Wręczenie Medali Unitas Durat Cuiaviano Pomeraniensis

Uroczysta część sesji rozpoczęła się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego (fot. kujawsko-pomorskie.pl)

Wręczenie Medali Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Cuiaviano Pomeraniensis jest jednym z punktów obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Uroczysta część sesji rozpoczęła się dziś przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego

– Traktujemy te obchody z całą powagą na jaką zasługują – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Jesteśmy regionem w którym spawy związane z wojskiem są i będą ważne nie tylko ze względu na lokalizację u nas ważnych struktur NATO i jednostek wojskowych których żołnierze stanowią personel misji stabilizacyjnych na całym świecie, ale też ze względu na to, że związane z wojskowością firmy są ważną częścią naszej gospodarki.

Uroczysta część sesji rozpoczęła się przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Wzięli w niej udział kampania honorowa, orkiestra wojskowa, poczty sztandarowe Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz Urzędu Marszałkowskiego, osoby wyróżnione, radni województwa, wojewoda Ewa Mes i inni zaproszeni goście. Podczas uroczystości wciągnięto na maszt flag Polski, Czech, Węgier i NATO, odegrano hymny Polski i NATO. Marszałek Całbecki wygłosił okolicznościowe przemówienie, po którym zebrani uczczcili minutą ciszy żołnierzy poległych podczas misji woskowych.

Medale odebrali zasłużeni żołnierze oraz osoby cywilne. Piotr Całbecki przyznał je za istotne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa kraju i funkcjonowania społeczności regionalnej, a także za bezpośrednie i bliskie relacje ze społeczeństwem.
Obchody rocznicowe odbywają się pod hasłem „Razem w Nato”. W środę, 12 marca, odbyła się konferencja z udziałem wysokich rangą wojskowych, weteranów natowskich misji stabilizacyjnych i uczniów klas mundurowych kujawsko-pomorskich szkół. Kolejnymi odsłonami programu będą: pokazy wojskowe i towarzyszące im imprezy w Bydgoszczy i Toruniu na początku maja oraz uroczysty koncert symfoniczny w Toruniu.