W Toruniu powstaną hotele dla pszczół

Badania pokazały, że pszczoła w mieście jest w stanie wytworzyć więcej miodu niż pszczoła poza miastem (fot. greenpeace.org)

W Toruniu i 16 innych miastach w Polsce powstanie sto hoteli dla dziko żyjących pszczół. Owady znajdą w nich schronienie przed deszczem, miejsce do rozmnażania i przezimowania. Budowle powstaną ze środków zebranych podczas akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”.

Oprócz Torunia, hotele powstaną także w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

„W każdym z miast będzie 4-8 hoteli. Stawiamy je w przestrzeniach miejskich, przestrzeniach otwartych, otwartych ogrodach botanicznych, otwartych ogrodach działkowych” – powiedziała podczas konferencji prasowej w Warszawie Katarzyna Jagiełło – koordynatorka kampanii „Przychylmy Pszczołom Nieba”.

Hotele dla pszczół powstaną z materiałów naturalnych, m.in. drewna, słomy, trzciny i gliny.

W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół, z czego ponad 220 znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Chociaż pszczoły kojarzą się głównie z produkcja miodu, to dla człowieka najważniejszym efektem pracy ich i innych dziko żyjących owadów zapylających jest zapylanie roślin. Dzięki nim na nasze stoły trafia większość produktów roślinnych, którymi się żywimy.

Badania pokazały, że pszczoła w mieście jest w stanie wytworzyć więcej miodu niż pszczoła poza miastem. W jednym ulu, w ciągu roku, pszczoły są w stanie wyprodukować 70 kg miodu. To o kilkanaście procent więcej niż na terenach niemiejskich. Jakość tego miodu nie różni się niczym od tego z terenów wiejskich. Pszczoły mają bowiem naturalną zdolność do oczyszczania miodu z metali ciężkich.