Wspólnie ze sklepem Tryton doradzamy, jak przygotować się na świąteczne zakupy

Andrzej Sawicki przestrzega przed niebywałymi okazjami.

Telefony i tablety za złotówkę, do których za darmo dołączone są konsole – tak przed świętami Bożego Narodzenia wyglądają promocje w niektórych sklepach. Superpromocje to jednak nie zawsze okazje do zakupu dobrego sprzętu w niskiej cenie. Przedświąteczna gorączka zakupów może się jednak skończyć bardzo nieudanym zakupem.

– W okresie świątecznym jesteśmy torpedowani superofertami – uważa Andrzej Sawicki ze sklepu Tryton. – Wydaje się, że w tym specjalnym okresie wszyscy wielcy producenci na chwilę zapominają o wyrabianiu zysku i dzielą się nim z klientami. Czasami faktycznie można nabyć dobry sprzęt w bardzo dobrej cenie, ale równie dobrze możemy paść ofiarą sprzątania magazynu i kupić coś, co nie jest warte swojej promocyjnej ceny, a funkcjonalność pozostawia dużo do życzenia.

Tego typu działania dotyczą również handlu komputerami i laptopami. Jaką konfigurację wybrać, aby nas nie zawiodła nawet w najnowszych grach? W Internecie huczy od ofert komputerów do gier z procesorami dwurdzeniowymi czy zintegrowanymi kartami graficznymi. Liczy się jednak tylko to, by klienta zachęcić chwytliwymi hasłami, np. 2×3,2GHz, dysk 1TB. Jeśli kupujemy sprzęt, trzeba jednak zagłębić się w jego specyfikację. Przykładowo: laptop za niecałe dwa tysiące złotych nie spełni naszych oczekiwań, jeśli zamierzamy wykorzystywać go do gier.

– Ostatnio musiałem kupić skrzypce – mówi Andrzej Sawicki. – Uświadomiłem sobie, jak trudno kupić coś, na czym się nie znam. Oczywiście, wygodnie wieczorem usiadłem przed komputerem i rozpocząłem poszukiwania. Każdy pisze, że jego towar jest najlepszy, opisy tych samych produktów się różnią u kolejnych sprzedawców. Wiem, że mogę zwrócić towar kupiony w Internecie w ciągu czternastu dni, ale nie mam czasu, aby eksperymentować. Skrzypce kupiłem ostatecznie w sklepie muzycznym w Toruniu. Uzyskałem wszystkie informacje i bardzo przyzwoitą cenę. Podobnie jest z komputerami. Komputer nie musi być drogi, ale ważne, by był zoptymalizowany pod najnowsze gry. Wiadomo, że jednych zadowalają detale na poziomie minimum, inni oczekują czegoś więcej od wirtualnego świata i chcą czerpać pełnymi garściami, i cieszyć się każdą chwilą.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego sprzętu, który poradzi sobie z najnowszymi grami i większością zaawansowanych operacji? Sercem naszego komputera niech będzie dwurdzeniowy procesor z technologią HT lub model czterordzeniowy. Jeśli chodzi o kartę graficzną, świetnym wyborem będzie Radeon R7 260X DDR5 lub Nvidia GTX750. W przypadku pamięci operacyjnej RAM absolutnym minimum są 4 GB. Na płycie głównej też nie powinniśmy oszczędzać. Nie zapominajmy również o systemie operacyjnym, który powinien pochodzić z zaufanego i legalnego źródła. Taka konfiguracja pozwoli na wykorzystanie komputera do wielu zadań, a pamiętajmy, że ogranicza nas już wtedy tylko wyobraźnia. Możemy bowiem z niego korzystać także w pracy czy w szkole.

– Warto również pamiętać, że kupując u nas sprzęt, można liczyć na sprawnie działający serwis i pomoc techniczną – dodaje Andrzej Sawicki. – W przypadku problemów klient będzie mógł porozmawiać z technikiem, który będzie zajmować się jego sprzętem. Należycie dbamy nie tylko o sprzęt powierzony naszemu serwisowi, ale i o dane klienta. Pomagamy je zarchiwizować przed przystąpieniem do działań serwisowych. Oczekuję od swoich pracowników, by sprzedany komputer lub laptop spełniał oczekiwania klienta. Żaden z naszych handlowców nie może wprowadzać w błąd w celu uzyskania korzyści, wynikających ze sprzedaży sprzętu poniżej oczekiwań kupującego. Zdajemy sobie sprawę, że nieuczciwi sprzedawcy przytakują klientowi, utwierdzając go w przekonaniu, że kupują to, czego oczekują. Później przychodzi rozczarowanie. Nas zawsze najbardziej cieszą zadowoleni klienci oraz ci, którzy wracają po kolejny komputer. Na rynku jesteśmy już blisko dwadzieścia lat, więc niektóre osoby kupiły u nas kilka komputerów z rzędu.