Wernisaż „Indie. Ludzie i wierzenia. Fotografie Rafała Golonka” w toruńskim Muzeum Podróżników

Wydarzenie odbędzie się w piątek, o godzinie 17.00 (fot. nadesłane)

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Indie. Ludzie i wierzenia. Fotografie Rafała Golonka”. Wydarzenie, połączone z koncertem tradycyjnej muzyki hinduskiej oraz poczęstunkiem, odbędzie się w piątek, 20 marca, o godzinie 17.00.

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane przez Rafała Glonka, toruńskiego podróżnika, oraz eksponaty z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu. To głównie tkaniny i ozdoby pochodzące z kilku stanów Indii, zwłaszcza Orisa i Arunachal Pradesh.

Na fotografiach Rafała Glonka ujęte są przede wszystkim największe święta hinduistyczne. Jedno z nich – Święto dzbana -odbywa się co trzy lata i obchodzone jest w dwunastoletnim cyklu. Z kolei raz na dwanaście lat przypada wielkie święto Maha Kumbh Mela, w czasie którego dochodzi do największego zgromadzenia religijnego na świecie (w 2001 roku uczestniczyło w nim ok. 70 mln wiernych). Ostatnie, obchodzone w 2013 roku, miał możliwość oglądać i uwiecznić na fotografii Rafał Glonek.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również zdjęcia ukazujące nie tylko wyznawców hinduizmu podczas świąt, ale także interesujące miasta indyjskie – a wśród nich Kalkutę, New Delhi, Radżastan – i piękne zakątki Indii oraz ludzi je zamieszkujących.

Imprezą towarzyszącą będzie spotkanie z Rafałem Glonkiem; opowie on o niezwykłym święcie MahaKumbh Mela, którego był naocznym świadkiem.