W Toruniu powstaną cztery parkingi typu park & ride

Fot. nadesłane

Za dwa lata w czterech punktach miasta powstaną wielkopowierzchniowe parkingi, poprzez które magistrat chce zmniejszyć liczbę samochodów nie tylko w rejonie starówki, ale także na osiedlach, w których brakuje miejsc postojowych. Obiekty łącznie pomieszczą ponad 560 samochodów. 

Pętle przy ul. Dziewulskiego, ul. Olimpijskiej, ul. Gagarina oraz ul. Turystycznej – to w tych czterech lokalizacjach powstaną miejsca, które mają odciążyć ruch samochodowy w Toruniu. Projekt park & ride, czyli „Parkuj i jedź”, zachęcić ma kierowców do pozostawienia swoich pojazdów w specjalnie do tego przystosowanych miejscach i skłonić ich do skorzystania z komunikacji miejskiej.  

– Rozwiązanie to musi być na tyle atrakcyjne, by zarówno turyści, jak i mieszkańcy chcieli skorzystać z transportu autobusowego i tramwajowego, a auto mogli zostawić na parkingu poza centrum – tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Na pewno stworzona zostanie specjalna taryfa, dzięki której posiadacze biletu MZK ze wskazanego biletomatu będą parkować za darmo. 

Idea już jest, jak jednak takie miejsca będą wyglądać? 

Przy ul. Dziewulskiego powstanie parking dwupoziomowy, który zapewni kierowcom 105 miejsc postojowych. Na parterze przewidziano specjalną strefę dla osób niepełnosprawnych. Tam także znajdą się przystanki autobusowe, pomieszczenia techniczne, w tym dyspozytornia Miejskiego Zakładu Komunikacji czy toalety. Jak informuje rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg, zagospodarowany zostanie również okalający budynek teren. 

– Powstanie droga dojazdowa, a także zjazdy z ul. Dziewulskiego i Szosy Lubickiej – dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko. – Naturalną „zieloną” barierą w postaci lasu oddzielone zostanie również drugie takie miejsce – przy ul. Olimpijskiej. 

Tam powstanie przestrzeń na 140 samochodów oraz 24 punkty dla rowerów, a wszystko to zlokalizowane będzie na dwóch poziomach. Całość obejmie monitoring. 

Trzeci z obiektów powstanie przy skrzyżowaniu ul. Gagarina z Szosą Okrężną. Na trzech poziomach udostępnionych zostanie 150 miejsc parkingowych. W przyszłości zaś budynek będzie miał szansę na rozbudowę o kolejny poziom. 

Styl parkingu przy ul. Turystycznej znacząco będzie się różnił od pozostałych. Tam bowiem nie przewidziano obiektu zadaszonego. 46 miejsc, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych, znajdować się będzie w pobliżu pętli autobusowej. 

Parkingi typu park & ride przyjęły się już m.in. w Bydgoszczy i w Krakowie. Idea ta jednak nie przypadła do gustu wrocławianom. A jak będzie w Toruniu? 

– Liczymy na to, że pomysł u nas zadziała – podsumowuje Anna Kulbicka-Tondel. – Chcemy go dopracować tak, by był zachęcającą alternatywą dla prywatnego transportu samochodowego. Na efekty będziemy musieli poczekać.