Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W tym miesiącu ekipa remontowa wkracza na dworzec Toruń Główny
Michał Ciechowski 2 lutego, 2014, 14:40 Aktualności Miasto Podgórz
1178529102-1
Ekipa remontowa pojawi się na Dworcu PKP Toruń Główny jeszcze w tym miesiącu (fot. bazakolejowa.pl)

Dworzec PKP Toruń Główny oficjalnie został przejęty przez miasto, które dzięki temu może go wyremontować. W lutym pojawi się na nim ekipa budowlana, która powinna skończyć prace w lipcu 2015 r.W piątek protokół przejęcia czterech dworcowych budynków podpisali prezydent Torunia Michał Zaleski i Tomasz Czabański z PKP SA, dyrektor oddziału gospodarowania nieruchomościami w Gdańsku.

Wartość terenu i samego obiektu oszacowano na ponad 4 miliony złotych. Miasto jednak dostało je za darmo. W różnych częściach kraju dworce przechodzą na własność miast, aby spółka nie płaciła za ich utrzymanie.

17 lutego ekipa budowlana ma wejść na stację. Najpierw zajmie się budynkiem poczty, położonym najdalej od przejścia podziemnego. W lipcu zacznie tam działać tymczasowa poczekalnia i kasy biletowe. W tym czasie remontowany będzie już główny obiekt dworca. Gdy i on odzyska dawny blask, znów przeniesie się do niego poczekalnia z kasą, chociaż układ w środku nieco się zmieni.

Na dworcu pojawią się pomieszczenia, które będą spełniały funkcje biurowe i usługowe. Zostaną otworzone tam nowe lokale gastronomiczne, sklepiki oraz hostel lub hotel na 60 miejsc noclegowych.

Miasto chce też wprowadzić różne kategorie poczekalni. Będzie działać standardowa, dla matek z dziećmi oraz VIP, tylko dla wybranych pasażerów. Ma wyróżniać się klasą wyposażenia, możliwy jest też specjalny punkt gastronomiczny.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie mógł wejść do poczekalni VIP. Na stacjach głównych w Warszawie i we Wrocławiu, gdzie to rozwiązanie już funkcjonuje, wstęp do tej specjalnej strefy mają m.in. pasażerowie I klasy, podróżni z biletem międzynarodowym, a także posłowie i senatorowie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także