Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W Toruniu częściej od wina przelewa się Wisła. Pragnie to zmienić hiszpański sommelier
Marcin Tokarz 27 października, 2013, 12:21 Aktualności Męska końcówka Miasto Stary Toruń
Hiszpan wino 8
Zdaniem Julio Césara, każdy może nauczyć się podstawowych zasad oceny wina (fot. Adam Zakrzewski)

Gdy opuszczał mekkę każdego miłośnika produktów winnych, wziął ze sobą sporą dawkę słońca Hiszpanii, którą promienieje, opowiadając o swojej pasji. Julio César, znawca ulubionego napitku Dionizosa, dzięki projektowi Sobrino, propaguje kulturę wina w Polsce oraz edukuje w jej zakresie. Język testera opanował nie tylko rozpoznawanie smaków, ale także polską mowę.

Degustacja wina to doskonały przykład współpracy zmysłów: wzroku, węchu i smaku, a czasami także dotyku. Wspiera je jeszcze wiedza o strukturze trunku. Łącząc te wszystkie aspekty „kiper”, specjalista w dziedzinie enologii, produkcji, sposobów przechowywania i degustacji wina, jest w stanie dokładnie ocenić jego jakość.

– Sam wygląd wina nie przesądza jeszcze o jego wartości – tłumaczy Julio César, założyciel Szkoły Degustacji Wina rozpoczynającej swoją działalność w Toruniu. – Jest jedynie dodatkową informacją. Dużo ważniejszy jest aromat. On daje nam pierwsze wyobrażenie, czy wino posiada jakąś wadę czy przeciwnie, jest nienaruszone wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. zepsutego korka czy złą fermentacją. Najważniejszy jest jednak smak, bo właśnie na jego podstawie możemy w pełni ocenić jakość wina, jego strukturę oraz bogactwo.

Doświadczeni degustatorzy są w stanie przewidzieć kwasowość, słodycz oraz stopień wyczuwania alkoholu jeszcze zanim spróbują konkretnego wina, zaledwie na podstawie informacji o tym, z jakiego regionu winiarskiego pochodzi. Nie wszyscy muszą jednak posiadać tak wyspecjalizowaną wiedzę, aby kupić i z przyjemnością degustować wino.

– Podstawowe zasady dotyczące jego oceny są proste i każdy może się ich nauczyć – przekonuje Julio César, dyplomowany sommelier z Madrytu. – Dzięki temu łatwo uniknąć nietrafionych wyborów, którymi zraża się do win wielu konsumentów.

Nie tylko dla wyższych sfer

Polska kultura picia wina jest zgoła inna niż ta w krajach śródziemnomorskich. Odmiennie postrzegamy sposób i okazje do jego konsumpcji.

– W Hiszpanii wino pije się niemal przy każdym posiłku – wskazuje Julio César. – Jednak w ilościach nie powodujących stanu upojenia. Towarzyszy temu rozmowa, nierzadko o najzwyklejszych, codziennych sprawach, która przeciąga się godzinami.

Znawca wina chce złamać polski stereotyp o przypisywaniu jego spożywania wyłącznie wyższym sferom. Okazuje się, że dobre wino można kupić nawet za 20 zł…

– Polacy są w tym aspekcie nieco zagubieni – mówi tester, od dwóch lat mieszkający w Toruniu. – Wielu nie wie, jakie wino wybrać z półki sklepowej, a jeśli kupią i im nie smakuje, nie są w stanie powiedzieć dlaczego. Każdy człowiek ma inny gust, a dodatkowo różne jego odmiany pasują na różne okazje. Nie ma jednego, uniwersalnego wina dla wszystkich. W ramach prowadzonych kursów nauczam podstawowych umiejętności ich oceny, które pozwolą samemu wybrać to najbardziej odpowiadające indywidualnym preferencjom. Nie jest to wiedza elitarna, zarezerwowana jedynie dla ludzi pod krawatem i zasobnym portfelem.

Mamy coś z Hiszpanów…

Choć to dzięki całorocznemu słońcu Hiszpania cieszy się popularnością wśród amatorów win, Julio César postanowił osiedlić się w kraju, w którym pogoda odpowiada czterem porom roku. Toruń i jego mieszkańcy zdobyli serce Hiszpana.

– Gdy jest ciepło, Polacy bawią się i cieszą życiem jak mieszkańcy południowej Europy – porównuje. – Chciałbym kiedyś zobaczyć te oba narody wspólnie fetujące na święcie wina.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także