Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Wspominamy Stanisława Ackermana, legendę lotnictwa
Jacek Kiełpiński 18 czerwca, 2015, 18:36 Aktualności
DSC_6357
Stanisław Ackerman został pochowany na cmentarzu komunalnym (fot. Łukasz Piecyk)

Gdyby urodził się wcześniej, należałby do najlepszych myśliwców II wojny światowej. Gdyby urodził się później – byłby gwiazdą pokazów lotniczych i bohaterem Internetu.

Najlepiej czuł się w powietrzu. W swoim naturalnym środowisku. Miał przecież ptasie geny… Nawet, gdy rozstał się oficjalnie z lotnictwem, na toruńskim lotnisku był prawie każdego dnia. Oddychał przestrzenią, patrzył w niebo. Był w nim.

W piątek, 12 czerwca 2015 roku, zmarł Stanisław Ackerman. Pilot. Ale jaki…

Leszno 1958 rok. W ramach pokazów lotniczych w ramach Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej zaprezentować się ma dwóch polskich szybowników: znakomity, utytułowany już wówczas Tadeusz Śliwak i on, jego uczeń. Wcześniej, przez pół roku, przygotowują numer wyjątkowy. Chodzi o ewolucję zespołową, której dotąd świat nie widział.

– Wiele razy wylatywaliśmy z Tadkiem daleko od lotniska w Inowrocławiu, by ćwiczyć tę naszą pętlę. Potem nazwano ją „Pętlą Ackermana”, ale to dlatego, że żyję znacznie dłużej od Tadka. Powinna się w sumie nazywać „Pętlą Śliwaka”, bo to on był mistrzem – podkreślał zawsze Akuś (tak go powszechnie wszyscy w Polsce nazywali). – Inna rzecz, że Śliwak zawsze podkreślał, że zrobić coś takiego może tylko ze mną. Miał do mnie zaufanie. Ja do niego jeszcze większe. Z nikim innym bym tego nawet nie spróbował. Bo to przecież samobójstwo…

A chodziło o nalot dwóch szybowców na siebie, przejście do pętli, które były tak wymierzone, że szybowce lecąc chwilę pionowo w górę, stykały się kółkami podwozi.

– Wiedzieliśmy, że po tym numerze pożegnamy się z licencjami, ale odpuszczono nam, bo publiczność była zachwycona – wspominał Ackerman. – Taką lustrzankę robiliśmy wiele razy. Za każdym razem publiczność wstrzymywała oddech. Niektórzy twierdzili, że prawie padli na serce, he,he, he…

Dziś szybowcowi akrobaci powątpiewają w tę historię. Bo też nikt nigdy na całym świecie takiej ewolucji nie powtórzył. Nawet się nie przymierzył. „Pętla Ackermana” będzie zawsze wizytówką Akusia. Elementem jego legendy.

Ale do historii przeszedł nie tylko w tego powodu. Początek lat 50. był jego złotym okresem.

– Trójkąt trzysta, trójkąt trzysta, to było to! – powtarzał. Chodzi o przelot szybowcem na trasie o długości 300 kilometrów. Dziś to pestka, bo szybowce mają o niebo lepszą doskonałość, ale w tamtych czasach uznawano, że zrobić się tego zwyczajnie nie da. Akuś był pierwszym człowiekiem na świecie, który tego dokonał. Trójkąt: Inowrocław, Ostrów, Poznań, Inowrocław przeleciał popularnym w tamtych latach szybowcem „Mucha”.

By być najlepszym szybownikiem tamtych czasów pozostało mu wykonać przewyższenie 5000 metrów, czyli wznieść się pięć kilometrów od wysokości wyczepienia z samolotowego holu. Takie rzeczy robi się na tak zwanej fali, w górach. Akuś postanowił spróbować zrobić to na nizinach, korzystając z chmur burzowych typu cumulonimbus. Ten lot przeszedł do historii światowego szybownictwa.

– W którymś momencie wznosiłem się z prędkością ponad 40 metrów na sekundę – wspominał. – Prułem w górę jak rakieta. Nie miałem maski z tlenem, więc groziło to tym, że się zwyczajnie uduszę. Na szczęście chmura odpuściła po ośmiu kilometrach. Wtedy już nie byłem przytomny, zacząłem spadać. Wpadłem w strefę gradu, który rozbił mi kabinę, potem był śnieg i deszcz. Później dowiedziałem się, że przy samej ziemi tak wiało, że łamało drzewa i słupy telegraficzne. Burza wyjątkowa. Oprzytomniałem na trzech tysiącach metrów, oko miałem rozbite, a w szybowcu był śnieg.

Jak on wylądował, tego nikt nie rozumie do dziś. Faktem jest, że „Mucha” wpasowała się w podwórko obok wozu i maszyn rolniczych. Utrwalono to na zdjęciu. Gospodarze dzwonili po pogotowie, a Ackerman zajmował się tylko barografem. Urządzenie działało i wykazało przekroczenie ośmiu tysięcy metrów!

Tego też nikt po nim nie powtórzył. Międzynarodowa Federacja Lotnicza oficjalnie zabroniła lotów w chmurach burzowych. Ackermanowi się udało, ale zgodnie uznano to za cud. On sam też przyznawał, że tam w górze pożegnał się z życiem i takich lotów już nigdy nie powtórzy.

– Byłem młodym chojrakiem. Miałem od cholery szczęścia – przyznawał. – Wtedy powinienem zginąć. Ale nie było mi jeszcze pisane…

W 1960 roku został pierwszym Mistrzem Polski w Akrobacji Samolotowej. Poznał Stanisława Skalskiego, najlepszego polskiego pilota myśliwskiego II wojny światowej. Zawsze podkreślał, że największym dla niego zaszczytem było przejście z mistrzem na ty.

– Skalski miał przecież wcześniej wyrok śmierci od tych pier… komuchów – przypominał. – Ta nowa Polska średnio mu się podobała, był ostrożny w zawieraniu znajomości. Ale jak się poznaliśmy, to tak mi mówił: Akuś, gdybyś ty urodził się wcześniej, to byśmy w Anglii we dwójkę wszystkie niemieckie myśliwce zestrzelili! To sobie najbardziej w życiu cenię. Bo to był gość!

Stanisław Skalski jest dziś patronem toruńskiego Aeroklubu Pomorskiego. Przed wojną służył w tutejszym słynnym 4 Pułku Lotniczym, 1 września zestrzelił tu pierwszy niemiecki samolot, a potem wiele razy odwiedzał Aeroklub, będący spadkobiercą jego jednostki.

Stanisław Ackerman szefem wyszkolenia Aeroklubu Pomorskiego został w 1970 roku. To on rozwijał tutejszy Ośrodek Akrobacji, w którym szkolili się najlepsi piloci akrobacyjni z całego kraju. Dziś jego byli uczniowie podkreślają jedno – niesamowity spec, a zarazem ciepły, spokojny człowiek.

Takim go też pamiętają byli podwładni i koledzy pracujący z nim w Zakładzie Usług Agrolotniczych wykonującym zadania w Afryce. Przez osiemnaście lat opryskiwał pola bawełny i tępił szarańczę w Egipcie, Sudanie, Etiopii.

– Poznałem go w 1974. Lataliśmy na An-2, Stasiu kierował naszą bazą, gdzie było od 15 do 25 maszyn – wspomina Grzegorz Rogoziński. – Pamiętam, jak gazeta w Sudanie rozpisywała się, że te najbardziej „zadrutowane”, małe pola będzie opryskiwał wyjątkowy specjalista z Polski. Tam były niezwykle trudne warunki. Bawełnę opryskuje się lecąc metr nad ziemią. Stasiu był mistrzem przeciskania się pod drutami, gdy inni musieli przeskakiwać nad nimi. To był prawdziwy cyrk.

Marek Jasiński poznał Akusia dziesięć lat później.

– To był 1984 rok, lataliśmy na „Krukach”. Były łatwiejsze w pilotażu niż An-2, ale druty i tak każdy zaliczył. Poza Stasiem. Znał się na robocie, a musiał załatwiać wszystko, z dogadywaniem się z rolnikami włącznie, ustalaniem odszkodowań za zerwane zasilanie, itd. Był w tym doskonały. Prawdziwy dowódca. A zarazem równy chłop. Wprowadzający świetną atmosferę. I absolutny autorytet. Wszyscy wiedzieli, co on potrafi. Po prostu mistrz.

I takim go lotnicza Polska zapamięta.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także