Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W Toruniu na jednego mieszkańca przypada przynajmniej jeden szczur
Tomasz Więcławski 9 maja, 2014, 20:39 Aktualności Na własnym podwórku
szczur 001 piec cmyk
Jan Stromidło idąc toruńskimi ulicami bez trudu jest w stanie pokazać, gdzie szczury wyrządziły szkody (fot. Łukasz Piecyk)

Ta wojna jest już przegrana. Człowiek nie wygra ze szczurami. Zabije miliony, ale ich miejsce i tak zajmą nowe. Jedna para jest w stanie spłodzić tysiąc młodych rocznie. Bez wody by wymarły – podobnie jak ludzie. Żyły, żyją i będą żyły obok nas.

W grupie są silne. Boją się ludzi, ale rzucą się na człowieka z zębami dopiero, gdy muszą. Wcześniej szukają dziury lub nory, do której mogą czmychnąć.

– Szczury pielęgnują miejsca, w których bytują – mówi Jan Stromidło, właściciel firmy Inse-Tox, zajmujący się deratyzacją od blisko 30 lat. – Próbują je schować przed człowiekiem, który jest największym szkodnikiem i zniszczy wszystko. Obecnie jest im trudniej, bo technika poszła do przodu. Radzą sobie jednak całkiem sprawnie.

Trudno nazwać to zwierzę wymagającym. Trochę wody, cokolwiek do jedzenia i kawałek pustej przestrzeni – to wszystko, czego potrzebuje do egzystencji.

– Bez wody przeżyje jeden dzień – wyjaśnia „szczurołap”. – Potem padnie. Wystarczy mu jednak rosa na dachu lub trawie, żeby zaspokoić pragnienie. W kanalizacji ma wszystko – wodę, zupę, drugie danie i deser. On nie widzi, co żre, a tam jest ciemno.

Zabij miliony, przyjdą następne

Szczurów jest mniej. W latach 80-tych na fermach i w PGR-ach były ich miliony. Kupa zdechłych zwierząt, którą usypywano w takich siedliskach po deratyzacji, była czasami trzy razy wyższa od człowieka.

– Pracowałem z Wiesławem Dobrzenieckim, bohaterem słynnego filmu „Szczurołap” – opowiada Jan Stromidło. – On pozostał przy wsi, a ja wszedłem w miasto. Szczury są wszędzie. Ile jest ich w Toruniu? Nie jestem wróżką, ale na pewno nie mniej niż ludzi. „Starówka” nie jest pod tym względem miejskim zagłębiem. Wcale nie ma tych gryzoni mniej na Mokrym, Chrobrego, Reja lub innych dzielnicach. Kot, który siedzi przy studzience kanalizacyjnej, daje nam sygnał, że szczury są w pobliżu. Podobnie jak zarwany chodnik, trawnik, ulica.

Mitem jest stwierdzenie, że to brudne zwierzę. Niewiele jest w przyrodzie większych czyściochów.

– Co chwilę oczyszcza swoje łapki z brudu, w który wejdzie – wskazuje właściciel Inse-Tox. – Zlizuje go językiem. Przenosi jednak niezliczone ilości chorób. Gdy tylko znajdzie się ślady jego bytności w jakichkolwiek zakładach, to trzeba całe partie produktów zniszczyć. Nie wybiera się odchodów pojedynczo. Po wejściu do Unii Europejskiej normy w tym zakresie są coraz bardziej restrykcyjne. Prowadzona jest stała analiza krytycznych punktów, w których może nastąpić zagrożenie dla żywności, a co za tym idzie, dla ludzi.

„Szczurołap” nie wyobraża sobie świata bez szczurów. Nie tylko dlatego, że te pozwalają mu żyć i dają zarabiać na chleb. Gryzoniom jest coraz trudniej, ale mają wbudowany w siebie system zabezpieczenia egzystencji. Są jednak także pozytywne skutki istnienia tego gatunku w naszym otoczeniu.

Śmieci by nas zalały

– Wiele kanalizacji funkcjonuje dzięki szczurom – wskazuje Jan Stromidło. – Maszyną nie dało się przepchać zablokowanych fragmentów, a one to zgryzły. Mielą codziennie ogromne ilości śmieci. Jeżeli nie wychodzą z podziemia, to nie powinno się z nimi walczyć. Są także ogniwem pokarmowym. Ludzie opisują różne historie. Szczury miały ich zdaniem zagryźć śpiącą osobę lub pogryźć dziecko w łóżeczku. Hitem są opowieści dotyczące zatrzymania przez te zwierzęta ruchu na autostradzie. Wielu głupot nie dementuję nawet, bo każdy przecież swoje wie.

Szczur wyłazi na powierzchnię tam, gdzie zostawi mu się szczelinę. Najpierw trzeba zlikwidować skutek, bo ludzie chcą żyć. Potem następuje próba odnalezienia przyczyny.

– Kiedyś dostaliśmy zgłoszenie od kobiety, która po dwóch tygodniach wróciła z wakacji i w swoim łóżku zastała 12 szczurów – opowiada Jan Stromidło. – Pogryzły wszystko na wiór. Są w Toruniu ulice, które się zapadają, bo pod spodem jest źle położona kanalizacja. Zgłaszam to do służb, a one leją w te dziury beton. Widać wiedzą lepiej. A to szczury zrobiły.

Czasami w jednym miejscu ekipa pracuje nawet kilka miesięcy. Trzeba od nowa zabezpieczyć instalację sanitarną. Zostawi się gryzoniowi dziurę, to wylezie.

Nie śpi tam, gdzie się załatwia

– To zwierzę tworzy pod powierzchnią ustrukturyzowany świat – wskazuje Jan Stromidło. – Tam, gdzie śpi, to nie narobi. Ma oddzielną sypialnię, jadalnię i toaletę. Nasz wrogi stosunek i obrzydzenie wynika z niewiedzy i wydumanych okropności. A może to wizje czarownic z dawnych lat?

Są dwa podstawowe sposoby walki ze szczurami: mechaniczny (pułapki, potrzaski itd.) i chemiczny.

– Liczba substancji, które używamy w swojej pracy zmniejsza się – wskazuje „szczurołap”. – Za parę dekad nie będzie czym truć. Niektóre są tak drogie, że nie ma szans, żeby je stosować. Nie będzie różnorodności, to szczury się uodpornią i nie będą reagowały na daną truciznę. Mieliśmy dobry, polski środek, który nie truł wtórnie. Pies zjadł zatrutego szczura i nie padał. Teraz nie ma takiej możliwości.

Szczur nie ma odruchu wymiotnego. Połknie wszystko. Ludzki respekt wobec tej istoty się nie zmniejsza. Trudno bowiem wyobrazić sobie wyginięcie gatunku, który tak niewiele potrzebuje do egzystencji. Znacznie mniej niż człowiek. Gryzoń nie opuści nas zatem, aż do śmierci.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także