W Toruniu uczcili 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Fot UM Toruń

Punktualnie w Godzinę „W” rozbrzmiały syreny alarmowe i klaksony, a Toruń się zatrzymał. Tak mieszkańcy uczcili pamięć o tych, którzy 73 lata temu walczyli w Powstaniu Warszawskim. Oficjalne uroczystości przy pomniku ku czci Żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęły się o godzinie 17.00.

W organizację toruńskich obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaangażowało się wiele osób, w tym harcerzy i rekonstruktorów. Na ulicach miasta rozdawana była m.in. Gazeta Powstańcza, której edycja poświęcona była zrzutom lotniczym dla powstańczej Warszawy.

Zainteresowaniem cieszyły się szczególnie „żywe barykady”, które przygotowane zostały przez Fundację Muzeum Historyczno-Wojskowe. Powstańczy punkt sanitarny, radio „Błyskawica”, poczta polowa i krawiecki punkt szycia powstańczych opasek to tylko niektóre z elementów inscenizacji, które przypominały o bohaterskiej historii najpierw przy Strumykowej, a potem przy Placu Rapackiego.

O godz. 17:00 w Toruniu, podobnie jak w całej Polsce, zawyły syreny alarmowe, a potem rozpoczęła się uroczystość wojskowa przy pomniku ku czci Żołnierzy Armii Krajowej, z udziałem kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych i licznie zgromadzonych torunian, którzy wspominali bohaterski zryw sprzed 73 lat.

 – Tę walkę, trwającą aż 63 dni, wielu powstańców przypłaciło życiem. A jednak się nie ulękli – odpowiedzieli „TAK” na to najtrudniejsze zawołanie Ojczyzny, gotowi poświęcić dla niej wszystko. Dziś tamte dramatyczne chwile przypomnieli nam młodzi torunianie, budując barykady powstańcze na ulicach naszego miasta.  Godzina „W” nie przestała bić! Ona bije codziennie dla każdego z nas! Tutaj w Toruniu, w Warszawie i w każdym miejscu Polski. Bije w każdym zakątku świata, gdzie słychać polską mowę. Bije i wzywa nas co dzień do gotowości ofiary za Polskę. Bije i przypomina nam, że Polska to nasze wspólne, najważniejsze dobro, które powinniśmy przedkładać ponad wszystko. Polska silna – to nasza jedność, zgoda i wzajemny szacunek! – przypomniał w swoim przemówieniu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Uczestnicy uroczystości mogli się również podpisać na pamiątkowej tablicy. Prezydent Michał Zaleski zapisał sentencję „Poległym chwała! Wolność żywym!” z pieśni powstańczej „Warszawskie dzieci”.