Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Wielki sukces toruńskich archeologów z UMK
Tylko Toruń 2 listopada, 2015, 23:58 Aktualności
img-9286-z-01_104
Naukowcy Instytutu Archeologii pracują na ziemiach Kujaw i Pomorza od wielu lat (fot. Instytut Archeologii UMK)

Cmentarzysko sprzed czterech tysięcy lat odkryli toruńscy archeolodzy. Podczas badań pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika natknęli się m.in. na grób z obstawą kamienną, ludzkie szczątki oraz naczynia.
Znaleziska dokonano pod Chełmnem, we wsi Kałdus. Prace prowadzone są pod kierownictwem prof. Wojciecha Chudziaka. Działania prowadzone od 1995 roku pozwoliły na odkrycie pozostałości osad datowanych na ok. 3,5 tys. lat p.n.e.. Znaleźli także ślady warownego grodu z epoki żelaza, datowanego na lata 750-500 p.n.e. oraz ośrodka administracyjnego i sakralnego z początków państwa polskiego.

Sukcesem okazało się także odkrycie cmentarzyska ludności iwieńskiej (sprzed ok 4 tys. lat). Prace nadzorował dr Kamil Adamczyk i mgr Łukasz Kowalski.

Archeolodzy znaleźli także grób z kamienną obstawą. W nim znajdowały się dwa naczynia -dzwonowaty puchar oraz misa na nóżkach. Wokół niego były wkopane trzy depozyty z naczyniami – na jednym z nich odkryto fragmenty ludzkich kości. W bliskiej okolicy naukowcy natrafili na kolejne miejsce pochówku – tym razem dwójki osób dorosłych. Szczątki po dokładnym oczyszczeniu zostaną przekazane do badań. Nad zniszczonymi i rozdrobnionymi fragmentami naczyń pracują konserwatorzy zabytków.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także