Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Wspólnie z hurtownią Arpol doradzamy, jak wybrać bagażnik na dach samochodu
Marcin Tokarz 23 stycznia, 2015, 16:54 Aktualności Męska końcówka
Thule GoPack_set_80601_inbox_OC_White_4
W hurtowni motoryzacyjnej Arpol Motor Company wybór bagażników dachowych jest szeroki i na każdą kieszeń.

Sylwetki dzisiejszych boxów przywodzą na myśl aerodynamiczne kształty bolidów Formuły 1. Nie brak im spoilerów, wlotów powietrza, a nawet dyfuzorów.

Żona zabrała ze sobą całą szafę, więc w aucie miejsca starczy jeszcze na… jedną parę skarpetek dla ciebie, chyba że zrezygnujesz z przewozu butów, kasków, nart i snowboardu… Szusowanie po stokach miało być gwoździem wyjazdowego programu. Kup bagażnik dachowy i po kłopocie, o ile będzie dopasowany do twojego wozu. W gąszczu różnorodnych mocowań, kształtów i gabarytów nadwozi to wcale nie takie oczywiste. Dlatego lepiej wyjdziesz, nabywając ten produkt tradycyjną metodą – bezpośrednio od sprzedawcy, który zamontuje, doradzi i poklepie po ramieniu. Warto, nawet jeśli wydasz dwie stówy więcej niż w Internecie. Chytry płaci dwa razy.

Wyobraź sobie, że jesteś „sztywny” i nie sposób upchnąć cię na siłę do byle jakiej trumny. Niestety, masz do dyspozycji jedynie pierwszą z brzegu, o wiele za małą, a przez to niepraktyczną, w dodatku w kształcie lodówki… To po prostu się nie godzi, nawet jeśli narty czy snowboard nie mają duszy.

Bagażnik dachowy to nie deska do prasowania, żeby można ją było kupić w Internecie i być pewnym, że spełni swoją funkcję bez względu na wszystko. W motoryzacji niczego nie pozostawia się przypadkowi. Jeśli któryś element nie pasuje, to prędzej czy później pojawią się tego przykre konsekwencje…

– Zdarzyło się kiedyś, że klient chciał zakupić box do swojej Hondy CR-V. Podobał mu się model Dynamic 900 firmy Thule, ale przy otwieraniu klapy bagażnika zahaczało się spoilerem o trumienkę, mimo że wysunęliśmy ją do przodu najbardziej, jak tylko było to możliwe – przytacza Jakub Castillo, specjalista ds. sprzedaży w hurtowni motoryzacyjnej Arpol Motor Company, mieszczącej się przy ul. Szosa Bydgoska 52. – Klient uparł się na ten model. Zachwycał się chromowaną powierzchnią o aerodynamicznych kształtach i środkiem z matą antypoślizgową. Uzmysłowiliśmy mu, że to tylko kwestia czasu, kiedy uszkodzi box lub lakier na spoilerze. Ostatecznie wybór padł na praktyczniejszy dla jego potrzeb, odrobinę krótszy model Thule Motion 600.

Co ciekawe, sytuacja powtórzyła się z tym samym autem, ale z innym właścicielem. Nauczeni doświadczeniem sprzedawcy od razu wiedzieli, co mu doradzić. To właśnie przewaga zakupów dokonywanych bezpośrednio w sklepie stacjonarnym.

– Możemy przymierzyć kilka modeli, a nawet zamontować dwa boxy naraz, żeby klient miał porównanie – wyjaśnia Jakub Castillo. – Kupując w Internecie, nie będziemy pewni, czy zmieścimy cały sprzęt narciarski. Przykładem może być sytuacja, gdy klient szukał bagażnika na narty biegowe o wiele dłuższe niż zwykłe. Zastanawiał się nad boxem Thule Motion 600 lub 800. Różnica w cenie była duża, jednak tu decydowały wymiary. Zaproponowałem, żeby przyjechał z całym sprzętem. Otworzyliśmy Motion 600 i od razu było widać, że narty nie wejdą nawet na skos. Z kolei w 800 jeszcze zostało trochę miejsca.

Dopasowanie wielkości bagażnika do gabarytów samochodu to dopiero pierwszy kamień milowy na drodze do ergonomicznej nirwany. Trumnę trzeba przecież należycie zamontować, a z tym przeciętny Kowalski może sobie sam nie poradzić.

– Chcąc zainstalować bagażnik bazowy, a na nim box dachowy, klient nie musi wiedzieć, jak obchodzić się z relingiem standardowym, zintegrowanym, punktami montażowymi albo po prostu gołym dachem. Od tego tu jesteśmy – przekonuje Jakub Castillo. – Sposób montażu zweryfikujemy na podstawie różnych katalogów, ale przede wszystkim dzięki bezpośredniemu kontaktowi z klientem. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z punktami montażowymi na dachu, firma Thule oferuje belki i mocowania idealnie dopasowane do każdego typu auta, a my wybieramy te właściwe. Kierowca, dokonując zakupu przez Internet, prawdopodobnie narobiłby sobie kłopotu z nabyciem niepasującego produktu, potem jego zwrotem i straconym czasem, a może i pieniędzmi. U nas natomiast, oprócz właściwego doboru bagażnika, montaż i dobre rady są gratis.

Przydadzą się one na pewno, biorąc pod uwagę bogatą ofertę boxów różniących się od siebie na wiele sposobów. Dynamic 900 firmy Thule jest jednym z najbardziej płaskich i aerodynamicznych boxów dostępnych na rynku, praktycznie niesłyszalny w czasie jazdy. To ważne z uwagi na opór powietrza, jaki stawia każda „trumna”. W przypadku najbardziej topornych brył spalanie może wzrosnąć nawet o 30%. Motion 800 lub 900 fantastycznie rozszerza możliwości spakowana się. Jeżeli jeździsz na nartach, to weź pod uwagę ich długość i ewentualną opcję założenia bagażnika rowerowego obok boxu latem. Bagażniki Thule są otwierane obustronnie, łatwe w montażu, pasują na belki standardowe oraz szerokie aluminiowe.

– W tym sezonie mamy w swojej ofercie również boxy wysokiej klasy niemieckiej marki Kamei, bez dwóch zdań stawiającej na jakość – zaznacza Jakub Castillo.

Alternatywą dla Thule są bagażniki firmy Taurus. Charakteryzują się wysokim poziomem wykonania, mimo niższej ceny. Do najpopularniejszych modeli należą Altro 460 oraz 500. To solidnie wykonane boxy z 3-punktowym zamkiem centralnym, niestety otwieranym tylko z jednej strony, choć tu akurat nieprzypadkowo.

– Producentowi chodziło o wymuszenie na kierowcy bezpiecznego otwierania boxu od strony pobocza w momencie postoju – wyjaśnia Jakub Castillo. – Mniej zamożnym klientom polecamy również modele Xtreme i Easy. Mają nowoczesny i atrakcyjny wygląd, a ponadto posiadają pasy wewnętrzne do mocowania ładunku.

Wybór trumienki w dużej mierze sprowadza się do tych właśnie zależności i tego, co rozumiemy przez słowo „kompromis”. Model Touring od Thule należy do tych tańszych, jednak trzeba pogodzić się z brakiem wzmacnianego podłoża oraz wysokiej klasy uchwytów.

– Nasi klienci cieszą się z możliwości zamówienia części zamiennych, dodatkowych, a niekiedy też zagubionych kluczy – za drobną opłatą – podpowiada Jakub Castillo. – Decydując się na zakup boxa, warto wybrać wariant większy i nieco droższy z uwagi na to, iż będzie nam służył przez wiele lat.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także