Wakacyjne remonty dróg w Toruniu

Polna, Szosa Chełmińska i osiedle JAR – w tych miejscach w najbliższych miesiącach spodziewać się możemy czasowych utrudnień w ruchu. W ramach prac modernizacyjnych w Toruniu powstaną m.in. nowe ścieżki rowerowe, chodniki, a także zatoki autobusowe czy oświetlenie.

Zmiany dotyczą głównie północnej części miasta – od Wrzosów po Chełmińskie Przedmieście. Największych utrudnień spodziewać się możemy na odcinku ulicy Polnej od Fortu VII do Szosy Okrężnej, na długości 1,3 km. Te potrwają około dwa miesiące.

– W tej chwili najwięcej prac wykonujemy na odcinku od Szosy Chełmińskiej do ul. Morycińskiego – mówi Marek Fijałkowski, kierownik budowy z firmy Strabag. – Trwają tu roboty wodociągowe i przebudowa przejazdu kolejowego. Prace na całej trasie potrwają do 30 września i kosztować będą ponad 6,3 mln zł.
Intensywną modernizację zauważyć można także na Szosie Chełmińskiej. Od 4 lipca zamknięta dla ruchu została ulica Żwirki i Wigury w kierunku szpitala. Drogowcy zalecają objazd ulicami św. Józefa lub Grunwaldzką. Zmiany te obowiązywać będą około półtora miesiąca. W tej chwili na budowie trwają roboty kanalizacyjne i ziemne. Gotowy jest murek oporowy, który ma niwelować różnice wysokościowe m.in. w okolicach Mentoru.

– Docelowo na Szosie Chełmińskiej będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, sygnalizacja świetlna na każdym przejściu dla pieszych i na skrzyżowaniu ulic Długiej oraz Żwirki i Wigury – wylicza Tomasz Królak z firmy Skanska S.A. – W ramach inwestycji powstanie ścieżka rowerowa, chodniki, zatoki autobusowe. Warto dodać, że wzdłuż zmodernizowanej drogi wykonawca nasadzi prawie 40 sztuk drzew i ponad 32 tys. krzewów. Zieleń nie tylko doda miastu walorów estetycznych, ale również ochroni przed zanieczyszczeniami, stłumi hałas, osłoni przed wiatrem oraz zwiększy komfort jazdy i urozmaici kierowcom drogę.

Prace na Szosie Chełmińskiej potrwają do końca maja 2018 roku, a ich koszt to ponad 15,7 mln zł.
Spory zakres inwestycji realizuje miasto również na osiedlu JAR.

– Na odcinku od ul. Ugory do skrzyżowania z ul. Hubego na istniejącej jezdni powstają brakujące chodniki i ścieżka rowerowa, natomiast od skrzyżowania z ul. Hubego do skrzyżowania z ul. Watzenrodego/Strobanda wykonano jezdnię północną bez warstwy ścieralnej, chodniki, ścieżki rowerowe i oświetlenie – informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD Toruń. – Taki zakres prac, jeżeli chodzi o jezdnię, jest konieczny z uwagi na dostawę materiałów do powstającego osiedla.

Na JAR-ze budowana jest również ul. Hubego Po stronie zachodniej została wykonana kanalizacja deszczowa, po stronie wschodniej obecnie budowana jest jezdnia.

– Powstaną tam także parkingi, chodniki jednostronne i oświetlenie – wyjaśnia Maciej Gozdowski, kierownik budowy z PBDI S.A. – Ulica Hubego zostanie połączona z istniejącą infrastrukturą drogową za pomocą nawierzchni tymczasowej. Koszt robót budowlanych realizowanych na JAR-ze wynosi 3,5 mln zł. Termin ich zakończenia planowany jest na 30 września 2017 r.

Ponadto toruńscy drogowcy przygotowują się do przebudowy placu Chrapka. Obecnie trwa postępowanie przetargowe i budowa ulic osiedlowych. Niemniej jednak już wkrótce tam także spodziewać się będziemy mogli sporych utrudnień w ruchu. Należy więc uzbroić się w cierpliwość, by po wakacjach móc bez problemów korzystać ze zmodernizowanych tras i dróg w mieście.