Wakacyjne koncerty pod gwiazdami

Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o godz. 20.30. Bilety do nabycia w kasie Dworu Artusa (fot. Adam Zakrzewski)

Lipiec i sierpień upłyną w Toruniu pod znakiem muzyki. Przez osiem tygodni mieszkańcy oraz turyści będą mieli okazję posłuchać koncertów granych na żywo, na pod gołym niebem.

Po raz pierwszy Koncerty Pod Gwiazdami, organizowane przez Centrum Kultury „Dwór Artusa”, odbywać się będą nie na dziedzińcu ratusza, lecz w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego – zawsze o godz. 20.30. Nie zmieni się natomiast formuła spotkań, podczas których występują prawdziwe gwiazdy muzyki polskiej i zagranicznej, a repertuar jest pomyślany tak, by zaciekawić słuchaczy o różnych gustach. W tym roku podczas siedmiu wakacyjnych wieczorów usłyszymy m.in. rockowe ballady, muzykę klezmerską, piosenki międzywojenne czy szalony akordeon w wydaniu południowym.

Cykl otworzył 4 lipca koncert formacji Raz Dwa Trzy. Od zwycięstwa na Studenckim Festiwalu Piosenki w 1990 r., zespół nieprzerwanie działa i zdobywa coraz to nowe rzesze fanów. Zawdzięcza to charakterystycznemu, akustycznemu brzmieniu i świetnym, kiedyś bardziej ironicznym, dziś raczej refleksyjnym tekstom Adama Nowaka. Wielkim sukcesem były także płyty ze znakomitymi interpretacjami piosenek Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej.

Pierwszym zagranicznym gościem koncertów będzie 12 lipca (sobota) czeski bard Jaromir Nohavica. Balladowy klimat piosenek, teksty traktujące o sprawach bliskich każdemu, sprawiły, że artysta zyskał w Polsce ogromną popularność. I choć już sama muzyka i ciepły tembr głosu wokalisty nastrajają lirycznie, niektórzy, by w pełni zrozumieć przekaz, zaczęli pod wpływem Nohavicy uczyć się czeskiego. Sympatia zresztą jest wzajemna, bowiem artysta często podkreśla swoje przywiązanie do Polaków i płynnie mówi w naszym języku.

W kręgu piosenki literackiej pozostaniemy również 18 lipca (piątek), kiedy na scenie amfiteatru pojawi się zespół Plateaux wraz z gośćmi: Martyną Jakubowicz i Krzysztofem Kiljańskim. Artyści wykonają wspólnie kompozycje z repertuaru Marka Grechuty zawarte na ostatnim krążku Plateaux, w nowych, często wywrotowych aranżacjach. Jednak oprócz „Wiosna, ach to ty”, „Będziesz moją panią” czy „Dni, których nie znamy”, będzie można również usłyszeć utwory z repertuaru gości.

Punktem kulminacyjnym koncertów będzie 23 lipca (śr) koncert Nigela Kennedy’ego, skrzypka, który swoimi interpretacjami przewrócił do góry nogami myślenie o muzyce klasycznej, łącząc ją z popową energią i jazzową improwizacją, a wszystko to w wirtuozerskim wydaniu. Znany ze swoich niezwykle energetycznych występów artysta pojawi się na scenie ze świetną polską formacją klezmerską Kroke, zawsze gromko oklaskiwaną przez toruńską publiczność. Podczas koncertu zabrzmią utowry z albumu East Meets East, który Kennedy nagrał kilka lat temu z Kroke.

25 lipca (piątek): na deskach amfiteatru wystąpi młoda, ale znakomicie rozwijająca się wokalistka Mela Koteluk, laureatka m.in. toruńskiej Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego. Jej występ „Przeprowadzki” będzie właściwie spektaklem muzycznym, zawierającym wspaniałe utwory Wojciecha Młynarskiego, szczególnie te o lirycznym charakterze, często mniej znane niż piosenki satyrycznie odnoszące się do rzeczywistości.

Świetny kobiecy wokal oraz akordeon w wirtuozerskim wydaniu to znaki rozpoznawcze kolejnego muzycznego wieczoru, który zaplanowano na 1 sierpnia (piątek). Pod rozgwieżdżonym niebem wystąpi Kayah oraz Marcin Wyrostek ze swoim zespołem Coloriage. Piosenkarka ma na swoim koncie wiele przebojów, w których z powodzeniem łączy różne gatunki muzyczne i czerpie inspirację w z wielu kultur. Duet z akordeonistą, brawurowym zwycięzcą „Mam talent” sprzed kilku lat z pewnością sprawi, że dobra energia udzieli się także publiczności.

Na zakończenie Koncertów pod Gwiazdami, 8 sierpnia (piątek), wystąpi Robert Janowski, wokalista, który szerszej publiczności zaprezentował się grając główną rolę w musicalu „Metro”, a później przez lata prowadził (i do dziś prowadzi) popularny quiz telewizyjny „Jaka to melodia?”. W jego wykonaniu usłyszymy wielkie szlagiery z okresu 20-lecia międzywojennego wykonywane kiedyś przez Eugeniusza Bodo czy Hankę Ordonównę.

Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o godz. 20.30. Bilety do nabycia w kasie Dworu Artusa.