Wspominamy Ciechowskiego. Dziś 14. rocznica śmierci lidera Republiki

Pierwsze koncerty zespołu Republika mogliśmy podziwiać w Toruniu. Muzycy ćwiczyli w klubie Od Nowa, który znajdował się wtedy na Rynku Staromiejskim (fot. materiały prasowe)

Dziś mija 14. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego, muzyka, lidera i wokalisty zespołu Republika, który swoją działalność zaczynał w toruńskim klubie studenckim Od Nowa. Obywatel G.C zmarł 22 grudnia 2001 roku w jednym z warszawskich szpitali po operacji usunięcia tętniaka serca.

W minionym tygodniu, wspólnie z największymi gwiazdami polskiej estrady, wspominaliśmy Ciechowskiego podczas koncertu „Grzegorz Ciechowski – spotkanie z legendą”, które odbyło się w Centrum Kulturalno-Kongresowym na Jordankach. Podczas uroczystości na scenie pojawiła się żona muzyka – Anna Skrobiszewska, która przyniosła pierwszy instrument Grzegorza.

Ciechowski urodził się w 1957 roku w Tczewie. W roku 1980 rozpoczął swoją działalność artystyczną w zespole Republika.

Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa oraz Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym wykonawcom m.in. Zostawcie Titanica zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej (pod pseudonimem Ewa Omernik).

Pierwszy swój koncert Republika dała jesienią 1981 roku w Toruniu. Na wiosnę 1982 roku pojawili się w Warszawie. Utwory zespołu odbierano jako „inteligentne spojrzenie na sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie”. Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: Kombinat, Gadające głowy, Sexy Doll, Układ sił, Telefony i Biała flaga.

Grzegorz Ciechowski, oprócz działalności wokalnej, udzielał się także jako producent muzyczny. Pomagał m.in. Kayah, Justynie Steczkowskiej, Kasi Kowalskiej czy Katarzynie Groniec.

W swojej karierze Grzegorz Ciechowski otrzymał wiele nagród, w tym Orła – nagrodę przyznawaną przez Polską Akademię Filmową w dziedzinie filmu – za muzykę do filmu „Wiedźmin”.