Większy dom dla seniorów

(fot. Łukasz Piecyk)

Dom Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu powstał w końcówce lat sześćdziesiątych. Ostatnią rozbudowę przeszedł czterdzieści lat temu. Teraz przed jego mieszkańcami otwiera się nowa perspektywa – w ciągu kilku lat DPS powiększy się o nowoczesny obiekt, na miarę XXI wieku.

– Inwestycja rozbudowy budynku ruszy prawdopodobnie w drugiej połowie roku – informuje Sławomir Wiśniewski, kierownik referatu realizacji Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. – W budżecie miejskim na ten cel przeznaczonych jest jedenaście milionów sto dwadzieścia siedem tysięcy złotych.

W ciągu trzech lat przy Szosie Chełmińskiej powstaną dodatkowe miejsca dla pięćdziesięciu sześciu seniorów. Dom Pomocy Społecznej aktualnie posiada sto dwadzieścia miejsc, w tym czterdzieści pięć dla osób przewlekle somatycznie chorych. Nowa inwestycja ma poprawić jakość funkcjonowania wszystkich mieszkańców budynku.

– Koncepcja wybudowania w Toruniu dużego obiektu socjalnego, służącego pomocą ludziom starszym, rozwijała się od lat – mówi Andrzej Kobyłecki, dyrektor DPS-u. – Po konsultacjach z prezydentem Michałem Zaleskim pomysł ten nabrał realnych kształtów.

Projekt inwestycji zakłada, że w nowym budynku znajdować się będą pokoje jedno- i dwuosobowe, w pełni wyposażona kuchnia, a także zaplecze socjalne, rehabilitacyjne oraz kulturalno-oświatowe.

– Będzie to placówka na miarę dwudziestego pierwszego wieku – zachwala kierownik domu. – Jesteśmy na finiszu prac projektowych. Po rozbudowie będziemy chcieli wyjść z inicjatywą dla dojrzałych mieszkańców osiedla Wrzosy i okolic, aby stworzyć u nas miejsce przyjazne seniorom, nie tylko mieszkającym w DPS-ie.

W planach rozwoju ośrodka znajdzie się więc utworzenie świetlicy, kawiarenki lub innego miejsca, w którym będą mogły spotykać się osoby dojrzałe, które samotnie spędzają czas we własnych domach. Oferta ta zwiększy więc możliwość aktywnego rozwoju toruńskich seniorów.

Obecnie Dom Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej to kompleks połączonych ze sobą budynków – parterowego i dwupiętrowego, wyposażonego w windę i pokoje jedno- oraz dwuosobowe z balkonami. Część parterowa przeznaczona jest dla osób chorych, wymagających pomocy opiekunów. Po połączeniu z nową inwestycją obiekt otworzy dla swoich podopiecznych więcej możliwości i zapewni lepsze warunki do rehabilitacji.