W Toruniu kręcą „Excentryków”. Zobaczcie zdjęcia!

W filmie występują gwiazdy polskiego kina. Na zdjęciu Wiktor Zborowski i Wojciech Pszoniak (fot. Łukasz Piecyk)

Toruń od kilku dni jest miastem, w którym powstają zdjęcia do najnowszego filmu w reżyserii Janusza Majewskiego „Excentrycy”. Artysta zabiera widzów w filmową podróż do lat 50., kiedy królował swing i wolność. Dziś zdjęcia kręcone były w Sali Wielkiej Dworu Artusa. W przedsięwzięciu biorą udział m.in.: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Paweł Królikowski, Jerzy Schejbal, Adam Ferency i Wiktor Zborowski. W minionym tygodniu zdjęcia realizowane były w Ciechocinku.

Na ekranie zobaczyć będzie można także jednego z najlepszych polskich jazzmanów – Wojtka Mazolewskiego. W filmie wykorzystano również nieśmiertelne standardy jazzowe znakomitych klasyków gatunku takich jak: Glenn Miller, Billy Strayhorn czy Cole Porter. Scenariusz napisał autor książki „Excentrycy”, Włodzimierz Kowalewski, która jest pierwowzorem historii przedstawionej w filmie. Premiera kinowa została zaplanowana na 2016 rok.

 Cieszymy się, że także w Toruniu powstaje film „Excentrycy” – mówił prezydent Michał Zaleski, podczas środowej konferencji w Dworze Artusa. – Myślę, że losy Fabiana i Modesty związane z naszym miastem to powód do tego, aby zainteresować Toruniem tych, którzy będą film oglądaliTrzymam kciuki za sukces artystyczny, jestem przekonany, że licznie pójdziemy do sal kinowych kiedy film wejdzie na ekrany.

Mówiąc o filmie, reżyser Janusz Majewski stwierdził, że chciał zrobić film o sile optymizmu i wierze w niezależność ducha.

– Tym filmem chciałem się pożegnać z ideałami mojej młodości i mojego pokolenia oraz pewnie – co tu ukrywać – z zawodem, który był moją pasją przez ponad pół wieku – opowiada reżyser.

A o czym będzie film „Excentrycy”?

Historia osadzona jest w końcu lat 50. XX wieku. Z Anglii wraca Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band, który szybko zyskuje popularność. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaczyna śpiewać w jego zespole. Zostają kochankami. „Król i królowa swingu”, dwa barwne ptaki, żyją razem, zmagając się z trudną rzeczywistością tamtych lat. Pewnego dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie za światem Zachodu.