W nocy zmiana czasu! Pamiętaj o przestawieniu zegarków

Obecnie, rozróżnienie na czas letni oraz zimowy stosuje się w ok. 70 krajach na całym świecie (fot. archiwum)

Dzisiejszej nocy przestawiamy zegarki. W całej Polsce, o godzinie 2.00 w nocy pchniemy wskazówki o godzinę do przodu, tym samym przejdziemy na czas letni. Do czasu zimowego wrócimy dopiero 26 października. Przesunięcie krótszej wskazówki zegara co roku jest szeroko komentowane na całym świecie.

Zmiana czasu odbywa się dwa razy do roku. Ma ona przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Wprowadzenie czasu letniego, czyli przesunięcie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII.
Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności.

Obecnie, rozróżnienie na czas letni oraz zimowy stosuje się w ok. 70 krajach na całym świecie. Według danych dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, obowiązuje ono niemal we wszystkich krajach europejskich. Wyjątkiem są Islandia, Białoruś i Rosja. Rosjanie po raz ostatni czas z zimowego na letni zmienili w 2011 roku.