Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W Toruniu funkcjonuje jedna z nielicznych grup ćwiczących rdzenną capoeirę [zdjęcia]
Marcin Tokarz 28 lutego, 2015, 10:45 Aktualności
capoiera 006 piecyk
Toruńska grupa ćwicząca capoeira angola jest jedną z trzech istniejących w Polsce. Tę rdzenną odmianę uznaje się za sztukę niemal wymarłą, której nie uprawia więcej niż setka ludzi w naszym kraju (fot. Łukasz Piecyk)

Dla kogoś, kto nie natknął się nigdy na afrykańskie plemię, będzie niezrozumiała. Wróg chciał, by przestała istnieć, a jednak przetrwała jak niewolnik ciemiężony, co zaznał wreszcie wolności.

W brazylijskiej konstytucji była zakazana. Capoeirę angolę tępiono przez 300 lat aż uznano, że możliwe jest tylko ją wynaturzyć. Gdy pod tą postacią weszła na uniwersytety, niemal wymarła w swej rdzennej formie. Dziś na całym świecie prym wiedzie jej „wybielona” odmiana, a jednak garstce ludzi zależy na wskrzeszeniu prawdziwego tańca zebry z czarnego lądu. Od Torunia oddzielają go tysiące kilometrów wody i gór. To za mało, by zabić ciekawość grupy Roberta Mątewskiego.

Nie widać nagich torsów, ani spodni przepasanych „cordą” – kolorowym sznurem określającym stopień we współczesnej odmianie capoeira. Dostrzec można za to krąg ludzi splątanych nie węzłami hierarchii, lecz grą pozorów. Angola nie jest sztuką walki, ale jej kamuflażem przed niepowołanymi ludźmi. Pod maską śpiewu i tanecznych ruchów w rytm muzyki kryje się trudna do skatalogowania gama ciosów. Tu nie ma ograniczeń, a reguły są po to, by je łamać. Jednak „angoleiro” – ćwiczący – nie wyprowadza kopnięć celem obalenia przeciwnika, ale uświadomienia mu, że znalazł się w potrzasku. Zatrzymuje stopę o centymetry przed jego twarzą, przerzuca nogę nad głową, specjalnie mijając ją o włos. Wcześniej wypracowuje sobie okazję rękoma służącymi tylko do oczarowania partnera w „roda” – kręgu, w którym dochodzi do potyczki. „Angoleiro” raz zdaje się niby rwać trawę, kiedy indziej staje na głowie. Wszystko po to, by odwrócić uwagę przeciwnika, a tak naprawdę przyjaciela. Ta gra nigdy nie wygląda tak samo. Do zwarć dochodzi równie często jak do rozejmów i pojednania wyrażonego stykaniem się głów, łączeniem dłoni czy klepaniem się po plecach.

– Chyba nie istnieje bardziej złożona forma ekspresji – mówi Filip Dulka, ćwiczący capoeirę angolę od 9 lat. – Tu trzeba myśleć na wielu poziomach – za siebie i za rywala. Do tego dochodzi śpiew w języku portugalskim podczas wykonywania ruchów tanecznych, będących jednocześnie kombinacją markowanych ciosów, i narzędziem oczarowywania partnera. W capoeira angola liczy się przebiegłość, spryt. Ta sztuka nie jest fair play. Gdy „angoleiro” czuje, że rusza się w niewłaściwym rytmie, podchodzi do „baterii”, czyli orkiestry grającej muzykę. Wtedy zbiera siły i wraca do „roda” z nowym potencjałem. Kiedy indziej gra przebiega tak dobrze, że trzeba ją przerwać, bo ma się wrażenie, że człowiek zaraz oszaleje. Nic dziwnego, skoro wykonując akrobacje, kopiąc i unikając ciosów, z ust wszystkich zebranych dobiega do twoich uszu pieśń, której słowa brzmią „podetnij, podetnij, podetnij”, powtarzane jak mantra…

Muzyka jest głównym elementem capoeira angola. Kto zna portugalski i usłyszy słowa „nadaini” – mądrej pieśni rozpoczynającej „chora”, temu zostaje nakreślone tło historyczne niby-walki i jej znaczenie, bardzo często związane z afrykańską kulturą.

– Capoeira angola wywodzi się z czarnego lądu, od niewolników i nie możemy o tym zapominać – podkreśla Robert Mątewski, założyciel grupy Capoeira Angola Toruń, który posmakował tej sztuki po raz pierwszy w 1999 roku. – Cała gra capoeira angola nazywana jest w Afryce tańcem zebry. Jak wiadomo, to zwierze staje na przednich nogach i kopie tylnymi. „Angoleiro” wymierza ciosy w ten sam sposób, a ręce traktuje jak gdyby były związane, co odnosi się do niewoli czarnoskórych ludzi. Warto dodać, że w tamtejszych plemionach, taniec zebry jest tańcem inicjacyjnym, wyłaniającym mężczyzn spośród chłopców. Kobiety oceniają, czy są już dojrzali i okrzesani na podstawie ich ruchów.

W naszym społeczeństwie widok ćwiczących korzenną capoeirę wzbudza raczej zdziwienie. Wciągnąć w jej filozofię dają się tylko ci, którzy czują afrykański zew. W grupie Capoeira Angola Toruń ćwiczy dziesięć osób. W Polsce istnieją jeszcze tylko dwie sekcje – warszawska (licząca około 20 członków) i wrocławska. Z tą pierwszą grupa Roberta Mątewskiego ściśle współpracuje.

– Wspólnie bierzemy udział w międzynarodowych warsztatach z prawdziwymi mistrzami zgłębiającymi tajniki capoeira angola, tzw. „Mestre” – wskazuje Robert Mątewski. – Są to ludzie niezwykli, a każdy ma swój niepowtarzalny styl. Na przykład Mestre Laercio naśladuje podczas gry pijaka, rusza się jak Michael Jackson, albo udaje, że rozmawia z Bogiem przez telefon. Ich rangi nie osiąga się poprzez pnięcie się po kolejnych szczeblach drabiny. Można trenować dziesiątki lat, ale i tak liczą się zasługi i decyzja ogółu „Mestre”. Nie oznacza to jednak, że amator kompletnie nie ma szans w starciu z mistrzem. Capoeira angola jest na tyle nieprzewidywalna, że nawet weteran musi mieć się na baczności. Raz pojechała z nami do Berlina koleżanka nowicjuszka, ale jednak wuefistka. Tradycyjnie na takich spotkaniach jest się ubranym w żółtą koszulkę i czarne spodnie. Jedyny t-shirt w takim kolorze miała z sylwetką papieża, więc już samym tym wywołała w „Mestre” rozbawienie, a gdy zaczęła machać nogami na wszystkie strony, śmiał się, że musi uważać, bo przeciwniczka ma wsparcie od samego „papy”.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także