Kota i myszy Güntera Grassa, lecz równocześnie jest oryginalną kreacją polskiego autora. Weiser Dawidek, okrzyknięty najważniejszym debiutem dekady i wyróżniony Nagrodą Kościelskich (1988), do dzisiaj uchodzi za największe, jak na razie, osiągnięcie Huellego. Książkę przełożono na wiele języków, doczekała się również ekranizacji – w 2000 roku powstał film „Weiser” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.