W toruńskie Monopoly zagramy pod koniec roku

To, że Toruń jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, wiemy nie od dziś. Już wkrótce zauważyć będą mogli to także miłośnicy gry Monopoly. Jeszcze w tym roku gród Kopernika dołączy do elity miast z całego świata posiadających własną edycję najsłynniejszej gry XX i XXI wieku. O tym, które miejsca i zabytki znajdą się na czterdziestu dostępnych polach, zadecydują między innymi mieszkańcy.

Twórcy Monopoly w Toruniu zobaczyli potencjał. Po porozumieniu z przedstawicielami Urzędu Miasta zdecydowali, że będzie ono piątym, zaraz po Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie, polskim miastem mającym swoją wersję gry. Wydanie planszówki doskonale wpisze się w obchody 20-lecia miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Toruń okraszony jest wieloma niezwykłymi historiami, doskonałą lokalizacją, ponadprzeciętną architekturą i niespotykanym klimatem gotyckiego miasta – podkreśla Karina Nelka, wydawca Gry Monopoly. – Właśnie dlatego to wasze miasto stanie się bohaterem naszej kolejnej produkcji. Kilka pól jest już na planszy Monopoly zarezerwowanych, m.in. pod działania komercyjne, ponieważ nie tylko zabytki w grze się znajdą. Kilka miejsc będą mogły wykupić działające na terenie miasta firmy, chcące zaistnieć w toruńskiej wersji Monopoly.

Choć gra będzie dostępna dopiero pod koniec roku, już ruszyły prace nad jej koncepcją. Właśnie dlatego we wtorek 9 maja o godz. 11.30 odbędzie się przed Empikiem na Starym Mieście spotkanie z Panem Monopoly. Dla uczestników wydarzenia przygotowano liczne atrakcje, w tym grę miejską, podczas której mieszkańcy poznają pierwsze zajęte miejsce na słynnej planszy.

– Od tego dnia rozpoczniemy także oficjalne prace na projektem planszy oraz plebiscyt, w którym mieszkańcy miasta poprzez głosowanie sami będą mogli zadecydować, które miejsce pojawi się na najtańszym polu, a które na najdroższym – dodaje Karina Nelka. – Głosowanie zapewne wzbudzi wiele emocji, ponieważ Toruń to miasto z wieloma atrakcyjnymi obiektami, a każdy z nich może znaleźć się na planszy tej kultowej gry.

Co zatem wybiorą mieszkańcy? Pomnik Kopernika, Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, Bulwar Filadelfijski, a może most im. gen. Elżbiety Zawackiej? Swoje typy mieliby m.in. pracownicy magistratu, którzy, promując miasto, wybrali najciekawsze obiekty i miejsca.

– Wciąż jeszcze rozmawiamy z producentem na temat kolejnych kroków związanych z powstaniem gry, nie możemy więc zdradzać zbyt wielu szczegółów – komentuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Torunia. – Mogę jedynie powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z takiego rozwoju sprawy i dość nietypowej promocji miasta. A rąbek tajemnicy uchylimy mieszkańcom już we wtorek 9 maja.