Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Wilfredo León Venero: Chcę walczyć dla Polski
Aleksandra Radzikowska 28 lipca, 2015, 11:56 Sport i rekreacja Wywiad
wilfredo 002 piec
Chcę mieszkać w Polsce, założyć tu rodzinę i grać dla reprezentacji - mówi Wilfredo León (fot. Łukasz Piecyk)

O marzeniu gry w biało-czerwonych barwach, stosunku do Polski i miłościach życia Wilfredo León Venero, zawodnik Zenitu Kazań, MVP oraz najlepszy przyjmujący tegorocznego turnieju finałowego Ligi Mistrzów w Berlinie, opowiada Aleksandrze Radzikowskiej

Wizja Twojej gry dla Polski jest bliższa niż tydzień temu?

W ostatnim czasie niewiele się zmieniło – wciąż czekam na przyznanie polskiego obywatelstwa. Tak naprawdę zrobiłem wszystko, co mogłem, żeby zagrać w biało-czerwonych barwach.

Przy sprzyjających okolicznościach mógłbyś zagrać dla Polski już na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Rzeczywiście, mówi się o takiej możliwości, ale wszystko jest w rękach polskich władz. Ja chcę grać dla Polski, mówiłem to wielokrotnie i zdania nie zmienię. Po wyjeździe z Kuby i rezygnacji z gry dla reprezentacji, znalazłem się w Rzeszowie. Trenowałem z juniorami Resovii i chociaż bardzo chciałem szlifować formę z pierwszym zespołem, nie było takiej możliwości.

Znasz powody?

W meczach nie mogłem wtedy zagrać, więc pewnie nie chcieli psuć układu drużyny. Chciałem grać też dla polskiego klubu, ale nie pojawiły się żadne konkretne i oficjalne oferty. Moim zawodem jest siatkówka i chcę to robić na jak najwyższym poziomie, a przy tym zarabiać godnie, ale to nie wysokość kontraktu jest najważniejsza. W Rosji przecież te warunki są nieporównywalnie lepsze, niż w Polsce, a gdyby pojawiła się oferta stąd, z pewnością bym ją przyjął.

Dlaczego odrzuciłeś propozycję reprezentowania Rosji?

Nigdy nie chciałem dla nich grać. Chcę żyć w Polsce, założyć tu rodzinę, stąd pochodzi też moja narzeczona i mam nadzieję, że tu urodzą się moje dzieci. Nie ma żadnych szans, żebym wrócił też do reprezentacji Kuby.

Wielu osobom ta wizja na pewno się podoba, ale nie brakuje też głosów krytyki. Krzysztof Ignaczak w dość ostry sposób wyraził swoją opinię na ten temat.

Każdy może powiedzieć to, co uważa za słuszne, ale on chyba nie do końca zrozumiał moje motywy. Mam pewność, że głosy krytyki są szczere, ale wiele z tych osób, które nie są przychylne temu pomysłowi, po prostu mnie nie zna. Głównie jako człowieka, bo przecież wartość sportową demonstruję przy każdej możliwości. Niewiele osób wie, co czuję do Polski, że naprawdę chce dla niej walczyć, nie potrafią postawić się w mojej sytuacji. Wszystko pokaże jednak czas.

W reprezentacji debiutowałeś jako czternastolatek, więc kiedy zacząłeś przygodę z siatkówką?

Moja mama była siatkarką, więc zacząłem grać w wieku siedmiu lat. Wiadomo – pierwsze treningi, śledzenie rozgrywek w telewizji, małe sukcesy. Im byłem lepszy, tym siatkówka pochłaniała mnie bardziej. Ta miłość kwitła powoli.

Nie brakuje opinii o tym, że jesteś dziś najlepszym siatkarzem na świecie, a skromnością aż kipisz.

Dziękuję za takie słowa (śmiech). To ciężka praca spowodowała, że w krótkim czasie udało mi się osiągnąć wysoki sportowy poziom i to już w młodym wieku. Takie słowa, jak twoje, to wielka motywacja. Na każdym meczu, każdym treningu, staram się o tym pamiętać i nie chcę zawieść ani siebie, ani kibiców. Radość w pojedynkę nie ma takiego smaku, jak z nimi. Nawet dziś nie mogę do końca uwierzyć, że wiele z tych małych i dużych sukcesów wydarzyło mi się w życiu. To pewnego rodzaju spełnienie, ale ono przeradza się w siłę do dalszej walki.

Wspominałeś o treningach z juniorami Resovii. Jak bardzo różniły się od tych, które odbywałeś kiedyś na Kubie?

Siatkówka na całym świecie jest taka sama, więc jeśli chodzi o kwestie techniczne – niewiele się różnią. Natomiast kultura gry, pewna atmosfera i oprawa sportu czy rozwój infrastruktury są w Polsce na innym poziomie. Tu jest profesjonalnie, zawodnicy są zawodowcami.

Kibice robią wrażenie?

Podróżuję po całym świecie i widziałem wielu kibiców, więc muszę się zgodzić z tym, że polscy są unikatowi. Fajne jest jednak to, że w różnych krajach kultura i sposób dopingowania swojej drużyny są odmienne. Inne w Japonii, Brazylii, Włoszech czy Rosji. Takiego szaleństwa, jak w Polsce, nie widziałem jednak nigdzie. Mam na myśli też wiedzę siatkarską, zaangażowanie kibiców na hali i poza nią.

A Ty, poza siatkówką, co jeszcze nazywasz swoją pasją?

Uwielbiam łowić ryby! Chociaż niewiele osób mnie o to posądza… W Polce także wędkowałem.

Pochwal się największą zdobyczą.

Odpowiem dyplomatycznie, że nie o rozmiary tu chodzi, ale o sam fakt łowienia. (śmiech) W ramach anegdot mogę też powiedzieć, że po raz pierwszy widziałem w Polsce śnieg. W Warszawie okazało się, że lotnisko jest w centrum miasta, a nie kilkanaście kilometrów za jego granicami, a system komunikacji miejskiej w stolicy był dla mnie dużą zagadką. No, może jeszcze to, że tu czerwone światło naprawdę oznacza stop. Już przed przylotem wiedziałem dużo o historii kraju czy sportowcach, nie interesuje mnie jednak polityka. Za to jedzenie…

Pierogi?

Pycha! Polskie grzyby i zupy, bo na Kubie nie ma tradycji ich gotowania. To wszystko składa się na mój obraz Polski, poznaję ją coraz lepiej i chcę tu zostać na stałe. Gra w biało-czerwonych barwach to byłby dla mnie zaszczyt.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także