Wielka bitwa o Zamek Dybów – już 26 sierpnia

Fot. nadesłane

W sobotę 26 sierpnia będzie miała miejsce druga diorama historyczna z cyklu „Toruń i Wisła, wspólny rejs przez wieki”. Po lipcowej wspólnej budowie warowni, Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” zaprasza na „Zdobycie Zamku Dybów”, kiedy to wszyscy chętni będą mieli szansę włączyć się do bitwy i stanąć po stronie oddziałów polskich lub krzyżackich.

– To niezwykłe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 przy mieszczącym na się na toruńskiej starówce Zamku Krzyżackim – zapowiada Karolina Cielecka z Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. – Będzie tam miał miejsce trening rycerzy zakonu, przygotowujących się do ataku na średniowieczną fortyfikację króla Władysława Jagiełły. Chwilę później, kwadrans przed południem, uzbrojeni rycerze zejdą na historyczne łodzie i rozpoczną przeprawę przez Wisłę na lewobrzeże.

Tam rozpocznie się prawdziwa batalia. O 12:30 na przedpolu Krzyżacy skrzyżują miecze z polskimi rycerzami, którzy do ostatniej kropli krwi będą bronić się przed nieprzyjacielem. O 15:00 i 16:30 będą miały miejsce dwa szturmy zamku. Finalne, huczne zdobycie warowni rozpocznie się natomiast o 18:00, kiedy to rycerze zakonu przedrą się przez obronę i ostatecznie zagarną fortyfikację dla siebie. Organizatorzy zachęcają Torunian do czynnego udziału w tym wydarzeniu – łuki oraz broń biała będą do dyspozycji i to od nich będzie zależało, które oddziały zasilą.

Samo zdobycie nie będzie jednak oznaczało końca tej niezwykłej imprezy. Na 19:30 zaplanowano pokaz walki konnej – jedyny w swoim rodzaju pojedynek na kopie w wykonaniu rycerzy dosiadających wierne wierzchowce. Pokaz zakończy się około godziny 20:00 i będzie stanowił finał widowiska.

Na lewy brzeg, klasycznie już, będzie można dostać się dzięki darmowej przeprawie flisaczej po Wiśle. Łodzie będą kursowały między 12:30 i 20:30 z Przystani Toruń. Między kolejnymi punktami programu na Zamku Dybów będzie okazja skorzystać z wielu atrakcji w postaci stanowisk stałych, gier planszowych czy zabaw plebejskich. Wielokrotnie odbędą się również pokazy artyleryjskie, konkursy z nagrodami oraz popisy kulinarne w wykonaniu uznanych w regionie mistrzów kuchni.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.