Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
W tym wieku ich rówieśnicy ledwo jeżdżą na rowerze. Tak trenują młodzi zawodnicy Unibaksu [zdjęcia]
Aleksandra Radzikowska 5 listopada, 2014, 7:31 Fotogalerie Reportaż Sport i rekreacja
mali zuz 2
Najmłodsi mają nawet po 5 lat (fot. Adam Zakrzewski)

Wszystko w ich wykonaniu jest jeszcze mini. Tor, na którym trenują, silniki o pojemności 50 centymetrów i kombinezony. Tylko oczy za szybą kasku błyszczą groźnie, jak u ich starszych kolegów. Prosto z przedszkola, a starsi ze szkolnych ławek, przyjeżdżają na treningi, by szlifować swoje talenty. Nigdy nie mają dość, czasem tylko braknie im sił.

Mali sportowcy są pupilami toruńskiego środowiska żużlowego. Kiedy pięciolatek zostawia w tyle dwa razy starszych zawodników, coś musi wisieć w powietrzu. Geniusz?

– Zadziory z nich małe, a ręce same składają się do oklasków – mówi z uśmiechem trener młodych sportowców, Jan Ząbik. – Mogą się wywracać, ale jednego nie chcą – przegrywać. Z tym trzeba się urodzić. Później wystarczy to tylko pielęgnować.

Na przekór

Ksawery Słomski, by zobaczyć na minitorze jak radzą sobie koledzy, musi wspiąć się na palce albo wejść na pobliską górkę. Bandy są wyższe od niego, ale i na to znajduje sposób. Motor ma już własny, zdążył się też porządnie przewrócić. Chrzest bojowy zaliczony.

– W tamtym roku jeździł na „crossie”, ale prawdziwy żużel śnił mu się od dawna – mówi mama pięciolatka, Alicja Kozłowska-Słomska. – Boję się o niego, ale przecież nie mogę mu tego zakazać. Sama kocham ryk silników, więc rozumiem jego miłość. Gdy po raz pierwszy wsiadł na dziecięcy motorek, jeździł tylko w lewo. Śmialiśmy się, że urośnie nam mały żużlowiec i teraz nie mamy już innego wyjścia – z radością obserwujemy, jak radzi sobie na torze.

Gdy w latach 80. ubiegłego wieku klub zaczął odnosić znaczące sukcesy, czarny sport określał bardziej niż dziś tożsamość miasta. Dzieci w żużla bawiły się na rowerach, nawet kapsle podczas podwórkowych zabaw imitowały ich ulubionych zawodników. Dziś rzadko można zobaczyć na ulicach takie obrazki. Sport stał się „gladiatorski” i ogólnodostępny, lecz – paradoksalnie – peryferyjny. Kibice wybredni. Nie trzeba już wychodzić z domu, by zobaczyć mecz ukochanej drużyny, „piknikarstwo” kwitnie. Ze swoimi klubami zostają tylko ci najwierniejsi. Do ich grona zalicza się także Paula Dulkiewicz. Dziewczyna na motorze. Dobrze wie, że kobiecość to stan umysłu, nie ubranie i czerwone szpilki, chociaż na treningi przychodzi w lekkim makijażu.

– Od zawsze chciałam tego spróbować – mówi z uśmiechem szesnastolatka. – Jako mała dziewczynka chodziłam z tatą na mecze, więc żużel to pasja z wyboru, ale i urodzenia. Kocham to robić, rywalizuję z chłopakami i chcę być coraz lepsza. Jedni tę pasję podziwiają, inni pewnie ukradkiem się śmieją. Nie obchodzi mnie to.

Trenerzy uczą adeptów żużla nie tylko poprawnej jazdy, ale przede wszystkim… życia. Karierę zaczyna się w Unibaksie od miotły i sprzątania. Najpierw młodzi zawodnicy poznają smak ciężkiej pracy, czyszczą bandy, wyrywają chwasty i dbają o swój sprzęt. Dopiero po czasie ich obowiązki przejmują inni.

Z przedszkola na Motoarenę

– Muszą wiedzieć, na czym jeżdżą – mówi Jan Ząbik. – Na wszystko przychodzi odpowiednia pora. Wytrwałość i ciężka praca to podstawa. Widziałem wielu dobrze zapowiadających się żużlowców, którzy nie trenowali na miarę swoich możliwości, a to właśnie systematyczność i upór są kluczowe. Nie tylko talent jest ważny. Sport musi wychowywać. Swoim podopiecznym zawsze mówię, że szkoła jest najważniejsza. Chcę, by byli dobrymi ludźmi. Nieraz się zdarzyło, że po latach podchodził do mnie dawny uczeń i mówił, że gdyby nie ten żużel, to teraz pewnie byłby na dnie. To właśnie jest największą siłą sportu.

Młodzi i utalentowani zawodnicy to dla klubu olbrzymi kapitał. Miniżużlowcy co chwila przywożą do Torunia medale i puchary z prestiżowych imprez. Ci starsi najpóźniej na wiosnę przyszłego roku będą uczestniczyć w egzaminie na „dorosłą” licencję. Część z nich na starty ligowe będzie musiała jednak poczekać, aż skończą 16 lat.

Rośnie także kolejne pokolenie gladiatorów. Jeśli 5-letni Nikodem Czmut i 7-letni Borys Kopeć-Sobczyński będą pracować tak wytrwale, jak dotychczas, Unibax z pewnością doczeka się kolejnych mistrzów. Wielka w tym zasługa rodziców młodych sportowców i sponsorów. To dzięki nim każdy ma okazję na równy start. Letnia Akademia Żużla dla młodych adeptów czarnego sportu okazała się strzałem w dziesiątkę.

– Jeśli zechcą dalej jeździć i pracować, będziemy potęgą – dodaje Jan Ząbik. – Rośnie nam plejada świetnych sportowców. Musimy to uszanować i nie pozwolić na to, by ich talenty się zmarnowały. Wiemy, jak kończy się bazowanie jedynie na zagranicznych zawodnikach. Kiedyś musi przyjść czarna dziura…

Nic nie wskazuje na to, by mali sportowcy zrezygnowali ze swoich marzeń. Pilnie i wytrwale trenują pod okiem trenerów. Poważnie podchodzą do swoich obowiązków, choć są jeszcze dziećmi. Nie trzeba im przypominać o treningach, bo sami wciąż odliczają godziny do startu kolejnych przygotowań. Po ich zakończeniu odrabiają pracę domową i bawią się klockami. Ducha walki i pasji mógłby jednak pozazdrościć im niejeden dorosły.

– Nigdy nie mogę się doczekać kolejnego treningu i zawodów – mówi Nikodem Czmut. – Chcę wygrywać.

Mentalność zwycięzcy tylko pomaga, gdy gra toczy się o najwyższe cele. Marzenia.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także