Weekend w Toruniu. Zobaczcie, na co warto się wybrać

Koncerty, spotkania i wystawy - w Toruniu nie można się nudzić (fot. Łukasz Piecyk)

Święto Filusia i ulicy Wielkie Garbary, Extreme Travel Festival, czyli szalone wyprawy torunian w świat, Ireneusz Krosny i Maciej Niesiołowski na Jordankach, Kamil Bednarek w Od Nowie i KATAR – Muzyka, czyli przegląd muzyków z regionu – to tylko wybrane propozycje na pierwszy weekend kwietnia w Toruniu. 

 

PIĄTEK 1 kwietnia

godz. 10.00 61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, także 22-23.04., WOAK

Eliminacje rejonowe. Wstęp wolny

godz. 12.00 Twórcze fascynacje II, Muzeum Etnograficzne

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Justynę Rochon. Organizator: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego. Pawilon wystawowy.

godz. 12.00 Profesor Filutek z Filusiem do pary odwiedzają ulicę Wielkie Garbary, Rynek Staromiejski, ul. Wielkie Garbary

godz. 12.00 Powitanie przy pomniku psa Filusia

godz. 12.05 Występ aktora Ireneusza Maciejewskiego – recytacja wiersza

godz. 12.10 Wspólne śpiewanie piosenki „Puszek – Okruszek”

godz. 12.15 Konkurs dla dzieci z nagrodami

godz. 12.25 Występ aktora Ireneusza Maciejewskiego – recytacja wiersza

godz. 12.30 Pokaz tresury psa połączony z krótką pogadanką

godz. 12.40 Konkurs dla wychowawczyń z przedszkoli: Taniec z pieskiem – maskotką do piosenki „Pieski małe, dwa”

    godz. 12.50 Przemarsz gości ulicami starówki na ul. Wielkie Garbary w asyście profesora Filutka

godz. 13.05 Święto ulicy Wielkie Garbary

godz. 13.10 Konkurs grupowy z pytaniami z przemarszu

    godz. 13.20 Pokazy chemiczne przygotowane przez uczniów SP nr 1 i pracowników Centrum Chemii w Małej Skali przy UMK

godz. 13.20 Mini Lista Przebojów przeplatana Pokazem Mody Wiosennej

godz. 14.35 Festiwal Piosenki Wiosennej

godz. 15.05 Rozstrzygnięcie konkursów z działań towarzyszących

godz. 15.20 Wspólne śpiewanie – karaokegodz. 17.00 Ilustracje-Inspiracje, do 15.04., Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa

godz. 17.00 W cieniu słomkowego kapelusza. Kultura Wietnamu, do 9.10., Kamienica pod Gwiazdą:

Kultura Wietnamu jest niezwykle egzotyczna dla przybyszów z Europy. Barwne przedstawienia teatralne, urzekająca muzyka tradycyjna, gwarne targi, wspaniałe rękodzieła i specjały lokalnej kuchni z pewnością zachwycają nasze zmysły. Na wystawie prezentowane są obiekty kultury materialnej powstałe w Wietnamie i przywiezione do Europy, pochodzące z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wystawa uzupełniona obiektami i zdjęciami pochodzącymi ze zbiorów Kasi Lamparskiej.

godz. 18.00 Film „Pan Rudnicki i samochody” oraz spotkanie z twórcami, CSW

Pan Rudnicki i samochody w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego to komedia obyczajowa z wątkiem sensacyjnym – opowieść o tym, że na ogół nie mamy świadomości siły drzemiącego w nas potencjału. Główny bohater filmu – Janusz Rudnicki (Arkadiusz Brykalski) – to niepozorny korektor w lokalnej gazecie, szczęśliwie żonaty domator spodziewający się narodzin potomka. Właśnie w związku z owymi narodzinami Rudnicki postanawia sprzedać stare auto i wyruszyć do Niemiec w celu nabycia nowego samochodu. Wyprawa ta sprawi, że Rudnicki odkryje w sobie potencjał do czynienia rzeczy znacznie wykraczających poza dotychczasowe wyobrażenie na swój temat.

Film został zrealizowany w ramach programu „30 minut” Studia Munka oraz w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie – Kreatywne Wsparcie Marki Regionu”. Po seansie spotkanie z twórcami filmu. Wstęp wolny

godz. 18.00 Sebastian Kłosowski – Bez ujścia/Without issue, Justyna Olszewska – Autotomia (wideo + obiekt, 2016), Michał Smandek- Słońce Ziemi zgasło, do 3.05., Galeria Wozownia

  • Sebastian Kłosowski – Bez ujścia/Without issue

W swojej twórczości Kłosowski buduje instalacje, w których wykorzystuje często przedmioty gotowe (czasami znalezione), codzienne, wyseparowane ze swojego pierwotnego otoczenia, krzyżując je ze słowem, tekstem, tworzy swego rodzaju „definicje, w których słowa odzyskują znaczenie” (tekst autorski). Sebastian Kłosowski – ur. 1970 r. w Toruniu. W roku 1996 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP). Artysta wywodzący się z postkonceptualnego środowiska poznańskiej ASP. W latach 1995–97 współpracował ściśle z Fundacją Praktyk Artystycznych „i”, uczestnicząc w jej wystawach.

  • Justyna Olszewska – Autotomia (wideo + obiekt, 2016)

Wystawa jest zapowiedzią większego cyklu, którego odsłona planowana jest na luty 2017 roku. Będzie to konsekwentna kontynuacja dotychczas poruszanych przez artystkę tematów związanych z cielesnością, a przede wszystkim ze skórą – którą porównuje do mapy ludzkich doświadczeń. Justyna Olszewska – ur. 1990 r. w Szczecinie. Dyplom magisterski na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Asystentka w II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku na wydziale Edukacji Artystycznej UAP. Granice jej działalności sięgają video-art’u, performance, instalacji oraz rzeźby.

  • Laboratorium sztuki 2016. Artysta jako podróżnik – Michał Smandek- Słońce Ziemi zgasło

Wystawa otwiera cykl prezentacji dotykających problematyki związanej z podróżami współczesnych artystów oraz wykorzystywaniem zdarzeń i obiektów napotkanych w drodze jako tworzywa działań twórczych. Wystawa zawiera m.in. prace z cyklu Prognostyk, wykonane podczas podróży po włoskich wulkanach. Michał Smandek (ur. 1981) zajmuje się współzależnością działań człowieka i natury, modyfikacjami przestrzeni, badaniem i sprawdzaniem właściwości materii. W czasie swych podróży poszukuje miejsc niedostępnych, które stają się tłem dla działań land-artowych.

godz. 18.00 „Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?”, Teatr im. Wilama Horzycy

Koncert, w którym z największą estymą sięgamy po piosenki z mistrzowskiej półki melancholii i romantyzmu. Przypominamy teksty takich poetów jak: Marek Czuryło, Konstanty Ildefons Gałczyński, Marek Grechuta, Adam Mickiewicz, Julian Tuwim, Liliana Wiśniowska, Stanisław Wyspiański. Muzykę napisali znakomici artyści: Marek Grechuta i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Bilety: 30 zł, ulgowy 22 zł, szkolny 20 zł

godz. 18.00 „Baron Münchhausen. Odsłona druga”, Teatr Baj Pomorski

Postać Barona Münchhausena, nazywanego „królem łgarzy”, kojarzy się z nieprawdopodobnymi opowieściami i niesamowitymi podróżami, jakie mogą zrodzić się w wybujałej i śmiałej wyobraźni. Wojciech Szelachowski zobaczył w baronie artystę-gawędziarza i komedianta, który uczynił ze śmiechu, ironii, absurdu cudowne narzędzia do rozprawiania się ze rozsądkiem, schematami życia, ograniczeniami i skostniałymi formami myślenia. Bilety: 20 zł

godz. 19.00 Prima aprilis symfonicznie – koncert specjalny TOS, sala na Jordankach

Ireneusz Krosny, Maciej Niesiołowski (dyrygent), Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie: Zabawne gagi, anegdoty i żarty muzyczne

Bilety: 50/40 zł

godz. 19.00 Wolny Rynek Poetycki – Poezja primaaprilisowa, Dwór Artusa

Ikstet literacko-muzyczny Jamochłon, przygotował poetycki program będący primaaprilisową zabawą z największymi poetami świata. Wolny Rynek Poetycki tradycyjnie zakończy się wsłuchaniem w poezję miasta, czyli oddaniem mikrofonu każdemu chętnemu. Spotkanie poprowadzi Rafał Kowalczyk, a o oprawę muzyczną zadba Agnieszka Filipiak – wokalistka zespołu Hulajdusza.

Wstęp wolny

godz. 19.00 Raport, wystawa do 15.05., CSW

Wystawa artystów-wykładowców związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK. Obok siebie pojawi się wiele różnych wątków i problemów: począwszy od poszukiwania formy, zainteresowania przestrzenią, problematyką figury i figuracji, poprzez inspiracje płynące z codziennych obserwacji i przejawy impulsów czerpanych z życia, aż do fascynacji komunikacją i światem mediów cyfrowych.

Prace dzieci z Bułgarii, do 30.06., Filia nr 2 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Kościuszki 47

Wystawa prac pochodzących z archiwum Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Obejrzymy grafiki oraz prace malarskie nadesłane przez młodych artystów z Bułgarii. Wśród tematów, które z powodzeniem podejmują, dominuje człowiek. W realizacjach malarskich i tych wykonanych pastelami płasko nałożone plamy sąsiadują z elementami potraktowanymi niezwykle drobiazgowo i precyzyjnie. W pracach dominuje mocny kolor, barwy niemal zderzają się ze sobą, dając olbrzymie bogactwo niuansów kolorystycznych. Na szczególną uwagę zasługują również grafiki. Tu z kolei prym wiodą prace zainspirowane naturą we wszelkich jej przejawach.

Prace Dzieci z Estonii, do 4.05., Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, ul. Kościuszki

Pochodzące ze zbiorów własnych Galerii prace malarskie, rysunki i grafiki dzieci z Tallina, Tartu, Narvy i Parnu. Większość prac wybranych na ekspozycję została pozyskana dzięki organizowanemu przez Galerię międzynarodowemu konkursowi „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”, którego wiodącym tematem były podróże. Z tej też przyczyny rysunkowe i malarskie przedstawienia młodych Estończyków ukazują pejzaże i klimaty z innych szerokości geograficznych niż te, o które zahacza ich ojczyzna.

Faszyn from Raszyn na Prima Aprilis, Klub NRD

Widzimy się na święcie żartu i mody, gdzie będziemy bawić się w najlepszym stylu. Zasada jest jedna: musicie wyglądać najmodniej. Kicz i modowe nieudactwo w Toruniu. To okazja, żeby ubrać się z gustem, a ostatecznie wyglądać niemodnie. Za muzykę odpowiedzialna będzie ekipa z Boazeria Sound System, więc szykujcie się na moc hitów! Wstęp: 10 zł

The Cuts, Klub Dwa Światy

Pilski zespół łączący elektronikę i rock wraca na trasę po półtorarocznej przerwie.

 

SOBOTA 2 kwietnia

godz.10.00-19.00 Extreme Travel Festival, Międzynarodowe Centrum współpracy Młodzieży, ul. Łokietka

Inspiracją do zorganizowania festiwalu była podróż dookoła świata rodziny Elizy i Wojciecha Łopacińskich z Torunia, którzy w 393 dni – od czerwca 2014 r. do lipca 2015 r. przebyli wraz z dwójką swoich nastoletnich dzieci 114 tys. km na 5 kontynentach. Podczas dwudniowej imprezy 23 podróżników opowie o swoich niesamowitych i ekstremalnych podróżach po wszystkich kontynentach świata. Można będzie usłyszeć historię jachtostopowicza i autostopowicza, którzy zwiedzili pół świata, wolontariuszki pracującej w kambodżańskim sierocińcu, dwóch podróżników na wózkach inwalidzkich, 14-letniego zdobywcy 6-tysiecznika, kobiety, która spędziła sama miesiąc w Pakistanie, człowieka, który był w podróży przez 3 lata i toruńskiego rowerzysty, który objechał świat na dwóch kółkach. Wstęp wolny. www.extremetravelfestival.p

godz. 10.00-14.00 Otwarty Turniej Szachowy w Szachach Szybkich, OPP Dom Harcerza

Turniej Szachowy w cyklu Grand Prix Torunia – Runda VII. Wstęp wolny

godz. 10.00-14.00 Jarmark żywności ekologicznej, Muzeum Etnograficzne

Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum.

godz. 12.00 Filozofowanie z Dziećmi, CSW

Spotkania skierowane są do dzieci w wieku od 6 lat. Proponujemy przeplatane zabawami rozmowy na trudne tematy wykorzystujące i rozbudzające ich naturalną ciekawość. Tym razem pomyślimy wspólnie nad tym, co to jest sen. Współorganizator: wydawnictwo Tako. Bilety: 5 zł. Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl

godz. 15.00 Śladem toruńskiego historyzmu, Kawiarnia Wejściówka

  • Prelekcja Katarzyny Kluczwajd. Wstęp wolny

godz. 16.00 XXV KATAR – Muzyka, Od Nowa

Konkurs dla muzyków z województwa kujawsko-pomorskiego. Kolejność występów: Funkologia – Toruń, Pokój Numer 3 – Bydgoszcz, kateLESS – Bydgoszcz, Kids – Toruń, Neda – Toruń, Miss Fire – Grudziądz, Over The Under – Bydgoszcz, Groovemada – Bydgoszcz, Mistah Lego – Bydgoszcz, The Hove – Bydgoszcz, Sztokholm – Toruń/Bydgoszcz, Sunfollover – Toruń, atem – Toruń. Na zakończenie zagra laureat KATAR 2015 – Rozes z Brodnicy. Wstęp wolny

godz. 18.00 Nowa Scena Muzyczna: Piosenki francuskie, MDK

Niezwykle urokliwe piosenki francuskie zaśpiewa Maryna Marciniak, akompaniament – Jarosław Salej. Artystom towarzyszyć będą Jacek Beszczyński i Krzysztof Kwiatkowski. Wejściówki: 10 zł do nabycia w portierni MDK.

godz. 18.00 „Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?”, Teatr im. Wilama Horzycy

godz. 20.00 Chodny Potańc, Wejściówka

Tradycyjna potańcówka z balfolkowym repertuarem muzycznym. Przed potańcówką godzinny instruktaż taneczny dla niewtajemniczonych oraz wszystkich zainteresowanych tańcami pojawiającymi się na potańcówkach. Wstęp na instruktaż 10 zł.

godz. 21.00 Arszyn gra De Maria, Kulturhauz

Interpretacja i wykonanie koncertowe utworów muzycznych Waltera De Maria: Cricket Music/ Ocean Music. Wstęp wolny

Super Girl & Romantic Boys, Klub Dwa Światy

Weterani sceny electro-punk promują nowy album.

 

NIEDZIELA 3 kwietnia

godz.10.00-17.45 Extreme Travel Festival, Międzynarodowe Centrum współpracy Młodzieży, ul. Łokietka

Inspiracją do zorganizowania festiwalu była podróż dookoła świata rodziny Elizy i Wojciecha Łopacińskich z Torunia, którzy w 393 dni – od czerwca 2014 r. do lipca 2015 r. przebyli wraz z dwójką swoich nastoletnich dzieci 114 tys. km na 5 kontynentach. Podczas dwudniowej imprezy 23 podróżników opowie o swoich niesamowitych i ekstremalnych podróżach po wszystkich kontynentach świata. Można będzie usłyszeć historię jachtostopowicza i autostopowicza, którzy zwiedzili pół świata, wolontariuszki pracującej w kambodżańskim sierocińcu, dwóch podróżników na wózkach inwalidzkich, 14-letniego zdobywcy 6-tysiecznika, kobiety, która spędziła sama miesiąc w Pakistanie, człowieka, który był w podróży przez 3 lata i toruńskiego rowerzysty, który objechał świat na dwóch kółkach. Wstęp wolny. www.extremetravelfestival.pl

godz. 12.00 „Bleee…”, Teatr Baj Pomorski

Spektakl opowiada o Paziu Królowej, który staje przed sądem, gdyż ośmielił się zwątpić w istnienie Królowej, której nikt nigdy nie widział. Zostaje skazany na zamknięcie na pętli autobusowej, gdzie spotyka inne ukarane owady. Wszystkie one utraciły poczucie własnej wartości i uważają się za bezużyteczne. Bilety: 18 zł

godz. 17.00 Filmy „Pora umierać” i „Jutro będzie lepiej” oraz spotkanie z twórcami, CSW

  • 17.00 Pora umierać, reż. Dorota Kędzierzawska, Polska 2007

Historia starszej pani, właścicielki niegdyś pięknej, dziś sypiącej się, drewnianej willi. Po wielu latach, właśnie teraz spełnia się jej marzenie – „pozbywa się” ostatniego zakwaterowanego po wojnie lokatora. Nareszcie znów jest panią w swoim domu. Niestety ta piękna i długo oczekiwana chwila przynosi raczej rozczarowanie. Nic nie jest tak, jak miało być. Syn nie chce zająć się remontem domu, ani wprowadzić się z rodziną do matki. W tajemnicy przed nią stara się za to sprzedać dom majętnemu sąsiadowi, któremu widok domu-staruszka „burzy” krajobraz. Bohaterka, Aniela po raz kolejny – może już ostatni raz w życiu – nie poddając się, bierze sprawy w swoje ręce.

  • 18.45 (zaraz po filmie Pora umierać) spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem

godz. 20.00 Jutro będzie lepiej, reż. Dorota Kędzierzawska, Polska / Japonia 2010, 118′

Trójka bezdomnych małych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast, postanawia uciec przez zieloną granicę do Polski. Wydaje im się, że tu czeka na nich lepsze życie – dom, szkoła, życzliwi ludzie.

Bilety na każdy z seansów: 12 zł ulgowy / 14 zł normalny. Wstęp na spotkanie wolny

godz. 18.00 „Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?” – pożegnanie tytułu, Teatr im. Wilama Horzycy

godz. 19.00 Bednarek, Od Nowa

Najnowszy album „Oddycham” został ciepło przyjęty, zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Występy na żywo są bardzo energetyczne, spontaniczne i grane sercem, a nie tylko umiejętnościami, zaś sam Kamil Bednarek, bawiący się muzyką, jest prawdziwym mistrzem w nawiązywaniu kontaktu z publicznością. Bilety: 35 zł, 40 zł w dniu koncertu

godz. 19.00-20.30 Blondi, czyli wieczór u nieco starszych panów – spektakl kabaretowy, Hotel Bulwar

Autorski program duetu toruńskich twórców Jacka Pietruskiego i Krzysztofa Zaremby. Tym razem autorzy próbują zbliżyć się klimatem do słynnego Kabaretu Starszych Panów. Zbliżenie nie będzie wprost, ale mamy nadzieję, że będzie równie sympatycznie.

Bilety: indywidualny 28 zł / grupowy (od 9 osób) 18 zł do nabycia: www.teatrafisz.pl, www.interticket.pl oraz kasa przed spektaklem.

Koncert: Marika Marta Kosakowska, Klub NRD

Bilety: 30 zł, 40 zł w dniu koncertu w klubie NRD