W sobotę rozpoczyna się międzynarodowy festiwal Tofifest

Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą w tym roku odbierze Daniel Olbrychski (fot. materiały organizatora)

Olbrychski, Szaflarska i Hoffman – to tylko niektórzy goście 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który odbędzie się w Toruniu. Organizatorzy przygotowali dla widzów ponad 150 filmów w 16 pasmach tematycznych. Nowością w tym roku będzie towarzystwo Audiowizji, muzycznego festiwalu, który czerpie zarówno z dźwięków jak i obrazów.

Twarzą tegorocznej edycji festiwalu jest postać Lisbeth Salander, bohaterka kryminalnej trylogii „Millenium” Stiega Larssona, w którą wcieliła się Noomi Rapace.

– W tym roku spróbujemy zanalizować rodzący się na naszych oczach nurt kina, jakim jest nordic noir – zapowiada Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu. – To kino oparte o popularne skandynawskie kryminały. Lisbeth jest właśnie bohaterką jednego z takich dzieł.

W paśmie poświęconym osi tematycznej festiwalu zobaczymy m. in. „Insomnię” w reżyserii Erika Skjoldbjærga, „Kobietę w klatce” Mikkela Nørgaarda, czy „Nordvest” Michaela Noera.

Tradycyjnie w trakcie imprezy zostaną rozdane Złote Anioły – statuetki dla najlepszych filmów Tofifestu wyłonionych w czterech kategoriach. Konkurs główny ON AIR przeznaczony jest dla światowych debiutów. Wśród trzynastu konkursowych produkcji część z nich polskie premiery będzie miała właśnie w grodzie Kopernika. Mowa tu o „Kukurydzianej wyspie” z Gruzji czy izraelskim „Zero Motivation”.

– W ramach konkursu filmów krótkometrażowych SHORTCUT pokażemy 33 produkcje z 20 krajów – wyjaśnia Jarosław Jaworski, rzecznik festiwalu. – Pozostają nam jeszcze zmagania Polaków w ramach pasma FROM POLAND oraz LOKALIZACJE, w których pokażemy dzieła autorów związanych z województwem kujawsko-pomorskim.

Złotego Anioła, nagrodę honorową, za Niepokorność Twórczą w tym roku odbierze Daniel Olbrychski, znany w całej Polsce ze swojego udziału w filmach „Potop” czy „Ziemia obiecana”. Anioły za całokształt twórczości otrzymają aktorka Danuta Szaflarska („Pokłosie”, „Pora umierać”) oraz reżyser Jerzy Hoffman (ekranizator trylogii Sienkiewicza nominowany do Oscara)

– Spotkamy się w tym roku także z twórcami zagranicznymi – dodaje Kafka Jaworska. – Wśród naszych gości pojawi się Bohdan Slama, czeski reżyser. Otrzyma on od nas Złotego Anioła za wybitny wkład w rozwój kina europejskiego. Będziemy gościć także utytułowanego Estończyka Ilmaara Raaga, którego „Nasza klasa” została licznie nagrodzona na europejskich festiwalach.

Kino estońskie będzie także zaprezentowane w paśmie Viva Bałtyk wspólnie z filmami z Łotwy i Litwy. W związku z sytuacją na Ukrainie organizatorzy zarezerwowali także pasmo poświęcone wydarzeniom u naszych wschodnich sąsiadów. Zobaczymy więc m. in. „I’m Femen” opowiadający o Oksanie Saszko, liderce ruchu społecznego Femen. Kobieta będzie gościem Tofifestu.

„Jules i Jim”, „400 batów” oraz „Ostatnie metro” – tymi filmami festiwal uczci 20-lecie śmierci Francois Truffauta. Mistrzowskie kino zostanie także docenione w paśmie Three Bs’ prezentującym kino Luisa Garcii Berlnagi, Luisa Bunuela i Juana Antonio Bardema.

– Tegoroczny Tofi przygotował także kilka nowości – mówi dyrektorka festiwalu. – Mowa tu o nocnym paśmie Lunatycy, z którego najbardziej ucieszą się fani obrazów Jodorkowskiego, Lyncha i Bunuela. Nowym pomysłem jest także Movies From The Heart Of Poland. Pokażemy tu 20 najciekawszych filmów twórców z województwa kujawsko-pomorskiego. Z Tofifestu filmy pojadą na pokazy w całej Europie.

Imprezą towarzyszącą festiwalowi będzie znane już mieszkańcom Torunia Audiowizje. To festiwal muzyczny, który opiera się na powiązaniu dźwięku z obrazem, a najlepiej charakteryzuje go motto „Usłysz obraz, zobacz dźwięk”. Poza koncertami organizatorzy tego wydarzenia przygotowali dwa konkursy. Pierwszy z nich to Showcase, w którym udział bierze 30 kapel.

– Konkurs ma być sensualnym dowodem na to, że obraz niejednokrotnie współgra z muzyką na koncertach – mówi twórca Audiowizji, Patryk Lewandowski. – Ma także motywować zespoły muzyczne do pracy nad oprawą wizualną swoich koncertów.

Drugim konkursem jest Muzyka do nakręcenia. Tutaj internauci wybiorą zespół, który nagra teledysk z ekipą specjalistów pod wodzą reżysera Bogdana Dziworskiego zwanego polskim Cartier-Bressonem.

Tofifest odbędzie się w dniach 18-26 października w klubie Od Nowa oraz Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej. Audiowizje potrwają od 21 do 25 października. Szczegółowy harmonogram imprez znajdzie się na stronie www.tofifest.pl.