Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W Toruniu będzie więcej kamer monitoringu
Łukasz Piecyk 28 maja, 2015, 9:26 Aktualności Miasto
monitoring piec 004
Centrala monitoringu znajduje się w Toruńskim Centrum Zarządzania Kryzysowego (fot. Łukasz Piecyk)

Do końca października w Toruniu przybędzie blisko 170 nowych punktów monitoringu. Głównie obejmą one przystanki komunikacji miejskiej. Czy nowe lokalizacje uzupełnią braki w dotychczasowych miejscach?

Pani Anna mieszka przy ulicy Władysława Warneńczyka. Twierdzi, że pod jej nieobecność ktoś włamał się do jej mieszkania.

– Niestety zginęło mi wiele cennych rzeczy – żali się nam kobieta. – Wszystko ujawniłby monitoring. Czy można znaleźć ewentualnego sprawcę, który wchodził do mojego bloku?

Pani Anna mieszka na terenie Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej. Znajduje się tam ponad 170 kamer – tych w dyspozycji straży miejskiej, tutejszej telewizji kablowej czy archiwizujących dane lokalnie. Jest ich stosunkowo wiele, ale czy dają informację o niepowołanych osobach wchodzących do bloków?

– W polu obserwacji kamer znajdują się głównie osiedlowe ciągi komunikacyjne oraz parkingi – informuje Marek Kalasiński z MSM.

Przykładowo, na terenie spółdzielni “Na Skarpie” sytuacja jest zgoła odmienna, gdyż obserwuje nas tam niespełna 30 kamer – zewnętrznych i wewnętrznych.

– Kamery wewnętrzne zamontowane są na półpiętrach i przy wejściach – informuje Michał Jasiński, rzecznik prasowy spółdzielni. – Zapobiec one miały notorycznym kradzieżom rowerów.

“Na Skarpie” materiały archiwizowane są maksymalnie przez dwa tygodnie, ale nikt ich nie śledzi. Udostępnia się je jedynie na wniosek policji i prokuratury. Dwa razy dłużej zapis trzyma MSM. Funkcjonuje tu także Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Motywacja”. Jego członkowie dyżurują przy transmisji obrazu z poszczególnych kamer przez internet.

– Jest to praca na kilka godzin tygodniowo – mówi Genowefa Gregorczyk, wieloletnia obserwatorka. – Jeżeli coś zauważyliśmy, to kontaktujemy się ze strażą miejską. Głównie miałam do czynienia z aktami wandalizmu.

Rocznie w przypadku samego MSM-u policja kieruje kilkadziesiąt wniosków o udostępnienie danych do spółdzielni i ok. dwustu do municypalnych. Doświadczenia pani Genowefy pokrywają się też ze statystykami mundurowych.

– Najczęściej interweniujemy w sprawie bójek czy spożywania alkoholu w miejscu publicznym – wylicza st. asp. Dariusz Fryska z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Policjanci, obok współpracy ze spółdzielniami, mają jednak w zanadrzu monitoring miejski, dzięki któremu obraz mają w blisko 120 punktach, m. in. na Bydgoskim Przedmieściu czy części Podgórza. Zwycięzcą w liczbie kamer jest jednak zespół staromiejski. Tutaj praktycznie nic nie umknie policji i pracownikom Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Legionów. Kamer będzie jednak więcej i to już w tym roku.

– System monitoringu wizyjnego zostanie rozbudowany o kolejnych 76 punktów kamerowych wraz z niezbędną infrastrukturą, monitorujących całodobowo 43 zespoły przystankowe komunikacji tramwajowej oraz rejony zlokalizowane wokół nich – informuje Jerzy Królikowski z Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia. – Nagrywany obraz będzie w wysokiej rozdzielczości, a kamery pracujące w tym systemie zostaną podłączone do Głównego Centrum Obserwacyjnego w TCZK.

Łącznie Toruń do października wzbogaci się o blisko 170 punktów kamerowych (w jednym może być więcej niż jedna kamera) umiejscowionych m. in. Na Skarpie czy w pobliżu dworców kolejowych. Ich lokalizacje to efekt policyjnych analiz dotychczasowych zdarzeń na terenie miasta oraz sygnałów od mieszkańców.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także